fbpx

Czym jest Bitcoin? Opis kryptowaluty BTC

Bitcoin zasłynął jako pierwsza kryptowaluta, lub jak kto woli waluta cyfrowa. Bitcoin (BTC) został stworzony do obrotu cyfrowego, bez żadnych ograniczeń, bez względu na odległość między uczestnikami transakcji. Dzięki sieci Bitcoin każdy może przesłać pieniądze osobie z drugiego krańca Ziemi bez żadnych pośredników.

Sieć BTC jest utrzymywane dzięki mocy obliczeniowej prywatnych i firmowych komputerów z całego świata. Obecnie nie używa się do tego zwykłych pecetów czy laptopów, a wyspecjalizowanych maszyn do górnictwa cyfrowego. Jest to “pierwsza” i najbardziej popularna kryptowaluta na świecie (wciąż jest tak, że więcej osób słyszało o samym Bitcoinie niż o tym czym są kryptowaluty). Obecnie na witrynach tysięcy sklepów i puntów usługowych na całym świecie widnieje napis “Bitcoin accepted here”. Można nim również płacić przez internet.

Powszechnie określany jest mianem waluty przyszłości. W Wall Street Journal można przeczytać, że Bitcoin to „największa rewolucja w świecie finansów od 500 lat“. Oczywiście jest wiele sprzecznych opinii na temat Bitcoina i innych kryptowalut. Dla jednych jest to rewolucja cyfrowa, inni dalej postrzegają go wyłącznie jako narzędzie przestępców.

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin może być używany do transakcji internetowych i stanowi idealny substytut standardowych walut jak złotówki, euro czy dolary. Nie ma żadnej naczelnej organizacji, która kontroluje sieć BTC. Czyni to Bitcoina niepodatnym na kontrole przez systemy wielkich banków. W przeciwieństwie do standardowych walut, Bitcoin nie jest podatny inflację. Wręcz przeciwnie – ekonomiści twierdzą, że jego wartość będzie ciągle rosła.

Mimo, że Bitcoin jest uważany za pierwszą kryptowalutę to de facto przed nim było jeszcze bitgold Nicka Sbazo oraz b-money Wei’a Dai.

Kto stworzył Bitcoina?

Twórcą oprogramowania jest anonimowy naukowiec (lub ich grupa) działający/a pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Mimo ciągłych prób ustalenia tożsamości twórcy, dotychczas to się nie udało. Jego celem było stworzenie elektronicznego systemu płatności opartego na matematycznej weryfikacji prawidłowości transakcji. Stworzył walutę, która jest poza kontrolą jakichkolwiek organów centralnych i jest przesyłana elektronicznie z puntu A do B, znajdującego się w dowolnym miejscu na Ziemi – “natychmiastowo” i bez pośredników.

Tym co pozostawił po sobie twórca (lub twórcy) to gotowy system transakcyjny Bitcoin oraz jego idea, która jest opisana w tym dokumencie: LINK.

Kto drukuje Bitcoiny?

Nikt. Ta waluta nie jest fizycznie drukowana przez bank centralny gdzieś w podziemiach, tak by nikt nie mógł policzyć ile tak naprawdę jej jest. Żadna jednostka centralna nie może manipulować Bitcoinem tworząc swoje własne zasady, ani dodrukować więcej kiedy będzie go brakowało lub wycofać go z rynku, jeśli będzie za dużo.

Zamiast tego, Bitcoin jest wytwarzany cyfrowo, przez otwartą społeczność. Proces wytwarzania Bitcoina nazywany jest “kopaniem”, dla analogii z kopaniem złota (Bitcoin nazywany jest złotem internetu lub cyfrowym złotem). Odbywa się to przy wykorzystaniu mocy obliczeniowej komputerów podpiętych do rozproszonej sieci, do której każdy może dołączyć w dowolnym momencie. Ta sama sieć zajmuje się również przetwarzaniem transakcji wykonywanych przy użyciu Bitcoina. Jak kopać Bitcoiny? Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: LINK.

Czyli nie mogę mieć nieograniczonej ilości Bitcoinów?

Dokładnie tak. Protokół, który sprawia, że Bitcoin działa, decyduje o tym, że łącznie może zostać wykopanych tylko 21 000 000 BTC. Nigdy nie będzie ich więcej. Jednakże Bitcoina można podzielić na części dziesiętne, zwane „satoshi” (1 BTC = 100 000 000 satoshi), wiec z pewnością starczy go dla wszystkich zainteresowanych.

