fbpx

Czym jest 2FA i dlaczego warto je stosować?

Niestety… Mimo, że znacząca poprawa bezpieczeństwa dzięki 2FA (two-factor authentication, czyli weryfikacji dwupoziomowej) była już wielokrotnie udowadniana, to wielu ludzi i tak nie stosuje tej funkcji. Bezprecedensowo jedną z najważniejszych kwestii w kryptowalutach jest bezpieczeństwo. Dlaczego warto stosować 2FA? – Dowiesz się w tym artykule. 

Podobno ludzie dzielą się na tych, którzy stosują 2FA i takich, którzy jeszcze tego nie robią – “mądry Polak po szkodzie”. Jednakże nie musimy czekać, aż przykładowo damy się złowić na phishing, gdzie nasz login i hasło w rękach osób trzecich dają im bezpośredni dostęp do naszych cyfrowych aktyw lub innych wrażliwych treści. Mówiąc wprost, 2Fa to po prostu dodatkowa warstwa zabezpieczeń, która jest dodawana do obecnych metod zabezpieczania (login + hasło), używanych podczas logowania do giełdy, strony czy cyfrowego portfela. Warstwa ta działa znacznie wydajniej niż pełna weryfikacja danych z dowodu osobistego stosowana w bankach.

Dzięki zastosowaniu weryfikacji dwupoziomowej lub wielopoziomowej, będziesz mógł skorzystać z aplikacji jedynie po spełnieniu dodatkowych wymagań. Oprócz podania loginu i hasła – co jest pierwszym poziomem zabezpieczeń – drugi poziom może wyglądać następująco:

  • Podanie kodu, który aplikacja wysyła SMSem na twój numer telefonu
  • Podanie kodu, który otrzymałeś na email
  • Podanie kodu, który co kilkanaście sekund jest ponownie generowany w aplikacji ‘Google Authenticator‘ (lub innej tego typu)

Jak wskazuje nazwa, weryfikacja dwupoziomowa będzie polegała na dodatkowym potwierdzeniu jedną z tych metod. Weryfikacja wielopoziomowa może wykorzystywać wszystkie te metody, co nieco wydłuży czas logowania lecz znacząco poprawi bezpieczeństwo naszych środków.

Jak uruchomić 2FA?

Jest to ogólny schemat, który w 90% jest taki sam na wszystkich platformach.

Krok 1: W zakładce “ustawienia” poszukaj podzakładki “bezpieczeństwo” lub jeśli opcja ta będzie dostępna bezpośrednio, od razu wejdź w 2FA, weryfikacja dwupoziomowa lub weryfikacja wielopoziomowa.

Krok 2: Wybierz dodatkową opcję zabezpieczeń którą uznasz za stosowną. Znacznie bezpieczniejsza od weryfikacji mailowej jest weryfikacja za pomocą SMS lub aplikacji typu ‘Google Authenticator’.

Krok 3: Jeśli wybrałeś dodatkową weryfikację za pomocą kodu przysyłanego na email lub SMSem, po prostu zostaniesz poproszony o podanie kodu, który otrzymałeś. Jeśli chcesz powiązać konto z Google Authenticator to musisz:

a. Zapisać zapasowy kod odblokowujący. Jeżeli serwis nie daje takiej opcji, to wiąże się to z pewnym ryzykiem, które opisujemy w punkcie “Uwaga!”
b. Pobrać aplikację Google Authenticator
c. Po zainstalowaniu kliknąć rozpocznij i wybrać opcję skanuj “kod kreskowy” lub “wpisz otrzymany klucz”. Po zeskanowaniu/ przepisaniu kodu z serwisu, na którym chcesz włączyć 2FA, w aplikacji Google Authenticator pojawi się pole, w którym będziesz widział nazwę serwisu oraz 6-cyfrowy kod. Przepisz kod z aplikacji do serwisu. Gdy to zrobisz, Twoje konto w serwisie zostanie sparowane z aplikacją Google Authenticator.

Uwaga! NIE będziesz mógł się już zalogować do serwisu bez podania kodu z aplikacji. Aby wyłączyć 2FA musisz ponownie wejść w zakładkę “ustawienia” w serwisie i anulować opcję 2FA – do wyłączenia 2FA na serwisie, będziesz potrzebował kodu z aplikacji, świadczącej usługę 2FA, którą powiązałeś z serwisem. Google Authenticator ma również 1 poważną wadę. Otóż sama aplikacja, nie ma kopii zapasowej, co oznacza, że gdy przykładowo zmieniamy telefon, musimy najpierw usunąć 2FA za pomocą starego urządzania i następnie uruchomić je na nowym.

W innych przypadkach losowych, takich jak zgubienie telefonu, powinieneś jak najszybciej odblokować konto w serwisie podając zapasowy kod odblokowujący i włączyć 2FA na innym urządzeniu. Jeśli nie posiadasz zapasowego kodu, będziesz zmuszony dzwonić na infolinię lub pisać maile (na które giełdy takie jak Bitterex czy Poloniex odpisują po 3 tygodniach), przechodzić przez dodatkowe weryfikacje itd. Wszystko to, znacznie wydłuży czas zablokowania/ odblokowania konta, na wypadek zgubienia urządzenia z 2FA – dlatego posiadanie i odpowiednie zabezpieczenie zapasowego kodu odblokowującego jest takie istotne.

Dowiedz się również co jest najczęstszym powodem włamań na konta i jak się przed nim chronić: LINK.

Zasubskrybuj nasz kanałKryptowalutowe wiadomości w formie wideo Dołącz do naszego TelegramaDodatkowe newsy na telefon

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,328.87
ethereum
Ethereum (ETH) $ 158.36
xrp
XRP (XRP) $ 0.218433
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.02
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 252.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.70
eos
EOS (EOS) $ 3.44
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 16.60
stellar
Stellar (XLM) $ 0.054852