fbpx

Czym jest Blockchain?

Przedsiębiorstwa ciągle szukają cięć budżetowych oraz mierzą się z wyzwaniami związanymi z masowym przetwarzaniem oraz bezpieczeństwem swoich danych. Wielu gigantów z branży finansowej przygotowuje się do wdrożenia technologii blockchain, aby utworzyć wydajny rejestr, który pomógłby im monitorować statystyki produktów, przyśpieszyć transakcje i jednocześnie ograniczyć liczbę oszustw czy błędów związanych z działaniem systemów informatycznych.

Czym jest Blockchain?

Jest to struktura danych, która pozwala stworzyć cyfrowy rejestr transakcji oraz udostępnić go między dedykowaną sieć komputerów. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu kryptografii pozwala autoryzowanym uczestnikom sieci na wprowadzanie zmian w systemie, przez co do poprawnego funkcjonowania nie jest potrzeba żadna jednostka nadrzędna.

Kiedy blok danych zostanie zapisany w rejestrze blockchaina, jest praktycznie niemożliwy do zmiany lub usunięcia. Za każdym razem, gdy ktoś chce dodać kolejny blok do rejestru, cała sieć za pomocą algorytmów sprawdza czy dane są zgodne, aby zostały zaakceptowane. Zawsze wymagane jest potwierdzenie ze strony minimum 51% uczestników sieci. Dodajmy, że każdy uczestnik sieci ma całego blockchaina (czyli wszystkie bloki jakie kiedykolwiek zostały dodane do rejestru) na swoim komputerze.  Szansa na celową lub przypadkową pomyłkę systemu jest więc zredukowana do minimum.

Skąd wziął się Blockchain?

Marley Gray, dyrektor jednego z działów firmy Microsoft, twierdzi, że Bitcoin był pierwszą aplikacją opartą o system blockchain. Pierwsza publikacja na temat BTC została ogłoszona w 2008 roku przez osobę lub grupę osób znanych jako Satoshi Nakamoto. Opisywała system Bitcoin oraz to w jaki sposób może on zostać wykorzystany do przeprowadzania cyfrowych transakcji między dwiema dowolnymi osobami bez względu na odległość między nimi. W dodatku system nie potrzebował pośrednictwa żadnych osób trzecich. Każda taka transakcja byłaby zapisywana w rejestrze głównym gdzie najnowszy blok danych byłby przypisywany do poprzedniego, przy użyciu podpisu cyfrowego. Aby zapewnić bezpieczeństwo rejestru, uczestnicy sieci przepuszczają każdy blok danych przez skomplikowane algorytmy i tym samym weryfikują poprawność transakcji dokonywanych w Blockchainie.

Jak tworzy się bloki?

Todd McDonald, współzałożyciel i dyrektor strategiczny w R3CEV LLC, który jest partnerem syndykatu ponad 40 organizacji finansowych pracujących nad zaprojektowaniem i wdrożeniem dedykowanego rejestru w świat globalnych finansów, wskazuje 3 główne cechy Blockchaina:

  1. Sieć komputerów – blockchain ma otwartą sieć, co oznacza, że każdy może stać się jej częścią. Każdy z uczestników sieci ma na swoim dysku kopię rejestru głównego i współpracuje z innymi użytkownikami aby utrzymać spójność tego rejestru. To daje dużą tolerancję błędu, np. gdyby ktoś opuścił sieć lub podawał sprzeczne z ogółem informacje, nie stanowi to żadnego zagrożenia dla całej sieci.
  2. Protokół – „proof of work” dba o poprawną komunikację wewnątrz sieci.
  3. Mechanizm konsensusu – zestaw reguł, według których sieć weryfikuje każdą transakcję i zgadza się z obecnym stanem rzeczy w Blockchainie. W blockchainie Bitcoina mechanizmem konsensusu jest właśnie protokół „proof of work”. Polega on na tym, że uczestnicy sieci przepuszczają bloki transakcji przez algorytmy, a one potwierdzają podpisy cyfrowe podczepione do tych bloków z transakcjami.

Jak pozbyć się pośrednika?

Architektura blockchaina pozwala sieci na dojście do konsensusu, bez konieczności udziału pośrednika. Stoi to w całkowitej opozycji do sytemu instytucji finansowych, czy administracji państwowej. Praktycznie każdy jest tam rozliczany przez jakąś nadrzędną jednostkę prowadzącą swój własny rejestr (CRM). Nic dziwnego, że trudno jest załatwić większość spraw w banku czy urzędzie „od ręki” i w dodatku nieodpłatnie. Popularyzacja blockchaina przyniosłaby wiele korzyści zarówno dla korporacji, jak i dla nas wszystkich, jako klientów.

Mamy nadzieję, że w tym artykule udało nam się wyjaśnić czym jest blockchain. W kolejnych artykułach na CryptoProfit będziemy opisywać ten temat znacznie szerzej.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,328.87
ethereum
Ethereum (ETH) $ 158.36
xrp
XRP (XRP) $ 0.218433
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.02
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 252.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.70
eos
EOS (EOS) $ 3.44
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 16.60
stellar
Stellar (XLM) $ 0.054852