fbpx

5 czynników, koniecznych do masowej popularyzacji blockchaina według Deloitte

Wiele sektorów doceniło już technologię blockchain. Rozproszony rejestr jest wdrażany od organizacji finansowych, przez te związane z ekologią czy cyber-bezpieczeństwem, aż po szczebel państwowy. Deloitee postanowiło podzielić się swoim punktem widzenia na to, jakie warunki muszą zostać spełnione abyśmy mogli mówić o masowej popularyzacji technologii blockchain. 

Trzy podstawowe kwestie: szybkość, wszechstronności i koszty

Po pierwsze blockchain musi poprawi swoje osiągi, w szczególności w kwestii szybkości. W swoim badaniu Deloitee mówiło o tym, że “blockchain może być zbyt wolny”. Ówczesne, scentralizowane technologię są zdolne do przetwarzania tysięcy transakcji na sekundę, podczas gdy blockchain Bitcoina jest w stanie przetworzyć zaledwie 7 tps a Ethereum 15 tps.

Jak podaje badanie:

“Ze względu na swoje relatywnie słabe osiągu, wielu obbserwatorów nie rozważa technologii blockchain jako niezawodnej przy przetwarzaniu transakcji na masową skalę.”

Problem ten może zostać rozwiązany między innymi dzięki lepszemu mechanizmowi osiągania konsensusu sieci.

Drugą kwestią jest wszechstronności – czyli możliwość interakcji pomiędzy różnymi sieciami blockchain. Obecnie, blockchainy wciąż operują wewnątrz własnych ekosystemów a interoperatywność musi w końcu zostać osiągnięta aby w prosty sposób różne sieci mogły porozumiewać się ze sobą. Podobnie jak we wczesnych latach internetu, kiedy to jeszcze nie było internetu (jednego wspólnego protokołu) można było wymieniać dane jedynie w obrębie intranetów – sieci lokalnych. Podobnie jest obecnie w przypadku blockchainów – nie mamy jeszcze wspólnego protokołu, który byłby w stanie połączyć ze sobą wiele sieci w jedną wspólną. Ujednolicony standard dawałby znacznie większe możliwości rozwoju branży jako całości.

Po trzecie, blockchain powinien być w stanie obniżyć koszty oraz umożliwić łatwą obsługę użytkownikom. Aktualnie trudność kopania wciąż rośnie, a sieci PoW zużywają coraz więcej prądu by być w stanie osiągnąć konsensu. Utrzymanie bezpiecznej sieci prywatnej przez firmę byłoby bardzo kosztowne. W przypadku sieci publicznych koszty są równie duże, lecz rozkładają się na uczestników sieci, którzy w zamian za utrzymanie sieci otrzymują tzw. block reward (nagroda za poprawne przetwarzanie transakcji). Jak podaje badanie, problem ten może zostać rozwiązany dzięki usłudze cloud (chmury):

“Nowe oferty chmur napływają do rynku z coraz większą szybkością i mają one potencjał na obniżenie barier rozwoju i operowania sieci blockchain.”

Współpraca społeczności i regulacje

Po czwarte, blockchain musi opierać się o lepszą komunikację i współpracę wśród społeczności (uczestników sieci) aby można było mówić o masowej popularyzacji tej technologii. Badacze zwracają również uwagę, na to, że więcej firm powinno tworzyć wspólne kolaboracje i współpracować przy rozwijaniu technologii blockchain. Jest zapotrzebowanie na bardziej aktywne i efektywne kolaboracje w tym rejonie.

Po piąte, niezbędne jest przyjazne rozwojowi technologii blockchain, środowisko regulacyjne. Regulatorzy niestety bardzo mocna wiążą ze sobą kryptowaluty i technologię blockchain, a w stosunku do tych pierwszych, podchodzą ze szczególną ostrożnością i sceptycyzmem – ze względu na ich spekulatywną naturę. Niestety lecz, zaostrzone regulacje względem samych kryptowalut mogą także negatywnie odbić się na samej technologii blockchain.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 3,870.18
ethereum
Ethereum (ETH) $ 134.96
ripple
XRP (XRP) $ 0.314094
eos
EOS (EOS) $ 3.61
litecoin
Litecoin (LTC) $ 52.41
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 131.73
tether
Tether (USDT) $ 1.01
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 13.14
stellar
Stellar (XLM) $ 0.085529
tron
TRON (TRX) $ 0.023344