fbpx

Czym jest EOS? Opis kryptowaluty EOS

EOS jest często określany przez zwolenników mianem “Ethreum killer” (zabójca Ethereum). Głównym celem EOSa jest stanie się platformą numer 1 na rynku zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Planują oni utworzyć podobną infrastrukturę co ETH, jednakże z nastawienie na bardziej skomercjalizowane przedsiębiorstwa na dużą skalę, które wymagają skalowalności na najwyższym poziomie. 

Krótka historia EOS

EOS z pewnością zapisze się w historii krypto dzięki swojemu ICO, które trwało cały rok i składało się z 350 okresów dystrybucji. Na koniec każdego okresu, całkowita suma monet cyfrowych EOS była rozdzielana pomiędzy inwestorów. Otrzymywali oni adekwatną ilość monet EOS do tego ile Ethereum zostało zgromadzone w danym okresie, podzielone przez ilość ETH zainwestowanego przez pojedynczą osobę.

Według oszacowań EOS zebrał równowartość 4 mld $ podczas swojego rocznego ICO. W międzyczasie kryptowaluta była już dostępna na giełdach a inwestorzy mogli obserwować rozwój i poczynania projektu. Jest to największa jak dotąd kwota zebrana podczas ICO.

EOS Dawn 1.0 zostało wypuszczone we wrześniu 2017.

W grudniu 2017 wypuszczono Dawn 2.0, które dodało namierzanie zasobów oraz możliwość komunikacji wewnątrz ekosystemu blockchain.

Wersja Dawn 3.0 miała miejsce w kwietniu 2018 – był to oficjalny start projektu.

EOS od samego początku przywiązywał wielką wagę do społeczności. Chcieli by po wypuszczeniu był to projekt należący w pełni do społeczności. Często są organizowane spotkania stacjonarne fanów EOSa a na mediach społecznościowych projektu widać dużą aktywność.

Ciekawą koncepcją jest również zostawienie całej platformy w rękach społeczności. Po zakończeniu ICO i po oddaniu platformy w ręce ludu, wszystkie kolejne aktualizacje platformy leżą w rękach społeczności EOS.

Wizja twórców platformy EOS

Zanim technologia blockchain stanie się czymś, z czego faktycznie będą korzystały miliony osób na całym świecie, twórcy platformy EOS uważają, że muszą zajść pewne zmiany:

“Przedsiębiorstwa rewolucjonizujące swoje branże takie jak Ebay, Uber, AirBnB czy Facebook potrzebują technologii blockchain, która będzie w stanie obsłużyć dziesiątki milionów aktywnych użytkowników dziennie. W szczególnych przypadkach, aplikacje mogą nie działać w pełni potencjału, zanim krytyczna masa użytkowników nie zostanie przekroczona. Z tego powodu, platforma, która będzie w stanie utrzymać masowe liczby użytkowników jest nadrzędna.”

Pozostałe problemy z dzisiejszymi blockchainami wiążą się z tym, że użytkownicy muszą płacić za usługi na pewnych platformach. Użytkownicy mediów społecznościowych nie są przyzwyczajeni do płacenia za usługi. Niewiele ludzi chce płacić za dostęp do platform online. Niezależnie od tego czy płacą w walutach fiat czy kryptowalutach.

EOS w swoim whitepaperze wytyka też inne problemy związane z dzisiejszymi platformami blockchain. Zaliczają się do nich trudności z aktualizacjami, problemy z błędami, wysoki czas oczekiwania oraz niska wydajność w przypadku kilku równorzędnych procesów.

O tym jak EOS zamierza rozwiązać te problemy przeczytasz poniżej.

Czym jest EOS?

EOS to platforma blockchain podobna do Ethereum. Projekt jest platformą do tworzenia smart contracts dla projektów open source (o otwartym kodzie źródłowym). Na platformie można również budować dApps – zdecentralizowane aplikacje.

Programiści mogą tworzyć zdecentralizowane aplikacje na platformie. Posiadacze tokenów EOS mogą natomiast stakeować swoje fundusze aby zasilić rozwój tych aplikacji na platformie. W tym samym czasie, użytkownicy mogą korzystać z aplikacji tworzonych na platformie bez potrzeby zakupu tokenów EOS.

Zamiast pobierać opłaty od użytkowników za korzystanie z sieci, algorytm proof of stake EOSa zapewnia, że wszelkie ograniczenia co do pasm, obliczeń oraz przechowywanych danych są rozdzielane proporcjonalnie do ilości tokenów EOS stakeowanych pod daną aplikacją.

Ważne więc, by pamiętać o tym jakie funkcje pełni moneta cyfrowa EOS. Oprócz wyżej wspomnianej funkcjonalności moneta jest wykorzystywana przez programistów do tworzenia aplikacji i generowania swoich własnych tokenów na platformie (tak jak tokeny ERC20 na Ethereum). Dodatkowo zatwierdzanie aplikacji na platformie, odbywa się również za pomocą kryptowaluty EOS.