Dzięki takiemu mechanizmowi inflacji w praktyce wychodzi nam deflacja, gdyż ilość wydobywanych BTC zmniejsza się o połowę co 4 lata. Nagroda dla górników cyfrowych za “wykopanie” (obliczenie) bloku transakcji stale maleje: 50, 25, 12.5 (…) BTC za wydobyty blok.

Co jest rdzeniem Bitcoina?

Konwencjonalne waluty miały mieć poparcie w złocie lub srebrze. Teoretycznie powinniśmy w każdej chwili móc wymienić papierowy banknot na złoto (praktycznie jest to niemożliwe, ponieważ parytet złota został zniesiony).

Bitcoin nie jest oparty o złoto. Jest oparty o formułę matematyczną i zadania wykonywane przez moc obliczeniową komputerów. Na całym świecie ludzie korzystają z oprogramowania, które używa matematycznej formuły do generowania BTC. Protokół Bitcoina jest darmowy i dostępny dla wszystkich. Ma również otwarty kod, aby każdy mógł zweryfikować czy oprogramowanie robi to co do niego należy.

Algorytm służący do obliczania poprawności transakcji zachodzących w sieci Bitcoin, który równolegle zapewnia jej bezpieczeństwo przed atakami DoS nosi nazwę Proof of Work. Więcej na temat algorytmu PoW znajdziesz tutaj: LINK.

Obecnie bloki z transakcjami są obliczane co 10 minut – stąd określenie, że czas bloku BTC wynosi 10 minut. Dzięki temu, już teraz jesteśmy w stanie obliczyć w jakim dokładnie momencie ilość BTC w obiegu wyniesie 17 mln, 18 mln itd. Bloki mogą pomieścić dane o maksymalnej “wadze” 1 MB. Przez to ograniczenie w 1 bloku może zmieścić się ograniczona ilość danych. Stąd problemy ze skalowalnością BTC.

Załóżmy, że wysłaliśmy transakcję o 10:03, następny blok przypada na 10:10. Jednakże sieć jest przeciążona, przez co naszą transakcja nie zmieściła się w bloku o 10:10. Musimy więc czekać, aż transakcja zostanie umieszczona w bloku kolejnym (na co również nie ma gwarancji). Ewentualnie możemy zapłacić większe fee dla górników cyfrowych. Dzięki temu, nasza transakcja powinna mieć większy priorytet w kolejce do następnego bloku.

Jakie zalety ma Bitcoin?

Jest zdecentralizowany

Nie musimy powierzać naszych cyfrowych monet nikomu – wtedy narażalibyśmy się na tzw. “centralny punkt zapalny” od którego wszystko zależy.

Oprogramowanie służące do kopania i przetwarzania transakcji jest częścią sieci gdzie to kod (algorytm kopania) ustala zasady. Dzięki temu nikt nie będzie narzucał polityki monetarnej. Nie ma także możliwości, by ktokolwiek zarekwirował Twoje Bitcoiny. Nawet jeśli część sieci zostanie wyłączona z jakiegoś powodu, przepływ BTC będzie dalej zachowany.

Jest pseudoanonimowy

Użytkownicy mogą mieć kilka portfeli BTC i nikt nie połączy ich z żadnymi imionami, adresami czy innymi danymi osobowymi. Jednakże jeśli wysyłamy transakcje z giełdy, to te mają już nasze dane personalne. Dodatkowo, dzięki transparentności blockchaina Bitcoin, jest możliwe dotarcie do pierwotnej transakcji, jak “po nitce do kłębka”.

Jest całkowicie transparentny

Bitcoin przechowuje szczegóły każdej pojedynczej transakcji jaka kiedykolwiek została wykonana w sieci. Możemy je sprawdzić jednym z eksplolatorów bloków Bitcoin np. blockchain.info. Możemy tam również założyć lekki portfel online.

Każdy może zobaczyć ile dokładnie BTC zostało przekazane z jednego adresu na drugi, trudniej ze zidentyfikowaniem osoby, do której ten adres należy.

