fbpx

Diveco Logistics – platforma logistyczna i system ERP bazujące na blockchainie.

Kolejny polski akcent w świecie ICO to Diveco Logistics. Projekt skupia się na tworzeniu platformy logistycznej i systemu ERP, które w odróżnieniu od istniejących rozwiązań, mają bazować na blockchainie. Skąd ten pomysł? Dlaczego firma zdecydowała się wykorzystać zdecentralizowaną technologię? Dlaczego projekt jest atrakcyjny dla inwestorów? Odpowiedzi na te pytania udzielił Sebastian Smyrek, CEO Diveco Logistics.

Jaka jest wizja Diveco Logistics?

Wizją Diveco Logistics jest stworzenie systemu w pełni opartego o trzy zintegrowane projekty: Ethereum, IOTA i Sia. Jako pierwsi na świecie możemy stworzyć system do celów komercyjnych w pełni oparty o rejestry Blockchain i Tangle. Możemy w ten sposób udowodnić, że technologie te niekoniecznie muszą być kojarzone jedynie z kryptowalutami, a ich zastosowanie w środowisku komercyjno-przemysłowym może przynieść szereg korzyści w wielu innych systemach na świecie. Oderwanie Blockchaina od środowiska giełd i kryptowalut, gdzie wiele rzeczy jest niejasnych, a rządy całego świata patrzą na tę technologię przez pryzmat szarej strefy i przestępczości związanej ze światem kryptowalut będzie koniecznością w jej dalszym rozwoju. Projekt Diveco Logistics nie należy do najłatwiejszych, nie obiecujemy rewolucji w płatnościach, czy gruszek na wierzbie, nie wymyśliliśmy czegoś, co nie ma szans na powodzenie ze względu na relacje polityczne, czy prawo. Diveco Logistics będzie systemem, który ma realne szanse na powstanie i wdrożenie w każdym przedsiębiorstwie. Kryptowaluta w naszym projekcie odgrywa najmniejszą rolę, skupiamy się na czysto technicznym wykorzystaniu technologii Blockchain.

Do kogo kierujecie projekt Diveco Logistics?

Nasza platforma i system ERP kierowany będzie przede wszystkim do sektora MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw), gdzie wdrożenie nowego, innowacyjnego systemu, za przystępną cenę nie będzie ogromnym wyzwaniem. Innym powodem, dla którego naszym głównym celem jest sektor MŚP jest konkurencja. Większość dużych przedsiębiorstw używa istniejących już systemów, a przeorganizowanie całej działalności pod nowy system wymaga ogromnych nakładów pracy i pieniędzy. Zakładamy więc, że oferta Diveco Logistics powinna trafić do firm nowych, lub takich które nie używały do tej pory płatnych systemów ERP. Bierzemy również pod uwagę rosnące przedsiębiorstwa, które z czasem będą potrzebowały wdrożenia nowych technologii, a Diveco Logistics wyjdzie naprzeciw ich oczekiwaniom.

W jakim celu wykorzystujecie blockchaina? Pod jakim względem blockchainowa platforma logistyczna i system ERP będą lepsze niż obecnie dostępne rozwiązania rozwiązania?

Blockchain będzie stanowił kluczową do działania systemu, zdecentralizowaną bazę danych. Cały system będzie opierał się o trzy rodzaje danych, a każdy rodzaj będzie używał innych rozwiązań: Shift Data, Valid Data i Store Data. Nie chcielibyśmy przedstawiać tutaj całego rozdziału z Whitepapera, dlatego po szczegółowe informacje dotyczące użycia Blockchaina w naszym systemie zapraszamy na naszą stronę i zachęcamy do zapoznania się z dokumentacją projektu.

