fbpx

Devcon4: co poszło nie tak? Jak Ethereum przyśpieszy 1000x, do 14,000 tps?

Na koniec konferencji Devcon4, poświęconej wyłącznie Ethereum, Vitalik Buterin wspomniał o “cmentarzu pomysłów” – czyli o nieudanych koncepcjach – oraz o tym jak Ethereum przyśpieszy 1000x, do 14,000 tps.

 “Consensus by bet – to nie zadziałało. Hub oraz spoke chains – to nie zadziałało. Proof-of-proof-of-work (double PoW) – to nie zadziałało. Hyper cube chains – to również nie zadziałało!”

Buterin poświęcił sporo czasu na opowiadanie o historii Ethereum, a w szczególności “porzuconych próbach, poprawy Caspera.”

Casper był opracowywany przez Ethereum już od roku 2015. W pewnym momencie Casper miał nazywać się Shasper (połączenie Caspera oraz Shardingu, mającego poprawić skalowalność). Roboczą nazwą nowego Ethereum miało być “Ethereum 2.0”, jednakże ostatecznie powrócono do jednej z pierwszych nazw – “Serenity”.

“Nie chciałem nazywać tego Shasper ponieważ uważam to za lamerskie” – mówi Buterin.

Następnie Vitalik Buterin powiedział co dokładnie oznacza “oryginalny i w 100 procentach organiczny Casper” dla sieci Ethereum:

“Serenity to ‘światowy komputer’ w dosłownym tego słowa znaczeniu, nie zaś smartphone z 1999, na którym można grać w snakea”.

Wróćmy jednak do epickich porażek Ethereum

Opowiadając historię prowadzącą do rozwoju Caspera i shardingu, Vitalik Buterin opowiedział również o tym co zakończyło się kompletnym fiaskiem. Zaczął od modelu consensus-by-bet, który został porzucony ze względu na braki w kompatybilności, które zostały wykazane przez ostatnie badanie:

“Stworzyliśmy gotową koncepcję, pochłonęło to miesiące naszego czasu”.

Włamanie do DAO w roku 2016 i kolejne ataki DoS doprowadziły do sześciomiesięcznych opóźnień w badaniach, jednakże jak dodał Buterin: “ludzie wciąż wymyślali lepsze i lepsze pomysły na to jak powinien wyglądać odpowiednio zoptymalizowany algorytm”.

W 2017 roku, dla Ethereum rozpoczęła się “era przemysłowa”. “Udało się ustalić, jakie powinny być specyfikacje dla hybrydy”. W marcu (test przeniesienia sieci na PoS), część Caspera, którą zaprojektowano na bazie smart contractu, została podmieniona na lepszą alternatywę, nazywaną Shasper.

“Mimo, że skończyło się to nulifikacją dotychczasowej pracy” to znacznie poprawiło to ogóle postępy rozwoju Caspera oraz shardingu, które wcześniej były rozwijane osobno.

1000x większa skalowalność sieci Ethereum już w drodze!

Pierwsza faza to wstępna wizja łańcucha PoS. Jest to nowy łańcuch PoS, który będzie współpracował z łańcuchem głównym i pozwoli potwierdzającym, którzy przyłączą się do sieci Casper, na wzięcie udziału w procesie potwierdzania transakcji na Ethereum.

“Jest to (pierwsza faza) w połowie drogi między testnetem (sieć testowa) a mainnetemis (sieć główna).”

Faza druga reprezentuje uproszczoną wersję Serenity z ograniczonymi funkcjami. W praktyce, oznacza to brak smart contracts czy chociażby transferu pieniędzy shardami.

Faza trzecie, zakłada wzbogaconą wersję Serenity, z komunikacją między shardami, gdzie użytkownicy będą mogli przesyłać pieniądze oraz wiadomości między shardami.

Faza czwarta – finalna – będzie miała różne udogodnienia i zoptymalizowane funkcjonalności.

Aktualizacja ta, powinna doprowadzić do “1000x większej skalowalności” – jak ufa Vitalik Buterin. Powinno to zwiększyć ilość transakcji na sekundę w sieci Ethereum do 14,000.

Vitalik Buterin potwierdził również, że rozwój Ethereum nie skończy się na Serenity, a problemy z zarządzaniem na sieci oraz opłatami pozostaną bez większych zmian. Oczywiście lista oznaczonych, rozpracowywanych błędów oraz ich rozwiązań wciąż się powiększa.

Dodatkowo Vitalik Buterin wyraził chęć aktualizacji blockchain do starks. Jest to mechanizm pozwalający na agregację transakcji w możliwe do weryfikacji “koszyki”, który dodatkowo oferuje większą prywatność. Metoda ta jest rozwijana przez organizację Starkware, która ostatnio dostała 4 mln $ grantu od Fundacji Ethereum.

Zasubskrybuj nasz kanałKryptowalutowe wiadomości w formie wideo Dołącz do naszego TelegramaDodatkowe newsy na telefon

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,084.49
ethereum
Ethereum (ETH) $ 178.60
ripple
XRP (XRP) $ 0.256738
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.15
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.96
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.78
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 21.86
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 125.97
monero
Monero (XMR) $ 71.98