fbpx

Czym jest fork?

W historii Bitcoina mieliśmy już do czynienia z kilkoma forkami lub podziałami konsensusu. W zasadzie to każdy w dowolnym momencie mógłby zforkować główny łańcuch BTC i utworzyć na jego rdzeniu swojego coina. Takie sytuacje miały miejsce np. w przypadku ostatnich forków Bitcoin Cash i Bitcoin Gold. Litecoin również jest forkiem BTC.

Właśnie na tym polega idea decentralizacji, wszystko jest (przynajmniej w założeniu) kierowane przez demokratyczną społeczność. Tak powstały pierwsze altcoiny. Część sieci nie podobał się dotychczasowy status quo więc ktoś wyszedł z propozycją: “hej, BTC jest nieco zbyt wolny zróbmy coś z tym!”, “Zamiast 10 minutowych blocków będą 2.5 minutowe, będziemy także używać innego algorytmu i maksymalny zapas będzie wynosił 84 mln a nie 21”. Części sieci, której się to spodobało zwyczajnie zaczęła wspierać nowy łańcuch (swoją mocą obliczeniową) i tak właśnie powstał Litecoin (w ogromnym skrócie oczywiście).

Wróćmy jednak do podstaw

Blockchain, technologia dzięki której istnieje Bitcoin to rozproszona księga główna, stworzona z bloków danych. Łańcuch bocków ciągle rośnie w miarę jak zostają do niego dodawane kolejne blocki z danymi (transakcjami). Jako, że blockchain jest zdecentralizowaną siecią to każdy uczestnik sieci musi przestrzegać pewnych zasad. W przypadku BTC tymi prawami jest np. to, że block ma maksymalny rozmiar 1 MB, mieści się w nim określona ilość transakcji i średni czas blocku to 10 minut. Za udostępnianie swojej mocy obliczeniowej do obliczania blocków, otrzymujemy określoną nagrodę zdefiniowaną przez trudność wydobycia i wysokość block revard itd. Uczestnicy sieci muszą zgadzać się z tymi zasadami aby móc obliczać transakcje i zachować konsensus, dzięki temu tworzy się POJEDYNCZY łańcuch danych, który każdy (lub większość) w sieci uważa za prawidłowy.

Fork ma miejsce wtedy gdy ten pojedynczy łańcuch zostaje rozdzielony na dwa. Może to nastąpić z kilku powodów:

Podział konsensusu

Ma miejsce kiedy 2 kopaczy w tym samym czasie “znajdzie” (obliczy) nowy block. W tym momencie powstają dwa łańcuchy, sytuacja ta jest jednak chwilowa, ponieważ łańcuch, który pierwszy znajdzie następny block staje się najdłuższy i automatycznie uznany przez sieć za prawdziwy.

Zmiana protokołu

Tutaj mówimy o celowej ingerencji deweloperów, mającej na stałe zmienić kod. Przykładowo może to być nowa funkcja, która poprawia działanie sieci lub zwiększenie rozmiaru bloku (czyli jedna z fundamentalnych zasad protokołu). Wyróżniamy następujące rodzaje forków:

Soft fork – to aktualizacja, która jest kompatybilna ze wcześniejszymi wersjami oprogramowania. Implementacja wymaga jedynie aktualizacji przez większość członków sieci. Oznacza to, że nie wszyscy muszą aktualizować swoje oprogramowanie aby móc potwierdzać transakcje. Problem pojawia się dopiero wtedy gdy miner bez aktualizacji będzie chciał wykopać nowy block ponieważ zostanie on odrzucony przez sieć. Nie mniej nowe blocki wciąż mogą być potwierdzane przez osoby, które nie dokonały aktualizacji.

Hard fork – to aktualizacja oprogramowania, która nie jest kompatybilna z poprzednimi wersjami. Oznacza to, iż aby dalej móc obliczać i potwierdzać transakcje wszyscy uczestnicy sieci muszą zaktualizować swoje oprogramowanie. W tym momencie łańcuch zostaje permanentnie rozdzielony na dwa. Ci, którzy zdecydowali się na aktualizację kopią blocki w nowym łańcuchu. Ci, którzy tego nie zrobili dalej kopią stary łańcuch. Tak długo jak będzie wsparcie dla łańcuchu z mniejszym poparciem, tak długo będzie on funkcjonował.

Hard fork, mógł być zaplanowany przez deweloperów projektu już jakiś czas temu i np. umieszczony w roadmapie. Skoro projekt od samego początku planował wdrożenie istotnej aktualizacji, która wymagała hard forka to wspieranie starego łańcucha nie ma sensu. Wtedy stary łańcuch “umiera” i odtąd wszystko dzieje się na nowym łańcuchu.

Hard fork, mógł też powstać w wyniku niezgody wśród społeczności. Prowadzi to do podziału łańcucha i społeczności na 2 grupy (powstaje też nowy coin). Tych którzy wspierają stary i tych, którzy wspierają nowy. Można by powiedzieć, że od tego momentu każdy idzie w swoją stronę. Taka sytuacja miała miejsce np. przy podziale ETH i ETH, gdzie po wielkim hacku DAO większość społeczności chciała przywrócenia łańcucha do momentu sprzed hacku ale mniejszość uważała, że jest to niezgodne z “prawem kodu” i pod żadnym pozorem nie można zmieniać historii blockchaina, powstało więc ETC.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,242.88
ethereum
Ethereum (ETH) $ 187.73
ripple
XRP (XRP) $ 0.290157
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 292.76
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 62.00
eos
EOS (EOS) $ 3.50
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 20.40
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 134.29
stellar
Stellar (XLM) $ 0.074915