fbpx

Czym jest Tron? Opis kryptowaluty TRX

Celem Tron’a jest zbudowanie zdecentralizowanej platformy rozrywkowej, w której twórcy będą posiadać pełną kontrolę nad swoimi treściami. W skrócie można go opisać jako platformę blockchain dla zdecentralizowanych treści, czyli YouTube, Netflix i Google Play w jednym miejscu.

Twórcy treści z całego świata będę mogli udostępniać swoje dzieła (tj. muzyka, filmy, zdjęcia, itd.) zarówno za darmo jak i odpłatnie. Użytkownicy platformy będą mogli kupować dostęp do tych treści za pomocą tokenów TRX bez żadnych prowizji. Na początku Tron będzie również dystrybuował tokeny pomiędzy twórców aby zachęcić ich do publikowania treści na platformie. Dodatkowo inne platformy będą mogły mogły korzystać z Tron’a oraz tworzyć na nim swoje własne tokeny. Będą one mogły być wymieniane bezpośrednio na platformie wykorzystując TRX jako “pomost” pomiędzy jednym a drugim tokenem.

Jak działa Tron

Tron rozwiązuje 2 główne problemy obecnie dostępnych, scentralizowanych platform.

Zakazy narzucane przez państwa oraz cenzura to problemy, z którymi borykają się między innymi obywatele Chin (nie mogą korzystać z Facebook’a oraz Snapchat’a) oraz Iranu (tam nie skorzystamy z Instagram’a ani Telegram’a). Decentralizacja rozwiązuje ten problem.

Kolejnym powszechnym problemem są opłaty i prowizje za dodawanie swoich treści do niektórych serwisów. Przykładem może być Google Play oraz App Store. Natomiast rozwiązania takie jak Facebook mocno ograniczają zasięgi naszych treści, które jeśli nie staną się “sponsorowane” będą trafiły do zaledwie ułamka naszych fanów. Tron ma zamiar rozwiązać te problemy poprzez umożliwienie twórcom pełnej kontroli nad ich treściami oraz bezpośredni dostęp do ich klientów. W dodatku bez potrzeby pośrednictwa osób trzecich, co daje miejsce na znaczne zredukowanie kosztów.

Model TRX jest 3 warstwowy. Składa się z warstwy aplikacyjnej, warstwy blockchain oraz zdecentralizowanej przestrzeni P2P do przechowywania danych.

Warstwa aplikacyjna pozwala na dostęp do treści tworzonych na platformie oraz dodawanie własnych. Warstwa blockchain to platforma do smart contracts, która stosuje rozproszony model dPoS do osiągnięcia konsensusu. System zdecentralizowanej przestrzeni P2P służy do przechowywania wszystkich treści znajdujących się na platformie.

Konsensus w sieci Tron jest osiągany za pomocą mechanizmu Delegated Proof of Stake (w skrócie dPoS). Składa się on z 27 reprezentantów wybieranych przez społeczność. Delegaci funkcjonują jako węzły potwierdzające transakcje w sieci.

Pozostali członkowie sieci poza oddawanie głosów na delegatów mogą “stakeować” swoją przestrzeń dyskową, tym samym udostępniając ją platformie Tron. Oprócz tego Tron zastosował podobny zabieg co Steemit umożliwiając użytkownikom platformy zarabianie dodatkowych TRX w zamian za lokowanie swoich tokenów w tzw. “Tron Power”.

Najważniejsze funkcjonalności i cechy TRX

  • Zdecentralizowane media społecznościowe, pozwalające na swobodą wymianę informacji
  • Blockchain umożliwia posiadanie pełnej kontroli nas swoimi treściami a w dodatku daje możliwość sprawnego udzielania nagród użytkownikom wzbogacającym platformę o swoje treści
  • Zdecentralizowana sieć płatnicza TRX, umożliwia przesyłanie wartości (tj. pieniądze) anonimowo i bardzo szybko (niezależnie od odległości)
  • W sieci TRX, na żadnym z jej kanałów ma nie być cenzury. Ma to zapewniać wolność wypowiedzi i niwelować zagrożenie, że ktokolwiek zostanie poddany sankcją ze strony korporacji itd. Informacje, które mogą być publikowane bez żadnych nakazów zawierają wszelkie znaki (tekst), zdjęcia, muzykę i filmy
  • Użytkownicy mają możliwość do “darmowego dystrybuowania cyfrowych aktyw w formie ICO”. Dzięki temu użytkownicy będą mogli cieszyć się z korzyści dostarczany przez “stały rozwój przekazywanych na platformę danych [chodzi o wszelkie pliki, media itp.] poprzez cyfrowe zakupy”.
  • Dystrybucja cyfrowych aktyw (danych oraz monet) odbywa się poprzez mechanizmy, które są kompletnie zdecentralizowane. Dodatkowo platforma ma umożliwiać takie funkcjonalności jak: zdecentralizowana giełda, autonomiczne granie, prognozy jak i system gier