Algorytm używany na platformie EOS

Kluczową częścią platformy jest algorytm za pomocą którego osiągany jest na niej konsensus. Jest to delegated proof of stake – dPoS. Dzięki niemu platforma jest w stanie spełnić wymagania zdecentralizowanych aplikacji oraz utrzymać setki milionów użytkowników sieci.

Czas bloku na blockchainie EOS wynosi zaledwie 3 sekundy. Dokładnie jeden twórca bloków jest autoryzowany do wytworzenia bloku w określonym momencie czasu. Jeśli blok nie zostanie wytworzony w wyznaczonym czasie to jest on pomijany. Bloki są generowane w 21 rundach. 21 unikatowych twórców bloków jest wybieranych na początku każdej rundy. 20 potwierdzających z największą ilością zatwierdzeń jest wybieranych automatycznie podczas każdej rundy. Ostatni twórca bloków jest wybierany proporcjonalnie do ilości głosów pokrewnych z pozostałymi twórcami bloków. Wybrani twórcy bloków są mieszani za pomocą (pseudo)losowej liczby wyciąganej na podstawie czasu bloku. Mieszanie to zapewnia, że wszyscy twórcy bloków utrzymają zbilansowaną łączność z innymi twórcami.

Jedną z unikatowych zalet blockchaina EOS jest to, że nie występują na nim żadne forki. Dzieje się tak ponieważ twórcy bloków nie konkurują ze sobą jak górnicy cyfrowi, a współpracują przy tworzeniu bloków. W przypadku zaistnienia forka, konsensus automatycznie przełącza sieć na najdłuższy łańcuch.

EOS ma jeszcze jedną ciekawą funkcję nazwaną transakcja jako proof of stake (TaPoS). Protokół platformy wymaga aby każda transakcja zawierała w sobie hash nagłówka ostatniego bloku. Hash ten zapobiega powielaniu transakcji podczas forków, które nie zawierają bloku z odpowiednim podpisem. Dodatkowo hash ten daje informacje sieci, że konkretny użytkownik i jego stake znajdują się na konkretnym forku.

EOS – skalowalność na komercyjną skalę

Główną cechą platformy EOS jest możliwość skalowania aplikacji. Platforma jest w stanie udźwignąć tysiące zdecentralizowanych aplikacji używanych na masową skalę.

  • Parallel execution (równoległe wykonawstwo)- daje to możliwość podpięcia wielu CPU i innych zasobów zero-jedynkowych do wykonania pojedynczej operacji w bazie danych, co znacznie skraca czas odpowiedzi. Oznacza to również, że protokół może wykonywać różne zadania równolegle
  • asynchronous communication (asynchroniczna komunikacja) – sposób przesyłania danych, w którym mogą one być wysyłane okresowo lub partiami i niekoniecznie w pojedynczym strumieniu
  • protokół może odseparować uwierzytelnianie od wykonywania
  • dPoS, o którym pisaliśmy wyżej. Skoro ta sama koncepcja sprawdza się na Steemit – zdecentralizowanym medium społecznościowych, które musi obsługiwać dziesiątki tysięcy zapytań na sekundę to sprawdzi się i tutaj. Według wyliczeń, szacuje się, że sieć Steemit jest w stanie przetwarzać nawet miliony transakcji na sekundę.
  • oraz inne funkcje, które omówimy w następnych akapitach

Co to wszystko oznacza w praktyce? Obecnie cała sieć Ethereum działa w oparciu o jeden łańcuch. Szybko doprowadziło to do naturalne katastrofy, kiedy sieć została zakorkowana przez mikrotransakcje gry Crypto Kitties. EOS korzysta z wielu łańcuchów, dzięki czemu cała sieć nie będzie w stanie zostać zakorkowana przez pojedynczą aplikację i inne dApps będą mogły wciąż działać sprawnie. Taka możliwość jest konieczna jeśli projekt chce myśleć o “goszczeniu” na swoim łańcuchu wielkich korporacji.

Rozproszony system operacyjny EOS

Framework (ogólny szkielet pod budowę aplikacji) EOSa pozwala na tworzenie spójnych z protokołem aplikacji. Daje to lepsze doświadczenia podczas korzystania z platformy zarówno dla programistów jak i użytkowników. Można to porównać do procesu, przez który AppStore przepuszcza aplikacje zanim zostaną dodane do serwisu. Chcą mieć pewność, że użytkownicy nie natkną się na zrobione po łebkach lub wręcz scamowe aplikacje.

Taka odgórna spójność wyeliminuje masę błędów. Dodatkowo platforma pozwala na zatrzymanie aplikacji bez zaburzania pracy całego systemu. Jest to unikatowa zaleta blockchaina EOS i z możemy spodziewać się, że zostanie ona doceniona zarówno przez programistów jak i klientów masowych. Dzięki temu nigdy nie powinna zajść potrzebne aby przeprowadzać hard forka całej sieci jeśli zdarzy się jakiś błąd.

Twórcy bloków na platformie EOS

W modelu osiągania konsensusu przez sieć EOS za pomocą algorytmu dPoS do tworzenia nowych bloków wybierani są delegaci.

