fbpx

Czym jest Litecoin? Opis kryptowaluty LTC

Litecoin to kryptowaluta oparta o Blockchain, która działa w podobny sposób co Bitcoin czy Ethereum. Jest to waluta cyfrowa oparta o sieć P2P, która pozwala na szybkie i tanie płatności każdemu na świecie. Zdecentralizowana sieć nie jest zarządzana przez żadne centralne organy nadzorcze i mimo to jest bezpieczna, dzięki algorytmom matematycznym.

Litecoin i jego początki

Litecoin został wdrożony w Październiku 2011. Pierwsza wersja została udostępniona publicznie 7 Października 2011 na GitHibie. Pierwotny client (0.8.5.1) miał otwarty kod źródłowy i był forkiem Bitcoin Core. Autorem Litecoina jest Charlie Lee, były pracownik Google oraz już były pracownik Coinbase (odszedł z Coinbase w 2017 ponieważ chciał w całości poświęcić się LTC). Kluczową zmianą było przyśpieszenie czasu bloku z 2.5 minuty – jest to 4x szybciej niż czas generowania nowego bloku w BTC).

Kolejnymi udogodnieniami była większą maksymalna ilość cyfrowych monet, inny algorytm hash (oparty o Scrypt zamiast SHA-256) oraz nieco zmienione GUI (ang. graphical user interface), graficzny interfejs użytkownika.

Litecoin jest opisywany na stronie Litecoin.org jako kryptowaluta, która nie chce zastępować BTC a raczej być jego uzupełnieniem. Litecoin ma być “cyfrowym srebrem” w zestawieniu z Bitcoinem, który ma być jako środek do przechowywania wartości, podobnym do złota – “cyfrowe złoto” lub “złoto internetu”:

“Z wsparciem dla firm, wolumenem wymiany i płynnością, Litecoin jest systemem finansowym komplementarnym do Bitcoina.”

Cechy główne LTC

Litecoin to projekt typu open source, można więc powiedzieć, że jest to kryptowaluta społecznościowa. Oprogramowanie zostało udostępnione pod licencją MIT/X11, co oznacza, że każdy użytkownik ma prawo do korzystania, modyfikowania, kopiowania oraz udostępniania (także zmodyfikowanych wersji). Cały proces udostępniania i zmian wprowadzanych w algorytmie LTC jest w pełni transparentny. Podstawowe informacje o Litecoinie tj. jego zastosowania, notowania na giełdach oraz listę giełd handlujących LTC są dostępne powszechnie w internecie. Więcej szczegółów odnośnie LTC można znaleźć na Litecoin Wiki a stan sieci może zostać sprawdzony w dowolnym momencie na eksploratorze bloków. Kod oprogramowania Litecoin można natomiast sprawdzić na ich oficjalnym GitHubie.

Blockchain Litecoina może przetworzyć więcej transakcji niż blockchain BTC. Jest to możliwe, dzięki temu, że Litecoin ma 4-krotnie krótszy czas generowania nowego bloku niż Bitcoin. W rezultacie sieć jest w stanie obsłużyć więcej transakcji, dzięki czemu jest znacznie bardziej skalowalna niż Bitcoin. Handlowcy jak i ludzie przysyłający sobie cyfrowe monety LTC czekają krócej na swoje środki i nawet jeśli wolą mieć więcej potwierdzeń to i tak nadejdą one szybciej niż w przypadku BTC.

Podobnie jak w przypadku BTC tak i LTC opiera się na algorytmie PoW. Nagroda za każdy blok to obecnie 25 LTC. Wysokość nagrody będzie regularnie co 4 lata (lub co 840,000 bloków) zmniejszana o połowę. Maksymalna ilość monet Litecoin jakie zostaną wydobyte to 84 mln LTC – jest to 4x więcej niż w przypadku BTC.

Różnice między kryptowalutą Litecoin i Bitcoin

Podstawową różnicą jest krótszy czas bloku. Litecoin przetwarza blok co 2.5 minuty, podczas gdy Bitcoinowi zajmuje to 10 minut. Ma to zarówno swoje wady jak i zalety. Szybszy czas bloku poza krótszym oczekiwaniem na przelew oznacza również mniejsze ryzyko na zaistnienie tzw. double spending attack. Szybszy czas bloku zwiększa natomiast szansę na zaistnienie tzw. osieroconego bloku (dzieje się to gdy 2 minerów wykopie blok w tym samym czasie przypadkowo lub w wyniku ataku).

Detached lub Orphaned Block oznaczają, że początkowo blok ten został uznany przez sieć lecz po zestawieniu z łańcuchem okazało się, że nie został on tam uwzględniony. Stąd liczba potwierdzeń z 1 czasami może spaść z powrotem do 0 i trzbbe czekać na rozliczenie transakcji w kolejnych blokach.

