fbpx

Dyrektor generalny Banku Rozrachunków Międzynarodowych krytykuje kryptowaluty

Dyrektor generalny Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), Agustin Carstens, jest przeciwny emisji kryptowalut przez banki centralne. Skąd ten sceptycyzm?

Agustin Carstens jest byłym prezesem banku centralnego Meksyku, zaś w 2011 r. był kandydatem na szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Teraz sprawuje funkcję dyrektora generalnego BIS. I, jak widać, należy do bardziej konserwatywnej części społeczności ekonomistów.

W czasie niedawnego wykładu Carstens wypowiedział się na temat kryptowalut.

Krypto a banki centralne

Od pewnego już czasu na świecie toczy się dyskusja na temat tego, czy banki centralne powinny pomyśleć o emisji kryptowalut.

Carstens w swoim niedawnym wystąpieniu postanowił, że zastanowi się nad wpływem takiego pomysłu na gospodarkę. Jak więc mógłby wyglądać świat z walutami cyfrowymi banku centralnego (w skrócie: CBDC)? Zdaniem finansisty zastąpienie gotówki e-walutami nie jest dobrym pomysłem. Ponadto jego zdaniem nie ma w ogóle takiej potrzeby, bowiem „w większości krajów” nadal rejestruje się ogromny popyt na papierowe pieniądze.

Zresztą nawet gdyby CBDC by powstały, dla współczesnego konsumenta wiele by się nie zmieniło. W końcu dzisiejsze pieniądze są w swojej istocie cyfrowe. Płatności elektroniczne działałyby zapewne podobnie lub wręcz tak samo. Zmiana zaszłaby jednak w innym miejscu. CBDC nie byłyby anonimowe – w przeciwieństwie do gotówki. Tym samym “kryptowaluta”, za którą stałby bank centralny, nie byłaby w pełni kryptowalutą – tak jak ten termin rozumieją dziś zwolennicy Bitcoina.

Carstens zagrożenie widzi jednak w zupełnie innym miejscu. Jego zdaniem w takim nowym systemie obywatele trzymaliby swoje środki na kontach banku centralnego, a nie w bankach prywatnych. To z kolei mogłoby doprowadzić do krachu na rynku finansowym, chaosu i ogólnej rewolucji (niekoniecznie malowanej w jasnych barwach).

Szef BIS a rzeczywistość

Można jednak odnieść wrażenie, że więcej w tym straszenia niż realizmu. Ponadto szef BIS zauważa, że „tylko nieliczne banki centralne uważają, że prawdopodobnie wydadzą CBDC”. To jednak kłamstwo. Jak wiemy z raportów, ​​„około 70 procent [banków centralnych] bada albo eksperymentuje” z takimi pomysłami. 10 procent banków centralnych twierdzi, że prawdopodobnie wyda CBDC w ciągu najbliższych 6 lat, a 5 procent podaje okres 3 lat. Prawie 40 procent uważa, że emisja ​​CBDC jest możliwa w ciągu najbliższych 6 lat.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,550.42
ethereum
Ethereum (ETH) $ 191.79
ripple
XRP (XRP) $ 0.273317
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 230.56
tether
Tether (USDT) $ 1.01
litecoin
Litecoin (LTC) $ 57.87
eos
EOS (EOS) $ 3.16
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.35
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 87.89
stellar
Stellar (XLM) $ 0.062293