fbpx

Czym są airdropy i jak bezpiecznie zyskiwać darmowe kryptowaluty?

Tak jak opisaliśmy w temacie, airdropy to, najprościej ujmując, darmowe kryptowaluty. A raczej, “darmowe” ponieważ jednak trzeba coś zrobić aby je dostać.

Z reguły jednak, zadania zlecane przez airdropy są dziecinnie proste i zajmują od kilku do kilkunastu minut. Przykładowe zadania to zapis na newsletter, podanie podstawowych danych wraz z adresem portfela ETH (lub innej platformy), udostępnienie określonych treści w mediach społecznościowych, zaproszenie znajomych do zapisu, itd. Nazwa darmowe kryptowaluty bierze się stąd, że nie musimy inwestować własnego kapitału aby je zyskać. Jedynym co inwestujemy jest określona ilość czasu potrzebna na wykonanie zadań zleconych przez airdropy.

Airdropy mogą się opłacić, ponieważ projekty takie jak chociażby NANO (wtedy jeszcze Raiblocks) również rozdawały swoje monety wśród społeczności za darmo. Na początku roku 2017 można było zgarnąć nawet kilka/ kilkanaście TYSIĘCY tej kryptowaluty za proste czynności, wymagające dosłownie kilkuminutowego zaangażowania. ATH (all time high – czyli najwyższa cena na wykresie) NANO przekroczyła 30$ za sztukę. Całkiem niezły wynik biorąc pod uwagę, że były to darmowe kryptowaluty. Aby je otrzymać wystarczyło zaryzykować jedynie utratę kilkunastu minut czasu. Kolejnym przykładem może być chociażby EXRN, którego 70% zapasu zostało rozdane społeczności nieco ponad pół roku temu. Wtedy wiele osób traktowało to jako SCAM i zwykły fork XRP. Jednakże 10 000 000 jednostek tej krypto, które dostałem w zamian za wypełnienie prostego formularza, (co zajęło mi mniej niż 5 minut) jest na dzień pisania tego artykułu warte ponad 5000 PLN!

Dlaczego airdropy rozdają darmowe kryptowaluty?

Oczywiście jest to zwyczajny zabieg marketingowy, mający na celu nakłonić społeczność kryptowalut i blockchain do zainteresowania się projektem. Wiadomo, że nic tak nie przyciągnie mas jak darmowe gadżety, upominki, przekąski czy mimo, że jeszcze nic nie warte (lub niewiele warte), ale za to DARMOWE kryptowaluty, z potencjałem wzrostu.

Dawno, dawno temu, jeszcze zanim zostało zorganizowane pierwszych ICO airdropy były najpopularniejszym sposobem na przyciągnięcie społeczności do nowego projektu. Organizowano airdropy oraz pre-mining ze zwielokrotnioną nagrodą za blok. Obecnie zarówno jedna jak i druga forma wciąż występują, jednakże są raczej dopełnieniem do ICO.

Jak bezpiecznie wykonywać airdropy, czyli BHP darmowych kryptowalut 

Są to zasady, których dla własnego bezpieczeństwa należy przestrzegać wykonując jakiekolwiek airdropy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jak w każdej rozwijającej się i nieuregulowanej jeszcze branży, tak i tutaj możemy natrafić na wiele SCAM’ów (czyli oszustw). W końcu nie znamy intencji osób, które dają nam ładnie wyglądające opakowanie, “prezent niespodziankę” – czyli darmowe kryptowaluty.

O tym co było w środku dowiemy się dopiero po jakimś czasie, gdy okaże się, czy projekt faktycznie się rozwinął i darmowe kryptowaluty, które otrzymaliśmy są cokolwiek warte (lub też kompletnie nic!). Warto także zwrócić uwagę, że darmowe kryptowaluty, które otrzymujemy teraz, będziemy mogli spieniężyć dopiero jak staną się one tradable. Czyli można będzie nimi handlowania na giełdzie lub chociażby przesyłać z adresu na adres. Dlatego jeśli planujemy regularnie wykonywać airdropy i zarabiać darmowe kryptowaluty to trzeba liczyć się z tym, że z reguły tokenty otrzymane np. dzisiaj spieniężymy najwcześniej za kilka miesięcy.

Trzeba także założyć, że wykonując zadania dla niektórych projektów okaże się, że zmarnowaliśmy bezpowrotnie “x” minut naszego życia. Wypełnianiając formularze oraz lajkując i udostępniając treści na Facebooku czy Twitterze, w nadziei, że otrzymamy upragnione darmowe kryptowaluty,  po czym projekt okaże się być totalnym niewypałem. Z drugiej strony to tylko kilka minut, za które możemy otrzymać wynagrodzenie w kryptowalutach projektu będącego na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Wartość tych kryptowalut ma więc największy potencjał do wzrostu.

Wykonując airdropy obowiązują 3 zasady:

1. NIGDY nie podawaj danych, które mogą być wykorzystane przeciwko Tobie.

  • NIE PODAWAJ klucza prywatnego do portfela ETH (lub jakiegokolwiek innego klucza prywatnego). Jeśli airdropy zostaniemy o nie poproszeni, oznacza to, że na 100% jest to SCAM;
  • NIE PODAWAJ skanów swojego dowodu/ paszportu, PESEL’u i innych dokumentów poświadczających Twoją tożsamość. W końcu nie jesteś inwestorem ICO, więc nie ma zasadności, aby ktokolwiek kazał Ci przejść przez proces KYC (know you customer – poznaj swojego klienta);
  • WEŹ POD UWAGĘ, że podając swojego Gmail’a oraz numer telefonu powiązany z kontem Google, teoretycznie istnieje ryzyko, że ktoś wykwalifikowany w dziedzinie obchodzenia zabezpieczeń będzie w stanie ominąć Twoje 2FA (2-Factor Authentication – zabezpieczenie dwupoziomowe) na portfelu czy giełdzie. Najlepiej podawaj więc inny email i inny numer telefonu niż wykorzystuje authenticator lub giełda, na której się rejestrowałeś. Nie ma jednoznacznych dowodów czy jest to możliwe (osobiście mnie coś takiego nigdy nie spotkało), jednakże kilkukrotnie miałem styczność z takimi doniesieniami. Jak to mówią “przezorny ubezpieczony”, “sprzedażnego pan Bóg strzeże”, “lepiej dmuchać na zimne” itp.

