fbpx

Czym jest txid w sieci Ethereum i jak go sprawdzić?

Skrót “Txid” pochodzi od wyrażenia “Transaction Identifier” czyli identyfikator transakcji. Jest to unikatowy identyfikator, który służy do zidentyfikowania konkretnej transakcji, która miała miejsce na blockchainie. 

Może być on użyty przez strony transakcji, z których jedna jest osobą prywatną a druga przykładowo sprzedawcą otrzymującym wiele transakcji dziennie do potwierdzenia, że transakcja z adresu A na adres B miała miejsce i została zatwierdzona (wykopana) przez górników w sieci.

Jak sprawdzić Txid Ethereum?

Wchodzimy na jeden z eksploratorów bloków sieci Ethereum, np. Etherscan.io

Następnie w prawym górnym rogu, w polu “search” (szukaj), oznaczonym na obrazku poniżej czerwonym prostokątem, wpisujemy adres portfela, z którego wysyłaliśmy ETH, adres odbiorcy naszego przelewu lub txid.

W zależności od tego jakie informacje podaliśmy w polu “szukaj” pokaże nam się adres nasz, naszego odbiorcy lub txid, czyli zapis konkretnej transakcji. Zacznijmy od przypadku, w którym podajemy adres portfele Ethereum. Niezależnie od tego czy podany adres swój czy odbiorcy, to ukażą się nam statystyki tego konkretnego adresu – portfela.

Możemy sprawdzić w nich takie podstawowe dane jak chociażby adres portfela, bieżące saldo oraz historię wpływów (zielony prostokąt “IN”) oraz wydatków (pomarańczowy prostokąt “OUT”).

Możemy stąd również wejść do szczegółów konkretnej transakcji poprzez kliknięcie interesującego nasz TxHash, czyli txid.

Jeśli klikniemy, w któryś z TxHash’y lub w polu “szukaj” podamy txid to zostaniemy przeniesieni na stronę konkretnej transakcji, która miała miejsce w sieci Ethereum.

Identyfikator transakcji znajduje się na samej górze transakcji. Mamy tu także inne dane tj. adres nadawcy i odbiorcy przelewu oraz jaki był końcowy koszt transakcji. W tym przypadku 0.12$.

Jeśli więc ktoś poprosi nas o podanie txid to możemy to zrobić w każdej chwili o ile dysponujemy, którymś z adresów, które brały udział w transakcji (adres portfela nadawcy lub odbiorcy).

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,841.57
ethereum
Ethereum (ETH) $ 167.90
xrp
XRP (XRP) $ 0.232302
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 338.77
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 291.48
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 59.01
eos
EOS (EOS) $ 3.87
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.57
tron
TRON (TRX) $ 0.017298