fbpx

Czym jest Bitcoin Cash? Opis kryptowaluty BCH

Bitcoin Cash, to zdecydowanie jeden z bardziej udanych forków Bitcoina. Zespół BCH twierdzi, że to właśnie oni są prawowitym Bitcoinem i prawdziwym spadkobiercą (oraz przedłużeniem) idei, którą zapoczątkował Satoshi Nakamoto. Dlatego Bitcoin Cash reklamuje się jako użyteczny na co dzień środek do wymiany wartości, zgodny z ideą “peer 2 peer electronic cash”.

Krótka Historia Bitcoin Cash

Skąd wziął się Bitcoin Cash? Ma to bardzo dużo wspólnego z SegWit2x, który z kolei w znaczniej mierze dotyczył problemów ideologicznych oraz jak zawsze chęci kontroli. Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat forka związanego z SegWit2x znajdziesz tutaj: LINK.

Bardzo skrótowa wersja wydarzeń jest taka:

Problem ze skalowalnością sieci Bitcoin, był poruszany przez społeczność już wiele razy. Największy spór by jednak o to, czym jest/ powinien być Bitcoin?

Środek do przechowywania wartości czy środek do wymiany wartości?

Zgodnie z ideą Satoshiego Nakamoto, Bitcoin miał być “peer 2 peer electronic cash”, czyli “elektroniczny pieniądz, możliwy do wymiany bezpośrednio między ludźmi, bez żadnych pośredników”. Problemy ze skalowalnością sieci Bitcoin sprawiły, że nie był on wstanie dłużej spełniać swojego pierwotnego założenia jako “elektroniczny pieniądz”. Już wtedy płacąc za kawę 5$ musielibyśmy zapłacić 5-10$ prowizji dla górników cyfrowych! Jednakże, już wtedy ludzie mieli do dyspozycji setki innych Altcoinów, które znacznie lepiej nadawały się do przesyłania, ze względu na niższe koszty transakcji i krótszy czas transferu. Długo odwlekany dylemat czym powinien być Bitcoin sięgnął zenitu, właśnie podczas SegWit2x. Ostatecznie społeczność zdecydowała, że prawdziwy Bitcoin to obecnie środek do przechowywania wartości, tym samym odłożyła problemy ze skalowalnością “na później, lecz nie zmieniała kodu BTC, który do wprowadzenia wymagał hard forka.

Część społeczność, uważała jednak inaczej. Zdecydowali oni, że problemy ze skalowalnością, trzeba rozwiązać natychmiast. Tym samym zaktualizowała swojego klienta do większych bloków i zaczęła kopać Bitcoin Cash. Osoby stojące za BCH wciąż wykłócają się o to, że to Bitcoin Cash powinien nosić nazwę “Bitcoin”, jako, że to on jest prawdziwym spadkobiercą idei Nakamoto. Obecny Bitcoin powinien natomiast nazywać się Bitcoin Core lub Bitcoin Cassic (ewentualnie Bitcoin Legacy). Ostatecznie społeczność i giełdy zadecydowały, że nazwa Bitcoin i skrót BTC zostanie przy oryginale.

Czym jest Bitcoin Cash?

Obecnie BitcoinCash.org – główna strona deweloperów projektu Bitcoin Cash – przedstawia BCH jako “the best money in the world” (najlepszy pieniądz na świecie). Oczywiście twardo trzymając się pierwotnego założenia Nakamoto, który przedstawiał BTC jako “peer to peer electronic cash”.

Od powstania Bitcoin Cash miał niskie opłaty transakcyjne a sieć BCH potwierdzała transakcje bez zarzutu. W kwestii przesyłania wartości, radzi on więc sobie znacznie lepiej niż oryginalna sieć Bitcoina. Zwolennicy Bitcoin Cash twierdzą, że problemy, z którymi obecnie mierzy się Bitcoin są pierwszymi oznakami “umierającego krypto”. Zwolennicy Bitcoina ignorują te zarzuty, stwierdzając, że jest to jedynie FUD.