Jest “szybki”

Możesz wysłać środki w dowolne miejsce na Ziemi, a one będą tam dosłownie w kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Obecnie w porównaniu do innych kryptowalut takich jak np. Ripple czy Stellar, gdzie transakcje trwają kilka sekund, szybkość Bitcoina jest kwestionowalna. Wciąż jest to jednak znacznie szybciej niż typowy przelew zagranicy, który może trwać nawet kilka dni roboczych.

Coś jeszcze? 

Tak! Idea Bitcona miała rozwiązywać wiele współczesnych problemów.

Weźmy dla przykładu rodziny i znajomych, którzy są rozrzuceni po całym świecie. Chcąc wysłać sobie pieniądze muszą korzystać z przelewów międzynarodowych, które nie docierają w każdy zakątek świata. Inną opcją są przekazy pieniężne, takie jak oferuje Western Union. Trwają one tak samo długo a opłaty sięgają kilku procent.

Dodatkowo, w krajach takich jak Chiny, nie możesz wysyłać większych ilości pieniędzy za granicę.

Bitcoin jest również odporny na inflację. Przyczyną zwątpienia w waluty narodowe wielu krajów i czasami nawet kilkutysięczne spadeki siły nabywczej walut fiat jest właśnie inflacja. Bitcoin jest przeciwieństwem inflacji. Jak już wiesz, nikt nie może dodrukować BTC, a ilość Bitcoinów, jaką można wykopać regularnie maleje.

ps.: to nie wykres kursu BTC a ilość dolarów w obiegu. Źródło Bank Rezerwy Federalnej w St. Louis

Bitcoin i jego wady, czyli “kiedyś to było…”

Tak jak pisaliśmy wcześniej, obecnie Bitcoin nie jest już taki szybki i anonimowy jak wielu się wydaje. Wyścig, w którym coraz to nowsze technologie walczą o dostarczenie lepszych rozwiązań ciągle trwa. Tyczy się to w szczególności ceny transakcji Bitcoin. Niegdyś aby wysłać BTC z dowolnego miejsca na ziemi A do innego dowolnego miejsca na ziemi B, potrzebowaliśmy jedynie kilku/ kilkunastu centów.

Obecnie wygląda to tak:

Największym problem jest jednak zużycie prądu napędzane przez sieć BTC. W miarę jak coraz więcej maszyn kopie BTC to przesyłanie środków staje się droższe, ponieważ komputery (górnicy) muszą otrzymywać większą nagrodę niż ich koszty prądu. Każda transakcji BTC zużywa obecnie tyle prądu co 30 gospodarstw domowych przez cały dzień, a całkowite zużycie prądu przez sieć wzrosło 7x od marca 2017 do lipca 2018. Na dzień pisania tego artykułu sieć BTC w przybliżeniu zużywa 72 TWh – jest to więcej niż zużywa cała Austria (która wśród wszystkich krajów świata plasuje się na 40 miejscu pod kątem całkowitego zużycia energii elektrycznej). Warto nadmienić, że problem ten dotyczy wyłącznie blockchainów wykorzystujących algorytm PoW. Proof of Stake jest znacznie bardziej energooszczędny.

Wciąż trwają spory o to czym właściwie jest Bitcoin. Czy jest to środek płatniczy czy raczej środek do przechowywania wartości?

Można powiedzieć, że kwestie te zostały ustalone podczas sporów i całego zamieszania związanego z SegWit2x. W ten sposób społeczność zdecydowała, że nie chce większych bloków w Bitcoinie i woli odsunąć problemy z jego skalowalnością, niż naruszać status quo kodu źródłowego BTC. Wynika z tego, że większość utożsamia się z tym, że Bitcoin to środek do przechowywania wartości.

W ten sam sposób narodziła się również nowa kryptowaluta – Bitcoin Cash, która, jak twierdzi jest tym prawdziwym, idącym w zgodnie z ideą przedstawioną w manifeście Satoshiego. “Peer 2 peer electronic cash” – “elektroniczny pieniądz przekazywany do ludzi do ludzi bez pośredników”. Czyli Bitcoin jako środek płatniczy a nie środek do przechowywania wartości.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,767.77
ethereum
Ethereum (ETH) $ 222.91
xrp
XRP (XRP) $ 0.233014
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 324.38
tether
Tether (USDT) $ 0.996274
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 230.59
litecoin
Litecoin (LTC) $ 61.12
eos
EOS (EOS) $ 3.58
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 18.53
tezos
Tezos (XTZ) $ 2.85