Łącznie mamy 121 kandydatów na twórców bloków, którzy zostali wybrani przez EOS. Z tych 121 zostanie wyłonionych 21 Appointed Block Producers (Wyznaczonych Twórców Bloków), w skrócie ABP. ABP zostają wyłonieni w trakcie stale trwającego głosowania, podczas którego głosy są liczone ponownie co 2 minuty. Każdy nowy blok zostaje uznany za nieodwracalny kiedy zostanie potwierdzony przez 2/3 (lub więcej) elektorów tworzących bloki.

Każdy posiadacz monet cyfrowych EOS, może zagłosować na 30 kandydatów. Każdy z jego głosów ma określoną wagę, w zależności od tego ile monet obstawia (stake’uje). Głosy mogą być zmieniane wielokrotnie, lecz raz obstawione monety cyfrowe będą “zamrożone” w stake’u na okres 3 dni.

Emisja tokenów na platformie EOS

Tokeny na platformie EOS automatycznie tworzą “emisję”. Jest to drugorzędny token wykorzystywany do opłat za różne funkcjonalności lub transakcje na łańcuchu głównym. Dzięki takiemu rozwiązaniu, jako programista możesz finansować projekt praktycznie na wieczność. Bez potrzeby zakupu dodatkowych tokenów by Twoje aplikacje mogły działać. Przykładowo na platformie Ethereum, potrzebujesz zapłacić za jakąkolwiek transakcję – przekaz lub wykonanie jakieś funkcji.

Dodatkowo, wszystkie transakcje wewnątrz aplikacji będą darmowe dla ostatecznego odbiorcy. Dzięki temu potencjalni klienci chcący np. zagrać lub skorzystać z jakiejś innej funkcjonalności, jakiejkolwiek aplikacji stworzonej na EOSie nie będą musieli kupować żadnych tokenów by zacząć. To otwiera dApps dla każdego bez wyjątku. Nie musisz być entuzjastą krypto, ani nawet wiedzieć czym są waluty cyfrowe czy blockchain, żeby zacząć korzystać z dApps!

Inne właściwości platformy EOS

Wszechstronność
EOS oferuje podstawowe ustawienia dostępów w oparciu o przypisane role.
Możliwość zatrzymania i naprawienia popsutych aplikacji.
Web Assembly (Wasm, WA), za pomocą którego programiści będą mogli błyskawicznie wykonywać operacje i poprawki w kodzie aplikacji.

Prostota
EOS posiada pakiet narzędzi do tworzenia interfejsu. Są to m. in. gotowe schematy interfejsu, baz danych oraz deklaracyjnych dostępów.

Równe szanse dla wszystkich
Od początku cena EOSa była determinowana przez rynek, a mówiąc ściślej popyt na monety cyfrowe. Zostało to zaprojektowane w taki sposób by naśladować kopanie lecz bez faworyzowania bardziej zamożnych przedsiębiorców.

Zespół EOS

Platforma EOS została stworzona dzięki zaangażowaniu programistów z zespołu Block.one, którymi przewodził Brendan Blumer jako CEO.
Na pozycji CTO – Daniel Larimer, najbardziej rozpoznawalny za stworzenie BitShares, Steem (jedne z najszybszych blockchainów w branży) oraz mechanizmu osiągania konsensusu dPoS.

Obydwaj panowie mają bardzo duże doświadczenie w branży kryptowalut i są znani ze swojej publicznej aktywności mającej na celu promocje całej technologii blockchain.

EOS Dziś

Zdania odnośnie ICO były bardzo mocno podzielone. W czasach kiedy kurs EOSa spadł poniżej 1 USD, wiele osób zwątpiło w powodzenie platformy. Z perspektywy czasu, można jednak śmiało stwierdzić, że roczne ICO było doskonałą decyzją.

Niedługo przed startem EOS był oskarżany o manipulowanie ceną Ethereum, ponieważ sprzedał bardzo dużo ETH, bez jednoznacznej potrzeby. Opisaliśmy ten temat szerzej w tym artykule: LINK.

Miał także drobne problemy z wystartowaniem sieci: LINK.

Kolejną kontrowersją niedługo po starcie były zamrożone portfele użytkowników platformy: LINK. Temat ten był związany m.in. z kłótnią społeczności o to, czy EOS faktycznie jest zdecentralizowany. Algorytm dPoS, na którym bazuje platforma zakłada, że obliczać transakcje w sieci mogą jedynie osoby do tego wyznaczone. Co prawda wyznaczona na podstawie głosów społeczności, jednakże to EOS narzucał wybór spośród 121 delegatów.

Mimo kilku kontrowersji, nie można odmówić EOSowi wielu ciekawych funkcjonalności i dużego potencjału do rozwoju na masową skalę.

Obserwuj nas na Telegramie i zapisz się do naszego newslettera poniżej, aby być na bieżąco.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,841.57
ethereum
Ethereum (ETH) $ 167.90
xrp
XRP (XRP) $ 0.232302
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 338.77
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 291.48
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 59.01
eos
EOS (EOS) $ 3.87
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.57
tron
TRON (TRX) $ 0.017298