fbpx

E-rezydencja i Estcoin – Estonia na ścieżce do narodowej cyfryzacji

Czyżby Estonia miała stać się pierwszym krajem, który wypuści na świat swoją własną kryptowalutę?

Cóż, po tym jak rząd Estonii odpalił program e-rezydencji, dzięki któremu każdy może stać się rezydentem Estonii i na przykład założyć tam własną działalność gospodarczą – wszystkie formalności załatwiając w 100% online – to może być kolejny krok w stronę globalnej cyfryzacji.

Społeczność e-rezydentów bardzo szybko rośnie i właśnie dla nich miałaby zostać stworzona kryptowaluta Estcoin. Na razie to tylko propozycja ale rząd Estonii poważnie rozważa plany wprowadzenia państwowej kryptowaluty, która miałaby wystartować poprzez ICO!

Od czego to wszystko się zaczęło?

“Estonia ma tylko 1.3 miliona rezydentów, lecz coś jeśli nasz kraj miałby także 10 milionów rezydentów cyfrowych?

W tamtym czasie każdy obywatel i rezydent Estonii mógł już wejść w posiadanie bezpiecznego, cyfrowego dowodu tożsamości, który umożliwiał im dostęp do usług publicznych w całości przez internet. Gwarantowało to minimum biurokracji i wiele ułatwień, w szczególności dla przedsiębiorców.

Potem powstała idea, że jeśli każdy i wszędzie mógł otrzymać cyfrową tożsamość nadawaną przez rząd Estonii to oni również mogliby korzystać z udogodnień e-usług publicznych i zaplecza biznesowego. Np. można by założyć własną firmę w Estonii niezależnie od tego gdzie jesteśmy.

W rezultacie Estonia stała się pierwszym krajem, który uruchomił e-rezydencję.

Kto chciałby zostać e-mieszkańcem? Przede wszystkim przedsiębiorcy szukający możliwości na prowadzenie swojego biznesu niezależnie od lokalizacji z minimum formalności i niskimi kosztami. Zarejestrowanych jest już ponad 22,000 e-mieszkańców ze 138 różnych krajów a szybkość z jaką wpływają kolejne zgłoszenia jest większa niż liczba urodzeń w całej Estonii!

Sektor prywatny także zainteresował się E-mieszkańcami. Holvi zainwestował w specjalne konta bankowe dla e-mieszkańców, które można obsługiwać w całości online. TransferWise stworzył pierwsze konto “bez granic” (chodzi o granice dzielące terytorium państw. Change tworzy pierwszy zdecentralizowany bank dla e-mieszkańców a Mothership tworzy pierwszą zdecentralizowaną giełdę. Nawet ONZ chce współpracować z e-mieszkańcami aby uruchomić e-Wymianę dla Wszystkich (e-Trade For Al), które ma zapobiegać wykluczeniom finansowym krajów rozwijających się.

Mimo, że Estonia nie jest jedynym krajem, który rozważa wdrożenie własnej kryptowaluty to dzięki systemowi e-mieszkańców ma znaczną przewagę, ponieważ społeczność e-mieszkańców stanowi idealną bazę wczesnych użytkowników kryptowaluty Estcoin. W dodatku baza danych cyfrowych dowodów osobistych mieszkańców i e-mieszkańców Estonii będzie idealnym mechanizmem zabezpieczania i kontroli przepływu cyfrowej waluty.

Ostatnio pojawia się coraz więcej ICO organizowanych przez firmy prywatne. Ale czy rząd mógłby wystartować z własnym ICO?

Hmm… W zasadzie to czemu nie?

Jedyną różnicą dla inwestorów byłoby to, iż nie wspieraliby jednego, konkretnego projektu a tak naprawdę cały kraj i wszystkie możliwości z nim związane, a więc: firmy, własności i koneksje.

Vitalik Buterin – założyciel Ethereum wypowiada się bardzo pozytywnie o całym projekcie, mówiąc iż: “ICO wewnątrz ekosystemu e-mieszkańców stworzyłoby silne więzi pomiędzy e-mieszkańcami a tym funduszem i poza aspektami ekonomicznymi sprawiłoby, iż e-mieszkańcy czuliby się bardziej jak społeczeństwo ponieważ byłoby znacznie więcej rzeczy, które mogą razem robić. W dodatku jeśli Estcoiny byłyby emitowane w oparciu o blockchain to stałyby się proste i wygodne do używania wewnątrz smart contracs i innych aplikacji.

Fundusze zebrane podczas ICO Estcoin mogłyby zostać wykorzystane jedynie w celach opisanych w porozumieniu tak by mogły faktycznie wspierać tworzenie cyfrowego narodu. Umożliwiłoby to Estonii finansowanie w nowe technologie i innowacje dla sektora publicznego, od smart contract’ów po sztuczną inteligencję oraz sprawić, że technologia ta będzie bardziej skalowalna. W dodatku fundusz utworzony przez wspierających Estcoina mógłby być zarządzany przez inwestorów (coś w rodzaju VC) i wspierać rozwój firm w Estonii jak i tych założonych przez e-mieszkańców.

Oczywiście wdrożenie Estcoina mogłoby znacznie usprawnić wymianę wartości w sektorze prywatnym jak i publicznych oraz stać się walutą używaną globalnie – do wymiany wartości między państwami.

Na obecną chwilę trudno jednoznacznie stwierdzić czy wizja ta wejdzie w życie. Pomysł e-dowodów osobistych dla obywateli Estonii urósł do e-rezydentów i cyfrowego narodu rozprzestrzenionego na całym świecie. Estcoin wydawałby się więc idealnym kolejnym krokiem ku szerzeniu globalnej cyfryzacji i dawałby e-mieszkańcom oraz samej Estonii ogromne możliwości zarówno w świecie online jak i offline.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 5,233.72
ethereum
Ethereum (ETH) $ 166.67
ripple
XRP (XRP) $ 0.331568
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 308.91
eos
EOS (EOS) $ 5.43
litecoin
Litecoin (LTC) $ 79.30
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 19.57
tether
Tether (USDT) $ 1.01
stellar
Stellar (XLM) $ 0.115856
cardano
Cardano (ADA) $ 0.083126