Cechy Bitcoin Cash

  • Szybkość: Transakcje są wysyłane w ciągu sekund a potwierdzenia nadchodzą w ciągu kilku minut
  • Niezawodność: Sieć Bitcoin Cash działa bez zatorów, przestojów i korkowania się. Jest wystarczająco skalowalna aby poradzić sobie z popytem w przyszłości
  • Niskie prowizje: Obecnie koszty prowizji za transakcje są kilkunastokrotnie (niekiedy kilkudziesięciokrotnie) mniejsze niż w przypadku BTC – kosztują centy
  • Prostota: Łatwość obsługi, niezależnie od stopnia obeznania z kryptowalutami
  • Stabilność: BCH to system płatniczy, który zarazem funkcjonuje jako sprawdzony środek do przechowywania wartości
  • Bezpieczeństwo: Bitcoin Cash bazuje na oryginalnym blockchainie Bitcoin Core, który jest opisywany jako “najbardziej odporna technologia blockchain”

Wszystkie powyższe cechy BCH, sprawiają, że faktycznie jest on obecnie bardziej efektywnym środkiem płatniczym niż Bitcoin. Znacznie niższe opłaty transakcyjne sprawiają, że można za jego pomocą kupić kawę. Chcąc kupić jedną kawę za pomocą BTC musimy “kupić drugą dla górników cyfrowych” (mówiąc ściślej zapłacimy kilku/kilkunastu dolarowe prowizje). Sprawia, to że mało kto chce obecnie płacić Bitcoinem za produkty i usługi kosztujące poniżej kilkudziesięciu dolarów, gdyż prowizja będzie większa niż to za co płacimy (lub będzie stanowiła pokaźny %, zakupionego towaru/ usługi).

Co odróżnia Bitcoin Cash od Bitcoina?

Na BitcoinCash.org, możemy także przeczytać o tym co konkretnie wyróżnia Bitcoin Cash i co sprawia, że posiada on wyżej opisane cechy.

Skalowalność On-Chain

Bitcoin Cash realizuje roadmap Satoshiego, w którym globalna adopcja nastąpi dzięki skalowaniu on-chaina. Jako pierwszy krok został wprowadzony SegWit. Segregated Witness (w wolnym tłumaczeniu – odseparowany świadek) to łatka, która usunęła dane o podpisach z transakcji. Oznacza to, że w każdym bloku może teraz zmieścić się więcej transakcji, gdyż każda z nich zawiera w sobie mniej danych. To była łatka sprzed forka i posiada ją BTC jak i BCH. Aktualizacja ta nie wymagała tak dużych ingerencji w kodzie jak zmiana rozmiaru bloków. Ludzie obawiali się, że jeśli ktoś zacznie grzebać przy rozmiarze bloków, to może się okazać, że inne fundamenty kodu (jak np. maksymalna ilość BTC, również będą mogły zostać zmienione w przyszłości). Dlatego BTC został przy mniejszych, 1 Megabajtowych blokach. Bitcoin Cash natomiast, zaktualizował rozmiar bloków do 8 MB. W połączeniu z SegWit daje znacznie większą przepustowość sieci niż w przypadku BTC.

Strategia ta opłaciła się, ponieważ nawet przy większych ilościach dziennych transakcji, sieć BCH oferowała znacznie niższe prowizje za pojedynczą transakcję niż sieć Bitcoina.

Emergency Difficulty Adjustment (EDA)

Co w wolnym tłumaczeniu oznacza “wypadkowe dostosowanie trudności [wydobycia sieci]”. Jest to responsywne dostosowywanie trudności kopania (hashrate sieci). Pozwala to górnikom cyfrowym kopiącym bloki, na łańcuchu Bitcoina migrować na łańcuch Bitcoin Cash, kiedy tylko zechcą. Jednocześnie sieć nie odczuje fluktuacji hashrate a użytkownicy nie odczują znaczącego wzrostu kosztów transakcji.

