fbpx

EOS jest scentralizowany – uważa współtwórca Wikipedii

Współzałożyciel Wikipedii, Larry Sanger, nie chce rozwijać swoich zdecentralizowanych aplikacji na bazie blockchaina EOS. Krytykuje przy okazji cały projekt.

Weteran technologii, jakim jest Sanger, który wybrał EOS do prowadzenia swojej zdecentralizowanej platformy dystrybucji treści Everipedii, krytykował teraz słynny blockchainowy projekt za to, że ten stał się de facto scentralizowaną księgą kontrolowaną całkowicie przez chińskie podmioty.

“Nie możemy dalej budować DApps-ów na EOS, jeśli sieć jest de facto scentralizowana i w rękach Chińczyków. Zgłaszałem to już, ponieważ dowiedziałem się o tym wcześniej. Przepraszam, ale o ile o mnie chodzi, nie może to trwać dłużej”

– mówi.

EOS nie jest odporny na cenzurę?

Oświadczenie pojawia się akurat dwadzieścia miesięcy po ogłoszeniu przez Sangera, że opracuje on „system naprawdę odporny na cenzurę”, który miał być zbudowany na  bazie blockchaina EOS. Teraz jego słowa sugerują, że wspomniany blockchain nie pomógł Everipedii stać się autentyczną, zdecentralizowaną wersją Wikipedii.

eosEOS ma ogólne problem z jego integralnością i wieloma innych kwestiami. Po pierwsze, jest tylko kilka osób, które posiadają ogromną większość tokenów projektu. To daje im nadmierny wpływ na prawo do wyboru producentów bloków, którzy sprawdzają i dodają rekordy transakcji w łańcuchu. Zdaniem niektórych struktura przypomina raczej skorumpowany proces w systemie tylko pozornie demokratycznym, w którym jedna osoba może głosować 100 razy, ponieważ ma 100 tokenów. Zwiększa to prawdopodobieństwo potencjalnej współpracy, w ramach której paru członków sieci może połączyć siły, aby przejąć fundusze lub zmienić zapisy transakcji w łańcuchu bloków.

Niemniej jednak prawdziwy problem polega na niezdolności Block.One, spółki-matki kryptowaluty, stojącej na czele EOS, do rozwiązania problemu. Sytuacja pogorszyła się, gdy Dan Larimar, CTO Block.One, potwierdził, że decentralizacja nie jest najwyższym priorytetem firmy.

Agencja ratingowa Blockchain Weiss Crypto Ratings obniżyła ocenę projektu po rozpoznaniu problemów w mechanizmie głosowania, a badacz Juan Villaverde powiedział:

„Programiści widzieli wadę w swoim schemacie głosowania, ale nie zaoferowali realnego rozwiązania. Dla nas oznacza to przyznanie się do porażki. ”

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,261.78
ethereum
Ethereum (ETH) $ 144.88
xrp
XRP (XRP) $ 0.218410
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 208.57
litecoin
Litecoin (LTC) $ 43.98
eos
EOS (EOS) $ 2.62
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 14.83
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 92.84
tezos
Tezos (XTZ) $ 1.72