fbpx

Czym jest DAO?

Odpowiedź na pytanie czym jest DAO można skondensować do 3 słów. Zdecentralizowana Autonomiczna Organizacja. Zdecentralizowana organizacja to taka, gdzie nie mamy 1 naczelnej jednostki. Autonomiczna oznacza, że może ona stanowić sama o sobie. Organizacja oznacza tu to samo co w przypadku każdej firmy, z tym wyjątkiem, że większość zadań jest wykonywanych przez oprogramowanie, a zainteresowani widzą wszystkie transakcje wykonywane przez każdego. W dodatku wszyscy działając z korzyścią dla siebie, czynią także korzyść na rzecz DAO.

Czym jest DAO?

czym jest dao

Aby dobrze wytłumaczyć czym jest DAO, posłużymy się przykładem. Może być to wykup praw do jakiegoś aktywa – np. złota za tokeny kryptowaluty. DAO zarabia prowizje na każdorazowym zakupie prawa do kruszcu przez interesariusza. Interesariusz może wykorzystać swoje prawa do złota oraz wymienić lub spieniężyć kryptowalutę, w której posiadanie wszedł. DAO będzie musiało udowodnić, że w ogóle posiada to złoto oraz, że posiada odpowiednią jego ilość.

Każde DAO ma kod, który nim zarządza. Stąd powiedzenie – kod jest prawem.  Na podstawie powyższego przykładu ze złotem, kod może zapłacić określonej osobie (Y), określoną ilość środków (X), jeśli co najmniej 51% właścicieli tokenów wyrazi na to zgodę. Ta transakcja może być skierowana do audytora, w celu sprawdzenia rzeczywistej ilości przechowywanego kruszcu.

Jest jednak kilka problemów z takim układem, pozwalającym na działanie systemu:

  1. Liczba tokenów używanych do głosowania może wynieść nie więcej niż 51% łącznej liczby głosów – dlatego trzeba będzie mieć kworum zdolne do głosowania w tej sprawie, chyba że jest tu ponad 60% głosujących posiadaczy tokenów. Wówczas sprawa nie może być podjęta. W tym przypadku potrzeba tylko 30% głosów, aby dać osobie Y prowizję za sprawdzenie rezerw kruszcu.
  2. Jeśli ktoś posiada 51%, a na zasadzie kworum mniejszy procent tokenów, może odbyć się głosowanie za tym, aby dać bardziej odpowiednią dla siebie ilość tokenów za przeprowadzenie audytu.

Aby dać przykład z życia, weźmy pod uwagę sytuację, w której mamy rodzinne przedsiębiorstwo, zatrudniające pracownika z poza rodziny.  Rodzina posiada 90% udziałów, a osoba zatrudniona jest mniejszościowym udziałowcem, posiadającym 10% udziałów. Większościowi akcjonariusze mogą podejmować dowolne decyzje, nawet kosztem tych mniejszych. Mogą przykładowo obniżać wartość dywidend mniejszych udziałowców, kierując się swoim zyskiem.

Analogicznie działa DAO. Algorytm może wykrywać sytuację, w której więksi udziałowcy działają kosztem innych. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie sprawiedliwości i równowagi w firmie.

DAO wciąż jest nową technologią, jednak posiada ogromny potencjał. Obszar ten rozwija się bardzo dynamicznie i wciąż znajduje nowe zastosowania. Na ten moment sprawdza się głównie w przedsięwzięciach inwestycyjnych. Przykładem projektu opartego o DAO jest kryptowaluta Dash.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,568.86
ethereum
Ethereum (ETH) $ 149.58
xrp
XRP (XRP) $ 0.226396
tether
Tether (USDT) $ 1.01
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 214.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 45.98
eos
EOS (EOS) $ 2.76
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 15.70
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 97.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.055868