Litecoin w porównaniu do Bitcoina jest również bardziej odporny na tzw. flood attack (atak mający na celu “zakorkowanie” sieci zbyt wieloma transakcjami, który nie będzie w stanie przetworzyć). Jak podaje Charlie Lee:

“Jest odporny na ten rodzaj ataku ponieważ był już atakowy w podobny sposób (lecz na mniejszą skalę) lata temu. Zauważyłem ten błąd w Bitcoinie i zpatchowałem go w Litecoinie.

Implementacja łatki w Litecoinie ma jedynie pobierać od wysyłającego prowizję za każdy output [każda transakcja generuje tzw. output – wyjście], który tworzy. Dla przykładu, w tym konkretnym ataku, wysyłającemu jest potrącana jednorazowa prowizja za wysłanie 0,00001 BTC do 34 pojedynczych output’ów. Po łatce prowizja byłaby 34 razy większa. Sprawiłoby to, że atakujący musiałby zapłacić znacznie więcej za przeprowadzenie spam ataku. Koncept jest całkiem prosty: wysyłający powinien zapłacić za każdy pojedynczy output, który tworzy.”

Algorytm Litecoin

Drugą ważną zmianą jest wprowadzenie Scrypt’u jako algorytm proof of work. Celem takiego zabiegu było umożliwienie górnikom kopanie Litecoina oraz Bitcoina w tym samym czasie. Dodatkowym powodem była chęć jak największej demokratyzacji sieci. W praktyce oznacza to wyrównania przewagi, którą mają górnicy używający koparek GPU, FPGA, oraz ASIC nad tymi używającymi koparek CPU. Niestety firmy produkujące sprzęt górnictwa cyfrowego zdołały stworzyć specjalne ASICi pod Scrypt. Wcześniej ludzie zwyczajnie dokupowali sobie RAM, który był droższy niż czipy ASICów.

Algorytm Skrypt wymaga rozwiązania tzw. “memory hard problem” ponieważ głównym czynnikiem utrudniającym rozwiązywanie (obliczanie zagadek metamatycznych) hashy nie jest czysta moc obliczeniowa a właśnie pamięć operacyjna. Algorytm został zaprojektowany tak aby osoba chcąca przeprowadzić (i podtrzymać) atak na sieć potrzebowała nie tylko coraz większej mocy obliczeniowej ale również coraz większych zasobów pamięci RAM.

Litecoin ma także 4 razy większy całkowity zapas monet niż Bitcoin. Kod zakłada, że zostanie wykopanych łącznie 84 mln LTC.

Zespół rozwijający projekt Litecoin

Za kryptowalutę odpowiada Litecoin Foundation. Jest to organizacja publiczna typu non-profit zarejestrowana w Singapurze. Jej głównym celem są wszelkie działania związane z promocją i rozwojem Litecoina dla dobra społeczności. Robią to poprzez rozwijanie i promowanie najnowocześniejszej technologie blockchain. Członkami fundacji są:

  • Zarząd: Charlie Lee, Xinxi Wang oraz Franklyn Richards
  • Prezes Zarządu: Charlie Lee
  • Dyrektor do Spraw Operacyjnych: Keith Yong
  • Deweloperzy opłacani na cały etat: Adrian Gallagher
  • Deweloperzy na część etatu: Loshan T., Fan Yang

Litecoina tworzą także deweloperzy Litecoin Core. Zespół z Litecoin Fundation i Core działają w bliskiej współpracy.

Litecoin Dziś

Litecoin od dawna zajmuje miejsce wśród ścisłej czołówki kryptowalut z największą kapitalizacją rynkową. W maju 2017 Litecoin jako pierwsza z top 5 Kryptowalut zaimplementował Segregated Witness. W tym samym miesiącu twórca LTC, Charlie Lee wykonał pierwszą transakcję typu cross-chain atomic swap za pomocą sieci Lightening Network. Oznacza to, że jako pierwszym udało im się w praktyce wymienić wartości między dwoma różnymi blockchainami bez pośredników, za dziesiętne części centa w niecałą sekundę.

Zdecydowanie nie można więc nazywać Litecoina zwykłym forkiem Bitcoina. Możesz dowiedzieć się więcej na temat projektu Litecoin na głównej ich stronie Litecoin.org lub na oficjalnym Twitterze LTC. Możesz również skontaktować się bezpośrednio z ich deweloperami tutaj: contact@litecoin.org.

Fundacja Litecoin i TokenPay połączyli ostatnio siły, aby kupić udziały w niemieckim banku, w celu wdrożenia w życie wielu ciekawych krypto-rozwiązań dla użytkowników. Więcej na ten temat w artykule: LINK.

Więcej artykułów na temat kryptowaluty Litecoin znajdziesz tutaj: LINK.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,328.87
ethereum
Ethereum (ETH) $ 158.36
xrp
XRP (XRP) $ 0.218433
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.02
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 252.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.70
eos
EOS (EOS) $ 3.44
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 16.60
stellar
Stellar (XLM) $ 0.054852