fbpx

Estonia wydała ponad 900 licencji dla firm z branży kryptowalut

W niecały rok od czasu, gdy Estonia wprowadziła licencje dla firm działających w branży kryptowalut, wydano ich ponad 900. Władze w tym kraju przyjęły postępowe podejście do regulacji obszaru kryptowalut, jednak firmy skarżą się na niechęć ze strony banków.

Estonia to jedna z pierwszych jurysdykcji w Unii Europejskiej, która zalegalizowała działania związane z kryptowalutami. W ciągu niecałego roku, wydano tam około 500 licencji podmiotom obsługującym giełdy cyfrowych aktywów. Ponad 400 operatorów portfeli kryptowalut również otrzymało stosowną licencję, jak wynika z informacji serwisu Bitnovosti.

Estońska kancelaria prawna Njord, opublikowała ostatnio raport dotyczący estońskich licencji kryptowalutowych, przytaczając dane z krajowego rejestru działalności gospodarczej. Według raportu uzyskanie licencji jest stosunkowo prostym procesem.

Estońska Jednostka Analityki Finansowej (FIU), organ regulacyjny wydający takie dokumenty, ma 30 dni na rozpatrzenie każdego wniosku. W w większości przypadków cały proces trwa ok. 1-2 tygodnie. W przypadku kiedy firma nie rozpocznie działalności w ciągu sześciu miesięcy od jej otrzymania, licencja może zostać cofnięta.

Wymagania, które firmy muszą spełnić, wynikają z przepisów w zakresie procedury “poznaj swojego klienta” (ang. Know Your Customer) oraz przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML). Podmioty zarejestrowane w Estonii mogą legalnie prowadzić działalność w Unii Europejskiej, a licencjobiorcy są zobowiązani do przestrzegania aktualnych przepisów lokalnych i europejskich.

Banki nadal nieprzychylne dla kryptowalut

Podobnie jak w innych krajach, w których władze starają się stworzyć środowisko przyjazne dla kryptowalut, tak również w Estonii, tradycyjne instytucje finansowe nie nadążają za regulacjami i niechętnie wychodzą na przeciw tego rozwijającego się rynku. Ograniczony dostęp do usług bankowych nadal stanowi poważną przeszkodę dla estońskich firm z branży fintech. Wiele z nich współpracuje obecnie z zagranicznymi bankami i dostawcami usług płatniczych. Nikolay Demchuk skomentował:

“Otwarcie rachunku bankowego jest największym problemem stojącym przed firmami z branży kryptowalut. Estońskie banki nie są jeszcze gotowe do obsługi klientów korzystających z kryptowalut”.

Estonia w europejskiej czołówce krajów przyjaznych dla kryptowalut

Pomimo nieprzychylności banków, wielu inwestorów przyciągnęły korzystne warunki oferowane przez estońskie prawo. Estonia wydała dotychczas ponad 900 licencji dla firm z branży kryptowalut. Nowa ustawa o zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, weszła w życie w tym kraju niecały rok temu. Przyczyniła się ona do tego, że Estonia stało się wiodącym krajem w Unii Europejskiej, regulującym obieg kryptowalut i wdrażającym system licencji dla firm działających w tym sektorze.

W pewnym momencie ten niewielki kraj planował nawet emisję własnej kryptowaluty o nazwie Estcoin. Niestety, pod naciskiem ze strony UE pomysł został porzucony. Najsilniejsza krytyka pochodziła z Europejskiego Banku Centralnego. We wrześniu 2017 roku, prezes tej instytucji, Mario Draghi oświadczył, że “żadne państwo członkowskie nie może wprowadzić własnej waluty” w strefie euro.

W minionym roku, estoński rząd poinformował również  o planie uruchomienia tzw. e-Residency. Jest to możliwość sprawnego uzyskania obywatelstwa drogą elektroniczną, a w przyszłości projekt ma zostać rozbudowany o zarządzanie poprzez blockchain. Dziesiątki tysięcy cudzoziemców otrzymali już specjalne cyfrowe karty identyfikacyjne. Pozwalają one korzystać z wielu udogodnień oferowanych przez Estonię, od uproszczonych procedur zakładania firmy po preferencyjne opodatkowanie.

Estonia, obok Malty i Szwajcarii, jest jednym z najbardziej postępowych krajów, otwartych na kryptowaluty. Dołączają do nich kolejne jurysdykcje. Miejmy nadzieję, że Polska niebawem będzie jedną z nich, oferując swoim obywatelom dogodne warunki do działania w nowej, cyfrowej ekonomii.

Zasubskrybuj nasz kanałKryptowalutowe wiadomości w formie wideo Dołącz do naszego TelegramaDodatkowe newsy na telefon

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,767.77
ethereum
Ethereum (ETH) $ 222.91
xrp
XRP (XRP) $ 0.233014
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 324.38
tether
Tether (USDT) $ 0.996274
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 230.59
litecoin
Litecoin (LTC) $ 61.12
eos
EOS (EOS) $ 3.58
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 18.53
tezos
Tezos (XTZ) $ 2.85