2. NIGDY nie podawaj adresu portfela giełdy, ponieważ to giełda dostanie Twoje darmowe kryptowaluty, a nie Ty. Tak samo jak podczas inwestowania w ICO najlepiej założyć prosty portfel obsługujący określony format tokenów ICO. Grunt abyś to Ty był właścicielem klucza prywatnego portfela. W przypadku tokenów ERC20 dobrym rozwiązaniem jest MyEtherWallet – MEW. Jak go założyć dowiesz się z tego artykułu: LINK.

3. NIGDY nie wysyłaj BTC/ ETH czy jakichkolwiek innych kryptowalut osobom organizującym airdropy. Całą ideą jest przecież otrzymywanie darmowych kryptowalut (lub w zamian za jakieś konkretne, niezbyt skomplikowane aktywności) ALE nigdy w zamian za inne kryptowaluty lub waluty fiat. Jeśli wykonując airdropy zostaniesz poproszony wysłanie jakiś walut fiat/ kryptowalut oznacza to, iż na 99.99% jest to SCAM.

Podsumowanie – Czy warto wykonywać airdropy?

Czy warto więc wypełniać airdropy i poświęcać swój czas na wypełnianie zadań, o które proszą nas ich organizatorzy? Jest to bardzo subiektywna opinia, natomiast osobiście uważam, że warto. Nie zajmuje to dużo czasu, a ryzyko związane byciem oszukanym w jakikolwiek sposób jest ograniczone do zera. Jeśli pamiętamy o zasadach korzystania z “dobroduszności” projektów kryptowalutowych. Oprócz tego, standardowo mamy zainstalowanego antywirusa i nie pobieramy dziwnych plików z nieznanych źródeł.

Uznałem, że nawet jeśli 1/1000 projektów rozdających darmowe kryptowaluty da mi takie rezultaty jak EXRN czy NANO to zdecydowanie warto poświęcić po kilka minut aby zbadać wszystkie potencjały. Zwykła statystyka mówi, że nawet gdyby tylko 1 projekt na 1000 osiągnął taką wartość jak EXRN a pozostałe 999 byłoby warte całe NIC to przy założeniu, że na wszystkie airdropy poświęciłem po ok. 5 minut, zarabiałem ponad 80 PLN za godzinę, wypełniając ankiety i udostępniając posty na Facebooku czy Twitterze. Oczywiście tak jak wiele osób, które wykonują airdropy, Ty również możesz utworzyć konta na mediach społecznościowych jak i maile służące jedynie do wykonywania zadań, by nie “śmiecić” sobie głównego walla czy poczty.

Według mnie nie warto wymieniać tokenów z airdropów od razu po wejściu na giełdę. Lepiej jest założyć specjalny adres ETH, na którym będziemy odkładali drobniaki. Być może w perspektywie roku, dwóch czy nawet kilku staną będą one warte więcej niż przypuszczaliśmy. Być może będą warte jeszcze mniej. Strategii jest cała masa – wybierz taką, która Ci odpowiada. Airdropy, które niegdyś mogą okazać się sporo warte, znajdziesz w dziale: Airdropy – Darmowe Kryptowaluty. Będziemy tam opisywać przeróżne airdropy oraz w prostych krokach podawać co należy zrobić, aby otrzymać darmowe kryptowlauty. Przedstawimy także szacunkową wartość tokenów oferowanych przez airdropy, jak i czas potrzebny do wykonania zadań. Jeśli więc zamiast inwestować/ ryzykować pieniądze wolisz zainwestować/ zaryzykować trochę czasu to zapraszam Cię do odwiedzania działu: Airdropy – Darmowe Kryptowaluty.

Czego potrzebuję by wykonywać airdropy?

Zdecydowanie potrzebne Ci będą konta na mediach społecznościowych i komunikatorach. Facebook, Twitter i Telegram pojawiają się najczęściej. Niekiedy potrzebne są konta na takich social mediach, jak: Reddit, Medium, LinkedIn. Podstawą jest również adres email, najlepiej gmail gdyż niekiedy trzeba będzie polajkować jakiś film na YouTube. Do tego potrzebujesz jeszcze portfela, na którym będzie zbierał darmowe kryptowaluty. Ponieważ najwięcej nowo powstających projektów kryptowalutowych wciąż jest opartych o sieć Ethereum, to najczęściej będziesz potrzebował adresu portfela ETH aby airdropy mogły Ci na niego wysłać Twoje darmowe kryptowaluty. Polecamy bardzo prosty do założenia portfel MyEthereWallet – MEW. Jak go założyć dowiesz się z tego LINKu.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,328.87
ethereum
Ethereum (ETH) $ 158.36
xrp
XRP (XRP) $ 0.218433
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.02
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 252.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.70
eos
EOS (EOS) $ 3.44
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 16.60
stellar
Stellar (XLM) $ 0.054852