Czym są Bitomaty? Jak z nich korzystać z Bitomatów w Polsce?

Wraz z coraz większą rozpoznawalnością kryptowalut na świecie, pojawiały się opcje nie tylko zarabiania na handlu walutami cyfrowymi,…

Wraz z coraz większą rozpoznawalnością kryptowalut na świecie, pojawiały się opcje nie tylko zarabiania na handlu walutami cyfrowymi, ale też kupowania usług. To z kolei przyczyniło się do jeszcze większego obiegu kryptowalut. Obecnie można nimi już nie tylko inwestować, ale też dokonywać zakupów oraz wypłacać pieniądze np. w bitomatach. Czym one są, gdzie można je znaleźć oraz kto na nich skorzysta?

Czym są Bitomaty? I jak korzystać z nich w Polsce?

Bitomaty są standardową formą wpłaty i wypłaty środków, jakimi są kryptowaluty. Pojawienie się walut cyfrowym w szerszym obiegu spowodowało wzrost zainteresowania kryptowalutami, a co za tym idzie formą płacenia nimi za różnego rodzaju usługi.

Płatność poprzez BTC, czyli najbardziej rozpoznawalną walutę cyfrową świata umożliwia swoim klientom już coraz więcej firm czy sklepów. Nic dziwnego więc, że pojawienie się Bitomatów jest kolejnym krokiem do upowszechnienia się kryptowalut na co dzień w naszym życiu.

Czym są Bitomaty – maszyny wypłacające pieniądze za sprzedaż Bitcoin

Czym są jednak Bitomaty? Te maszyny to nic innego jak kryptowalutowy bankomat, który w takiej formie funkcjonuje. Przede wszystkim to rozwój cyfryzacji niejako wymusił pojawienie się Bitomatów. Dzięki nim można w łatwy i szybki sposób dokonać wymiany kryptowalut. Maszyna umożliwia realizację różnego rodzaju usług. Jednak podstawowym założeniem jest realizacja przelewów.

Bitomaty dzielimy na dwie grupy. Większość obecnych Bitomatów obsługuje obie formy, a więc wpłaty i wypłaty. Są też takie, gdzie za pieniądze fiucjarne, czyli tradycyjną gotówkę można jedynie kupić „krypto”.

Dlatego też maszyny do wymiany mogą pozwolić czasem jedynie na jednostronną transakcję. W nich za gotówkę jesteśmy w stanie nabyć walutę cyfrową. Drugi rodzaj to Bitomat dwustronny. Dzięki niemu wymienimy kryptowalutę na gotówkę.

Plusy oraz minusy Bitomatów – Maszyny do Bitcoinów

Choć maszyny do wymiany kryptowalut stają się coraz powszechniejsze, to nie jest to jeszcze etap, w którym można spotkać je na każdym kroku, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych bankomatów. Nie jest jednak tak, że są trudno dostępne lub też nie ma ich wcale. Przeważnie są zlokalizowane w punktach, gdzie przeważa duży ruch jak np. pasaże czy galerie handlowe. Ich liczba stale rośnie. Na świecie ich ilość przekroczyła już 12 tysięcy w 70 krajach. W Polsce jest ich już niecałe 100.

Jeśli chodzi o kwestie typowo finansowe to tutaj Bitomaty mają dosyć sporą przewagę nad bankomatami. Wymiana jest w pełni anonimowa. Podczas transakcji nie ma potrzeby posiadania karty czy dokumentu tożsamości. W przypadku korzystania z kantorów czy giełd transakcja musi zostać potwierdzona weryfikacją użytkownika.

Tu jednak jest większy nacisk na zachowanie prywatności. Wszystko odbywa się poprzez potwierdzenie na ekranie smartfona. Minusem może być jednak to, że przy chęci wymiany czasem można spotkać się z dosyć dużym spreadem, czyli różnicą między ceną kupna i sprzedaży.

Prowizję są różne. W zależności od wybranego punktu czy operatora można spodziewać się prowizji rzędu 1.25% lub też niekiedy 5%. W sezonowych okresach stawka wzrasta nawet do 8%.

Bitomaty są znacznie częściej niż tradycyjne bankomaty poddawane kontrolom czy testom oraz dodatkowym ulepszeniom systemowym, co stanowi duży plus dla zachowania bezpieczeństwa w trakcie transakcji.

Kupno i sprzedaż Bitcoin w Bitomatach

Aby przeprowadzić wymianę, wymagane jest spełnienie kilku warunków. Po pierwsze trzeba posiadać rachunek rozliczeniowy lub też oszczędnościowo-rozliczeniowy w banku.

Do tego kartę płatniczą powiązaną z kontem i zabezpieczenie w postaci PIN-u, by potwierdzić chęć sfinalizowania transakcji na swoim smartfonie. Obsługa Bitomatów też nie należy do szczególnie trudnych. Przed rozpoczęciem procedury wymagane jest podanie adresu portfela. Można to zrobić ręcznie lub też w pełni automatycznie skanując kod QR z telefonu. Przy wpłacie gotówki wystarczy w maszynie umieścić jej ilość, potwierdzić przelew na ekranie smartfona, a po wszystkim zabrać potwierdzenie.

W przypadku sprzedaży należy określić ilość, jaką chcemy wymienić. Bitomat generuje wówczas druk, z którego należy wykonać przelew np. w formie przeskanowania kodu QR danej kryptowaluty. Po jego zrealizowaniu maszyna wypłaca żądaną ilość gotówki.

Bitomaty w Polsce jak z nich korzystać i gdzie szukać?

To, że rynek kryptowalut coraz śmielej wchodzi w nasze życie, nie jest już chyba niczym zaskakującym. Potencjał, jaki drzemie w walutach cyfrowych jak i technologii Blockchain jest spory i nie wygląda na to, by ta sytuacja miała w najbliższym czasie ulec zmianie. Rynek Bitomatów jest odzwierciedleniem tego jak szybko rośnie popyt na surowiec, jakim są waluty cyfrowe.

Bitomaty dają możliwość przeprowadzenia szybkich transakcji, co z całą pewnością sprzyja przeprowadzaniu większej ilości zakupów. Ich ilość stale rośnie, a co za tym idzie, wzrasta rozpowszechnianie wiedzy i zapotrzebowania na technologie, jaką oferują kryptowaluty.

Trend ten wydaje się nie zwalniać, zwłaszcza gdy popatrzy się na dane wyszukiwań nawiązujących do kryptowalut. Temat inwestowania oraz wymiany kryptowalut jest jednym z najczęściej szukanych zapytań w Stanach, oraz Wielkiej Brytania od kilku lat.

Mapa Bitomatów w Polsce

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts