fbpx

Czym jest Stellar Lumens? Opis Kryptowaluty XLM

Stellar to platforma Blockchain z własną kryptowalutą Lumens – XLM. Projekt mogących przyczynić się do masowej popularyzacji [i co ważniejsze użytkowania] kryptowalut, w szczególności wśród ludzi nie mających dostępu do tradycyjnej bankowości.

Krótka Historia XLM

Stellar to kryptowaluta, która powstała w 2014 roku. Założycielem projektu jest Jeb McCaleb, współzałożyciel Rippla, który ustąpił miejsca w zarządzie Ripple po tym jak idee jego i reszty zespołu przestały być ze sobą spójne.

Podczas gdy Ripple skupia się głównie na obsługiwaniu banków i instytucji finansowych Stellar chce zasilać transakcje między ludźmi. Wielu ludzi porównuje obydwa projekty ze sobą, ze względu na wspólną genezę jak i tego, iż Stellar wykorzystuje te same fundamenty co Ripple (blockchain Stellat jest forkiem Ripple). Obydwa projekty są ze sobą porównywane również ze względu na ich rozpowszechnienie się wśród instytucji finansowych tj. banki. Stellar już ma podpisane kontrakty z firmami takimi jak Deloitte (które ogłosiło współpracę ze Stellar w 2016 roku, by stworzyć aplikację płatniczą), oprócz tego ponad 30 banków zapisało się do Stellar i chce korzystać z oferowanych przez niego transferów międzynarodowych.

Jak działa Stellar Lumens?

Przede wszystkim trzeba rozróżnić Stellar, który jest protokołem, platformą oraz blockchainem od Lumens [XLM], które są kryptowalutą wykorzystywaną na platformie.

Podobnie jak Ripple, Stellar targetuje instytucje finansowe, przekonując je do swojego protokołu płatniczego, który drastycznie redukuje koszty i czas przelewów międzynarodowych.

Jedną z największych różnić między Ripple i Stellar jest to, że Stellar to projekt z otwartym kodem źródłowym, podczas gdy Ripple to zamknięty ekosystem.

Stellar ma także nieco inną grupę docelową niż Ripple. Projekt skupia się na rynkach rozwijających się, targetując rynek przekazów pieniężnych i innych instytucji finansowych celujących w klientów indywidualnych, którzy nie mają dostępu do bankowości. Ripple natomiast, współpracuje z wysoce rozwiniętymi instytucjami bankowymi jak i całymi konsorcjami.

Na powierzchni Stellar działa bardzo podobnie do innych kryptowalut. Protokół blockchain opiera się na sieci zdecentralizowanych węzłów, która aktualizuję się co 3 – 5 sekund.

Blockchain XLM posiada również unikatową funkcję “anchors” (“kotwic”). Każda “kotwica” to zaufana jednostka w sieci, która daje kredyt zaufania ludziom korzystającym z sieci, wykorzystującym aktywa tj. waluty fiat. System ten wykorzystuje zastawianie aktyw na blockchainie i otrzymywanie w zamian ekwiwalentu innych aktyw. Możesz mieć dostęp do USD zastawiając EUR, za ułamek kosztów pobieranych przez tradycyjne giełdy czy serwisy pożyczkowe.

Funkcja ta umożliwiła powstanie zdecentralizowanej giełdy. Giełda ta pozwala na wymianę wszystkiego co przyjmie sieć “kotwic”. Możesz wymieniać wszelkiego rodzaju aktywa na tym rynku, włączając w to waluty fiat jak i kryptowaluty.

Federated Byzantine Agreement w sieci XLM

Tym co zdecydowanie wyróżnia sieć Stellar od innych kryptowalut jest sposób osiągania konsensusu. W odróżnieniu do wielu kryptowalut Stellar Lumens NIE opiera się na sieci górników, którzy ustalają konsensus. Zamiast tego wykorzystuje on unikatowy protokół konsensusowy nazwany Federated Byzantine Agreement, lub algorytm FBA. Jest to rozszerzona wersja wykorzystywanego przez Ripple Byzantine Agreement, który mimo bezpieczeństwa mocno kłóci się z ideą decentralizacji, gdyż konsensus mogą ustalać ze sobą jedynie zaufane organizacje zaaprobowane przez Ripple. Mamy więc zamkniętą “listę” [wyłącznie jednostki zaproszone do sieci przez Ripple], której nadzorcą jest sam Ripple [centralna jednostka nadrzędna].

Algorytm FBA, natomiast przypomina trochę strukturę korporacyjną. Mamy tu podział na “obserwujących”, “archiwizując” “podstawowych oraz pełnych potwierdzających”. Wszystkie węzły współpracują ze sobą w celu osiągnięcia konsensusu i zachowania integralności głównego łańcucha bloków. Sieć dzielimy na kwora [kworum to minimalna część uczestników, np. parlamentu, lub w tym przypadku sieci, niezbędna do ustalenia konsensusu]. Każde kworum to wycinek sieci, który oczywiście należy do całości, jednakże jest w stanie samodzielnie ustalić konsensus dla określonej ilości zapytań w sieci [np. transakcji]. Kwora powstają wokół “pełnych potwierdzających”, którymi z reguły są omawiane wcześniej “kotwice” (organizacje centralne, którymi mogą być np. organizacje zaufania publicznego lub firmy tj. IBM lub fundacje). Następnie kwora są dzielone na quorum-slices, czyli na “części-kworum”. Tworzą one pomniejsze sieci wzajemnego zaufania wewnątrz całej sieci Stellar. Węzły mogą się w ten sposób łączyć bez ograniczeń, tym samym tworząc szeroką siatkę zaplatających się o siebie części.

Dzięki temu sieć powinna być bardziej zgodna i może “przekonywać” kolejne węzły, które dotąd nie ufały tej części-kworum. Jeden węzeł może być częścią wielu części-kworum a jego decyzje w sprawie konsensusu mogą być uzależnione od innych węzłów i części-kworum. Przykładowo węzeł X do zgodzenia się potrzebuje zgody 2 z pośród 3 innych węzłów, którym ufa. Od teraz 2 z 3 węzłów wybranych przez węzeł X mogą zadecydować czy węzeł X się zgadza.

Dzięki temu aby nasza transakcja została przesłana do odbiorcy nie musimy czekać aż cała sieć osiągnie konsensu. Wystarczy, że zrobi to jedynie jej części. Dodatkowo Stellar w swoim roadmapie na 2018 rok zakłada obniżenie progu wejścia do sieci dla pełnych potwierdzających co ma uczynić sieć znacznie bardziej zdecentralizowaną i demokratyczną.

Stellar Dziś

Jednym z celi projektu jest przetwarzanie nawet 60% wszystkich międzynarodowych transakcji Południowego Pacyfiku (włączają w to Australię, Fiji i Tonga). Umożliwi to mniejszym biznesom, organizacją pożytku publicznego oraz lokalnym instytucjom finansowym łatwiejszy przekaz pieniędzy, który do tej pory był znacznie utrudniony przez konieczność (czasem nawet kilkukrotnej) wymiany walut po drodze.

Stellar współpracuje z takimi organizacjami jak Deloitte, IBM, Stripe, SatoshiPay czy Lightyear.io

McCaleb oficjalnie potwierdził współpracę z 30 instytucjami finansowymi w 2017 roku.

Niedawno udało im się również pozyskać (jako pierwszym w branży) certyfikat “Sharia Certification for Payments & Asset Tokenization“. Umożliwi im to wprowadzenie swoich rozwiązań, tam gdzie jakiekolwiek działania finansowe wymagają akceptacji ze strony Islamu.

Pełny skład zespołu Stellara znajdziesz na ich głównej stronie, tutaj: LINK

Więcej informacji na temat projektu znajdziesz na ich oficjalnej stronie internetowej: Stellar.org.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,328.87
ethereum
Ethereum (ETH) $ 158.36
xrp
XRP (XRP) $ 0.218433
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.02
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 252.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.70
eos
EOS (EOS) $ 3.44
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 16.60
stellar
Stellar (XLM) $ 0.054852