Zespół TRX

Tron Foundation istnieje już od jakiegoś czasu i początkowo miała służyć jako platforma do rozwijania cyfrowych innowacji.

Justin Sun – Założycie i CEO. Przez wiele wydawnictw biznesowych opisywany jako następny Jack Ma (założyciel Alibaby)

Z oficjalnej strony projektu, oprócz tego kto jest założycielem, dowiemy się jedynie, że zespół TRX jest rozproszony po Seulu, Tokio, San Francisco i wielu innych krajach. Całościowo liczy ponad 100 osób. Mówią oni także, że ich pracownicy wcześniej pracowali dla takich korporacji jak: Alibaba, Tencent oraz Baidu.

Roadmap TRX

Roadmap Trona jest dość ogólny i bardzo rozciągnięty w czasie. Biorąc pod uwagę dynamikę rynku krypto nie jest to dobra przesłanka.

Exodus – Sierpień 2017 do Grudzień 2018 – Platforma do dystrybuowania treści.

Odyssey – Styczeń 2019 do Czerwiec 2020 – Skupienie na napędzaniu rozwoju platformy (chodzi głównie o pozyskanie jak największej ilości twórców treści.

Great Voyage – Lipiec 2020 do Lipiec 2021 – Implementacja personalnych ICO, twórcy treści będą mieli możliwość stworzenia swojego włąsnego tokena.

Apollo – Sierpień 2021 do Marzec 2023 – Stworzenie pełnej zdecentralizowanej platformy tradingowej dla tokenów wydanych w sieci Tron.

Star Trek – Kwiecień 2023 do Wrzesień 2025 – Stworzenie zdecentralizowanej platformy gamingowej dla użytkowników, którzy będą mogli tworzyć własne gry.

Eternity – Wrzesień 2025 do Wrzesień 2027 – Użytkownicy otrzymają możliwość tworzenia własnych platform gamingowych.

Tron Dziś

Tron to zdecydowanie jeden z tych projektów, o których dużo się mówi. Niezależnie od tego czy newsy te są pozytywne czy negatywne to zespół marketingowy Tron oraz niecodzienne podejście CEO – Justin’a Sun zawsze wywołują duży hype (euforyczny szum) wokół projektu.

W Styczniu 2018 roku zrobiło się głośno na temat whitepapera Trona. Wiele osób twierdziło, iż jest to plagiat, gdyż znajdowało się w nim wiele podobieństw do Whitepaperów innych projektów a w dodatku wersja angielska była przetłumaczona bardzo niedokładnie.

Dodatkowo Tron ma także zwyczaj zmieniania swoich wcześniejszych ustaleń, w tym swojej propozycji wartości. Początkowo był on promowany jako zdecentralizowana platforma rozrywkowa do zakładów, gier i aplikacji społecznościowych. ostatnio Tron rozpoczął kampanie marketingową, w której podaje się za protokół do “zdecentralizowania sieci” oraz “uleczenia Internetu”.

Tron ma zawarte duże partnerstwa z firmami tj. Baofeng, Peiwo oraz Obie. Dzięki temu Tron już teraz jest w stanie zapewnić sobie ponad 200 mln potencjalnych użytkowników dla swojej platformy.

W czerwcu 2018, Tron wykupił BitTorrent oraz  µTorrent za 140 mln$. Niedawno ogłosili “współpracę” w celu stworzenia “Największego na świecie, zdecentralizowanego ekosystemu”.

Strona projektu: tron.network

Coinmarketcap: https://coinmarketcap.com/currencies/tron/

Medium: https://medium.com/@Tronfoundation

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,328.87
ethereum
Ethereum (ETH) $ 158.36
xrp
XRP (XRP) $ 0.218433
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.02
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 252.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.70
eos
EOS (EOS) $ 3.44
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 16.60
stellar
Stellar (XLM) $ 0.054852