fbpx

Czym jest Cardano? Opis kryptowaluty ADA

Cardano to platforma do smart contractów oparta o blockchain, Posiada otwarty kod źródłowym i chce wdrażać wiele zaawansowanych technologicznie funkcjonalności, które mają bić na głowę wszelkie inne protokoły.

Krótka Historia Cardano

Projekt oficjalnie wystartował 29 września 2017, po 2 latach intensywnego rozwijania się. Cardano pozyskało środki na rozwój od inwestorów podczas ICO, które trwało od września 2015 do stycznia 2017. Udało im się zebrać 63 mln $, 95% inwestorów pochodziło z Japonii. Ich ICO było także pierwszym, które od pierwszych ród miało bardzo wymagający KYC.

Platforma jest budowana od 2015 roku przez międzynarodowy zespół, którym przewodzi był współzałożyciel i CEO Ethereum Charles Hoskinson. Hoskinson opuścił Ethereum zanim jeszcze sieć wystartowała i wkrótce po tym założył IOHK.

Twórcy przedstawiają projekt jako:

“Pierwsza platforma blockchain, która ewoluowała z naukowej filozofii pracy oraz podejścia: badania przodem”

Platforma jest całkowicie wolna od patentów i ma otwarty kod źródłowy.

Jak działa Cardano?

Twórcy projektu twierdzą , że ich projekt ma znacznie bardziej zaawansowane funkcjonalności niż jakikolwiek innych stworzony protokół. Zespół oświadcza, że ich kryptowaluta ADA jest “najprecyzyjniej zaprogramowaną kryptowalutą, która dotąd powstała”. Platforma wykorzystuje kryptografię, system rozproszonego rejestru oraz jako pierwsza oparła się o kod Haskell.  

Blockchain Cardano wykorzystuje unikatowy algorytm Proof of Stake nazwany Ouroboros. Platforma w unikatowy sposób łączy ze sobą warstwy sieci – transakcyjną oraz kontrolną.

Warstwa kontrolna działa w oparciu o smart contracts i zostanie zaprogramowana by móc m.in.: odczytywać tożsamości, wspierać zgodność z obowiązującymi normami (np. prawnymi) oraz dawać możliwość dodawania na czarną listę.  

Cardano jest zaprojektowane w taki sposób aby być zgodne z obowiązującymi regulacjami i w tym samym czasie zachowywać prywatność użytkowników sieci. Cardano podaje, że jest pierwszym protokołem, który równoważy te wymagania.

Dodatkową ciekawą opcją, jest to, iż sieć może być aktualizowana za pomocą soft forków.

Oficjalny portfel Cardano nosi nazwę Daedalus Wallet. Jest to bezpieczny, wielo-platformowy, portfel HD (hierarchical deterministic), na którym możemy przechowywać naszą kryptowalutę ADA. Dodatkowo jest planowany portfel mobilny, wsparcie dla stakeujących oraz sklep z aplikacjami. Portfel ma również wspierać “wirtualnie każdą kryptowalutę” w przyszłości.

Jak działa mechanizm Proof of Stake Ouroboros

Ouroboros to unikatowy algorytm PoS stworzony pod potrzeby Cardano. Algorytm determinuje, w jaki sposób poszczególne węzły ustalają konsensus sieci. Ten algorytm to fundamentalna warstwa kryptowaluty ADA.

Przede wszystkim jak system proof of stake Cardano ma te same zalety co każdy Proof of Stake na PoW – nie wymaga ogromnej ilości mocy obliczeniowej i wielkich zasobów energii elektrycznej do funkcjonowania. Cardano wybrało PoS z myślą o skalowalności, aby ich sieć w przyszłości nie konsumowała więcej prądu niż niejedno państwo (tak jak obecnie jest to w przypadku sieci BTC i ETH).

Do kompleksowego i pełnego opisu algorytmu PoS – Ouroboros potrzeba osobnego artykułu. Dlatego jeśli interesują Cię dokładne szczegóły techniczne zapraszamy do obejrzenia tego wideo: LINK (trwa nieco krócej niż godzina).

Algorytm Ouroboros zapewnia losowe wybieranie kolejnego “forgera” [osoby forge’ującej (tworzącej) nowy blok w sieci opartej o PoS] spośród wszystkich adresów, który stake wynosi więcej niż 0 ADA. Ouroboros wykorzystuje wielo-partycyjne obliczenia w celu uzyskania losowości. Rezultaty są następnie dzielone od elektora do elektora po niezależnym “rzucie monetą”. Kompletna losowość sprawia, że nie ma pojedynczego punktu zapalnego, przez który może wyłożyć się cała sieć. Jeśli forgerzy byliby ustalani z góry, umożliwiłoby to atak hackerom.  

Zespół Cardano

Głównymi członkami zespołu są: Charles Hoskinson  – założyciel i CEO oraz Jeremy Wood – współzałożyciel oraz CSO.

Projekt jest zarządzane przez Cardano Fundation Cardano, IOHK oraz Emurgo. Fundacja Cardano jest zarejestrowana w Zug, Szwajcaria. Input Output HK lub IOHK jest firmą programistyczną i badawczą zorientowaną na technologię blockchain. Założona w 2014 roku IOHK skupia się przede wszystkim na akademickich zastosowaniach technologii blockchain. Emurgo to software house z Tokyo.

Cardano Dziś

Pierwsza warstwa Cardano zostało udostępniona 29 września 2017 (start mainnetu). Zespół deweloperski na bieżąco realizuje kolejne kroki z bardzo szczegółowego roadmapa, który możesz podejrzeć tutaj: LINK.

Mibilna platforma płatnicza Metaps Plus, która przeprowadza ok. 10 mln mobilnych transakcji każdego roku ogłosiła współpracę z Cardano w celu. Wdrożenia mają nastąpić w trzecim kwartale 2018 roku. Technologia stanie się dostępna w ponad 33,000 placówek i promocjach.

Hoskinson (w imieniu projektu) ostatnio podpisał porozumienie z Etiopskim Ministerstwem Technologii i Informatyzacji by wspierać i usprawniać łańcuch dostaw kawy z tego kraju na cały świat.

Jest to kolejny projekt biorący udział w wyścigu o połączenie ze sobą wszystkich blockchainów jednym protokołem (tak jak internet połączył intranety). Dzięki temu będzie można bez pośredników (giełd) przekazywać wartości z blockchaina A na blockchain B.

Obserwuj nas na Telegramie i zapisz się do naszego newslettera poniżej, aby być na bieżąco.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,841.57
ethereum
Ethereum (ETH) $ 167.90
xrp
XRP (XRP) $ 0.232302
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 338.77
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 291.48
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 59.01
eos
EOS (EOS) $ 3.87
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.57
tron
TRON (TRX) $ 0.017298