Natomiast co do dalszej części pytania:
Diveco Logistics będzie mogło konkurować z innymi systemami, dostępnymi na rynku ze względu na niższe ceny, nowoczesność i możliwość dalszego rozwoju. Bazy danych w rejestrach Blockchain i Tangle pozwolą bowiem w przyszłości połączyć nasz system z każdym innym zdecentralizowanym systemem używającym tych technologii – być może nawet z systemami bankowymi. Wybiegam być może nieco w przyszłość, ale zakładając, że banki w ciągu najbliższej dekady zaczną używać technologii Blockchain, to nasz system jako pierwszy na świecie będzie na to gotowy. Wówczas zostanie uruchomiona najpopularniejsza funkcja technologii Blockchain: ekspresowe, bezpieczne płatności między firmami. Na ten moment płatność za faktury wygląda jak wygląda – przelew do innego banku niż nasz idzie 24h, jeśli nie zmieścimy się w czasie rozliczeń międzybankowych, a nierzadko opóźnienie płatności wynikające z błędów w księgowości prowadzą do zerwania kontraktów. Blockchain mógłby to zmienić, a zaimplementowany do naszego systemu dawałby mnóstwo innych możliwości. Poza oczywistymi płatnościami możemy użyć technologii Blockchain przykładowo do kontroli czasu pracy kierowców. Aktualnie istnieją sposoby na oszukanie tachografów, co stwarza rzeczywiste zagrożenie na drogach na całym świecie. Co roku tysiące ludzi ginie w wypadkach samochodowych, ogromna część z nich spowodowana jest zmęczeniem kierowców. Blockchain w transparentny sposób może udowodnić ile czasu zawodowy kierowca spędza za kierownicą. Zastosowań technologicznych jest oczywiście znacznie więcej, a nasz system będzie w stanie zaimplementować większość z nich – i to właśnie będzie stanowiło o wyższości Diveco nad innymi systemami.

Dlaczego zdecydowaliście się wykorzystać technologię Tangle?

Tangle tak naprawdę nie jest osobną technologią – to też Blockchain, jednak działający nieco inaczej. W tradycyjnym blockchainie, różne transakcje są powiązane ze sobą w blok i dopiero potem weryfikowane przez górników. W Tangle, każda pojedyncza transakcja formuje nowy blok i weryfikuje się sama. Aby wszystko się udało, najpierw muszą zostać zweryfikowane dwie losowo wybrane transakcje z sieci. Sprzyja to szybkości potwierdzania transakcji, a co za tym idzie przepływowi danych. Tradycyjny Blockchain nie byłby zdolny potwierdzić tak dużej ilości informacji naraz, nie braliśmy go więc pod uwagę. Żeby zobrazować problem opiszę przykład:

Pan Kowalski otrzymał przesyłkę z towarem, chciałby wprowadzić towar do systemu, jednak ze względu na ogromną ilość transakcji do potwierdzenia musi czekać 10 minut – przykład zastosowania technologii Blockchain. W ten sposób Diveco Logistics okazałoby się najwolniejszym systemem w historii i ogromną porażką – wszystkie operacje tego typu w firmie muszą bowiem być wykonywane natychmiast, nie wyobrażamy sobie, żeby użytkownik naszego systemu był zmuszany do przerwy przy każdej prostej czynności – to absurd. Tangle natomiast ze względu na minimalną ilość potwierdzeń oraz niską trudność potwierdza transakcje w czasie rzeczywistym. Dodatkowo transakcje – czyli przepływ danych potwierdzić może każde urządzenie podpięte do sieci: może to być skaner czy zwykły komputer stacjonarny, Tangle nie wymaga więc górników i zaawansowanych urządzeń biorących udział w przesyle danych.

Czy zespół pracujący nad Diveco ma doświadczenia związane z blockchainem?

Każdy członek zespołu jest zaznajomiony w większym lub mniejszym stopniu z technologią Blockchain i światem kryptowalut. Natomiast zespół ma nadzorować pracę nad projektem i doprowadzić do jego rozwoju, bowiem cały system będzie wykonywany we współpracy z firmą Concise Software, o czym opowiem w następnym pytaniu.

Czy posiadacie team, który jest w stanie wdrożyć w życie założenia z whitepapera?

Zespół, o którym mowa (czyli ten widoczny na stronie projektu) jest niepełny. Współpracuje z nami kilkunastu ludzi, którzy mają o wiele większe kompetencje i doświadczenie w tego typu projektach jak i w samej logistyce. Większość z nich nie wyraziła jednak zgody na publikację swoich danych ze względu na polityczną i medialną nagonkę na świat kryptowalut – mogłoby to bowiem źle wpłynąć na ich wizerunek i problemy w przedsiębiorstwach, które w przyszłości mogą stać się naszą konkurencją. Natomiast z pewnością jesteśmy w stanie zrealizować planowane założenia (Roadmap), tym bardziej że zostały one wykreowane w taki sposób, że mamy spory czasowy margines na błędy. Często zarzuca nam się małą ilość programistów w zespole, bo jest ich tylko dwóch: Patryk Szczygło i Filip Balcerzak. Natomiast zawsze odpowiadam, że cały system będzie tworzony we współpracy z firmą Concise Software, która posiada wykfalifikowany zespół programistów do tworzenia i doradztwa oprogramowania Blockchain. Oczywiście znajdą się przeciwnicy takiego rozwiązania, którzy stwierdzą, że idea nie będzie spójna ze względu na dwa zespoły. My jednak widzimy to nieco inaczej. Dla nas współpraca z firmą Concise Software zapewni sukces projektowi Diveco Logistics. Projekt będzie bowiem formą zamówienia, a firma Concise Software wykona dla nas wszystkie założenia. Dzięki temu mamy gwarancję wykonania usługi na odpowiednim poziomie jakości i pełnej kontroli nad projektem, nie wspominając już o tym, że w takim wypadku system na pewno powstanie – nie braknie nam rąk do pracy, czasu ani pomysłów.