Na tym wykresie widzimy, jak ma miejsce migracja górników cyfrowych z jednej sieci do drugiej. Szczególnie w okresie tuż po SegWit2x górnicy bardzo często przepinali swój sprzęt pomiędzy jedną a 2 siecią w celu maksymalizacji profitów z wydobycia. Obecnie hashrate sieci BCH pozostaje na w miarę stały poziomie, natomiast hashrate sieci BTC w ciągu roku wzrósł 5x. Oczywiście ma to również odbicie w średniej dziennej ilości transakcji obliczanych na obydwu sieciach. Obecnie sieć Bitcoin przetwarza dziennie 20x więcej transakcji niż sieć Bitcoin Cash.

Nowe sygnatury transakcji

Blockchain Bitcoin Cash podpisuje transakcje za pomocą nowej sygnatury “SigHash”. Dostarcza on replay protection, czyli daje odporność na tzw. replay attack, który ma na celu wprowadzenie do sieci nieprawidłowych transakcji powodujących np. double spend (podwójne wydanie tych samych środków). Oprócz tego sygnatury te, poprawiają bezpieczeństwo proteli hardwareowych oraz eliminują tzw. quadratic hashing problem. Jest to problem związany z tym, że złożoność obliczania nowych transakcji wzrasta do kwadratu, przez ilość sygnatur potrzebnych do ohashowania każdej transakcji.

Zdecentralizowany rozwój

Kilka niezależnych zespołów programistów dostarcza aktualizacji oprogramowania w celu zabezpieczenie “przyszłości Bitcoina” i “dbaniu o spuściznę Nakamoto”. Wiele osób uważa, że BCH jest prawdziwym Bitcoine właśnie dlatego, że idą oni zgodnie z roadmapem Satoshiego. Wracając do
“zdecentralizowanego” zespołu, którego celem jest rozwój BCH zgodnie z ideą Nakamoto, to taka struktura faktycznie powoduje, że nikt nie przejmie całkowitej kontroli nad projektem a rozwój protokołu nie będzie zależy od żadnego centralnego autorytetu czy organizacji.

Jednym z największych oskarżeń w stronę Bitcoina jest to, iż nad rozwojem protokołu czuwa mała grupa “core” programistów. Teoretycznie, niektórzy z nich mogą mieć prywatny interes aby rozwój (lub jego brak) szedł w określonym kierunki (innym niż wszyscy sądzimy) – jednakże, jak na razie są to jedynie domysły społeczności, które raczej są traktowane jako FUD, niż faktyczny powód do obaw. Nie mniej jednak, taka centralizacja neguje jeden z podstawowych benefitów oryginalnego blockchaina Bitcoina. Oczywiście, zespół BCH nie przedstawia tego w ten sposób, jednakże łatwo jest się domyślić, dlaczego promują “zdecentralizowany zespół” jako jedną z głównych zalet projektu Bitcoin Cash.

Bitcoin Cash dziś

Społeczność wciąż jest mocno podzielona pomiędzy Bitcoina i Bitcoin Cash. Mimo, że spór teoretycznie został już jednoznacznie rozwiązany, to podobnie jak w przypadku ETH i ETC społeczność wciąż wykłóca się, który Bitcoin jest “tym Bitcoinem”.

Strona Bitcoin.com, jeden z pierwszych serwisów informacyjnych ze świata kryptowalut, wciąż zaznacza, że to Bitcoin Cash jest tym prawdziwym. Jednakże są oni w zdecydowanej mniejszości. Ostatecznie po SegWit2x wszystkie giełdy zdecydowały się nie zmieniać nazwy Bitcoin na Bitcoin Legacy (lub innych, proponowanych przez zwolenników BCH).

Niezależnie od sporów ideologicznych, Bitcoin Cash prężnie się rozwija. Bitcoin Cash jest akceptowalnym środkiem płatniczym w ponad 100,000 sklepów online i offline. BCH akceptują też duże korporacje, takie jak Microsoft. W maju 2018 roku BCH zawarł współpracę z YeeCall – mobilnym komunikatorem, posiadającym 33 mln użytkowników.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,328.87
ethereum
Ethereum (ETH) $ 158.36
xrp
XRP (XRP) $ 0.218433
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.02
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 252.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.70
eos
EOS (EOS) $ 3.44
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 16.60
stellar
Stellar (XLM) $ 0.054852