fbpx

EBC: banki centralne będą monitorować transakcje kryptowalutowe

Europejski Bank Centralny (EBC) twierdzi, że „społeczność banków centralnych” dopracuje już system monitorowania transakcji kryptowalutowych.

W raporcie z dn. 7 sierpnia zatytułowanym „Zrozumienie zjawiska krypto-aktywów, jego ryzyk i problemów związanych z pomiarami” EBC twierdzi, że „zlikwidowanie luk w danych związanych z krypto-aktywami” nadal stanowi poważne wyzwanie dla organów regulacyjnych i instytucji finansowych.

EBC: trzeba monitorować kryptowaluty

Raport dowodzi, że ryzyko i „efekt uboczny” funkcjonowania aktywów kryptograficznych dla „realnej gospodarki” zależy od stopnia, w jakim obie sfery są ze sobą powiązane. Zaleca się zatem, aby Europejski Bank Centralny  przedłużył i udoskonalił analizę jakościową i ilościową nowej klasy aktywów.

Mimo tego, że publiczny charakter sieci kryptograficznych zasobów opartych na technologii rozproszonej księgi zasadniczo zapewnia przejrzystość, raport zauważa, że ​​zdecentralizowany i nieregulowany charakter działań związanych z zasobami kryptowalutowymi komplikuje wszelkie wysiłki władz, które mają na celu organizowanie systematycznego gromadzenia danych. Wynika to częściowo – zdaniem ekspertów – z braku „twardych danych transakcyjnych” obejmujących działalność zarówno w łańcuchach, jak i poza nimi.

EBC chce teraz dokładnie monitorować rynek kryptowalut. Ma to znaczenie nie tylko pod kątem kontroli rynku. Może mieć też ważne implikacje dla pomiaru PKB poszczególnych krajów i innych wskaźników. EBC zauważa, że ​​“statystyczna klasyfikacja aktywów kryptograficznych pozostaje złożonym zadaniem”.

W podsumowaniu EBC zobowiązuje się do dalszej analizy zarówno „transakcji w ramach łańcucha, jak i protokołów warstwowych” oraz do skoncentrowania się na “harmonizacji i wzbogaceniu metadanych dla transakcji poza łańcuchem”, a także na opracowaniu najlepszych praktyk w zakresie wskaźników aktywów kryptograficznych.

Kryptowaluty a gospodarka

W maju raport EBC przekonywał, że kryptowaluty nie mają wpływu na politykę monetarną ani nie wpływają na realną gospodarkę. Teraz stanowisko banku zaczyna chyba ulegać zmianie.

Jeszcze niedawno zaś Mario Draghi mówił:

„Bitcoiny lub coś w tym rodzaju nie są naprawdę walutami, są aktywami. Euro to euro – dziś, jutro, za miesiąc, zawsze jest to euro. A EBC stoi za euro. Kto stoi za kryptowalutami? Są to więc bardzo, bardzo ryzykowne aktywa, których wartość zmienia się – jak widzieliście – w szalony sposób”.

Dodawał jednak też:

„W tym momencie nie są na tyle znaczące, że mogą wpłynąć na nasze gospodarki w sposób makro”.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,614.47
ethereum
Ethereum (ETH) $ 259.18
xrp
XRP (XRP) $ 0.274489
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 380.68
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 297.32
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.53
eos
EOS (EOS) $ 4.02
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 22.11
tezos
Tezos (XTZ) $ 3.72