W jaki sposób chcecie zdobywać pierwszych użytkowników platformy?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dźwignią handlu jest oczywiście reklama i mamy już wstępnie omówiony plan marketingowy, jednak na aktualnym etapie nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy lepszą formą marketingu będzie reklama w mediach czy może zatrudnienie przedstawicieli handlowych. Z pewnością Diveco Logistics będzie atrakcyjnym systemem ze względu na koszty stałe. Już samo wykorzystanie projektu Sia przy archiwizacji danych w chmurze zmniejszy znacząco koszty utrzymania systemu. Wszystkie atuty projektu powinny pozytywnie wpłynąć na odbiór naszej firmy w kręgach właścicieli przedsiębiorstw.

Dlaczego inwestorzy powinni zainteresować się projektem Diveco?

Przede wszystkim dlatego, że projekt mimo wysokiego poziomu skomplikowania jest z pewnością wykonalny, a co za tym idzie – rentowny. Tak jak wspominałem powyżej: nie chcemy rewolucjonizować światowych rynków, czy zmieniać świata wymyślając niestworzone rzeczy. Projekt jest prawdziwy i wykonalny pod każdym względem, a w szczególności pod względem technicznym. Na drodze do realizacji projektu nie stoją przeszkody związane z prawem czy relacjami politycznymi. Nie angażuje bezpośrednio kryptowalut, dzięki czemu nie będzie musiał borykać się ze złą opinią.

Inwestorzy powinni również zwrócić uwagę na dywidendy, które zamierzamy wprowadzić. Nasze tokeny nie są niczym nadzwyczajnym, są to po prostu tokeny ERC20, stworzone na potrzeby ICO. Wartości natomiast nabiorą dopiero w momencie, gdy rozpoczniemy wypłatę dywidend. Wysokość dywidendy będzie uzależniona od ilości posiadanych tokenów. Chcemy w ten sposób stworzyć popyt na tokeny, by nie stały się w przyszłości bezużyteczne.

Proszę sobie wyobrazić, co się stanie z ceną tokenów za 3 lata, gdy firma będzie się rozwijała i będzie się zbliżał termin wypłaty pierwszych dywidend. To wtedy właśnie nasze tokeny, które traktowane będą jak akcje firmy nabiorą największej wartości. Każda ilość tokenów zapewni właścicielowi stały dochód w postaci dywidendy. W ten sposób zamrozimy nasze tokeny i przypiszemy im prawdziwą wartość, opartą o dochód naszej firmy. Widzimy w tym sens.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że do wypłaty pierwszych dywidend jest jeszcze bardzo dużo czasu – wiele osób wypomina nam, że będzie to trwało kilka lat. Chciałbym jednak podkreślić, że nie wszystkie projekty typu ICO oferują dywidendy, a cena ich tokenów formuje się na podstawie rozwoju projektu. To samo będzie się działo z naszymi tokenami przed wypłatą dywidend. Bardzo chcielibyśmy stwierdzić, że pierwsze dywidendy wypłacimy za pół roku, jednak byłoby to najzwyklejsze w świecie oszustwo. Przed nami bardzo dużo pracy, a firma potrzebuje czasu, żeby zbudować solidne fundamenty, proszę o tym pamiętać.

Jesteś zainteresowany projektem Diveco Logistics i chcesz wziąć udział w ICO?

Zapraszamy do rejestracji: https://www.diveco.net

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,206.44
ethereum
Ethereum (ETH) $ 180.77
ripple
XRP (XRP) $ 0.287711
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 222.05
litecoin
Litecoin (LTC) $ 54.84
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 18.47
eos
EOS (EOS) $ 2.97
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 89.57
stellar
Stellar (XLM) $ 0.063812