fbpx

Czy w Chinach powstanie “miasto blockchian”?

Chiński rząd rzekomo wspiera budowę „miasta blockchain”, które ma być zlokalizowane w ważniej części szlaku żeglugowego – w okolicach malezyjskiej cieśniny Malakka. Projekt został ogłoszony w komunikacie prasowym udostępnionym Cointelegraph 26 kwietnia.

Przedsiębiorstwo budowlane i inżynieryjne China Wuyi i sieć inwestycyjna SWT International Sdn Bhd wspólnie uruchomiły projekt wspierany przez chiński rząd, mający na celu rozwój miasta Malakka. W rezultacie ma powstać nowy podmiot o nazwie Melaka Straits City. Założyciele projektu planują pozyskać 500 ringgitów malezyjskich (120 milionów dolarów) na rozwój pomysłu.

Blockchain smart city

Według doniesień prasowych cała infrastruktura miasta będzie oparta na technologii blockchain. Ma przy okazji powstać platforma DMI oferującą rodzimy token – DMI. Ten z kolei będzie wykorzystywany do opłacania rządowych usług w mieście. Ponadto planuje się stworzenie e-kantoru, który umożliwi turystom Melaka Straits City wymianę ich krajowych walut na “monety” DMI.

Dyrektor generalny projektu Lim Keng Kai powiedział:

“Nasza firma korzysta z najnowocześniejszych technologii blockchain i włącza te technologie do tradycyjnego przemysłu, aby Malezja stała się światowej klasy ośrodkiem turystycznym.”

Geopolityczna strategia

Chiny rozszerzają swoją obecność w regionie Pacyfiku poprzez inwestycje w infrastrukturę. W ciągu ostatnich siedmiu lat Chiny przeznaczyły aż 6 miliardów dolarów na pożyczki preferencyjne i inną pomoc bogatemu w zasoby Port Moresby, chcąc eksploatować swój gaz ziemny, minerały i zasoby drewna.

Z kolei w czerwcu ubiegłego roku Korea Południowa ujawniła plany uruchomienia centrum technologii sieci bloków w mieście Busan. Projekt ma być wzorowany na Crypto Valley ze szwajcarskiego Zug. Prezes Koreańskiego Stowarzyszenia Konwergencji Finansowej ICT J Jung-geun stwierdził, że „potrzebujemy miejsca, aby skoncentrować się na przemyśle kryptograficznym w Korei, takim jak Crypto Valley w Szwajcarii”.

W lutym br. autonomiczne norweskie miasto Liberstad zaakceptowało natywną kryptowalutę opartą na blockchain jako oficjalny środek wymiany handlowej. Prywatne, anarcho-kapitalistyczne miasto zostało założone w 2015 roku w ramach projektu Libertania.

Raport International Data Corporation (IDC) wskazuje, że do 2021 r. wydatki na tzw. technologie inteligentnego miasta wzrosną do 135 mld USD.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,084.49
ethereum
Ethereum (ETH) $ 178.60
ripple
XRP (XRP) $ 0.256738
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.15
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.96
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.78
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 21.86
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 125.97
monero
Monero (XMR) $ 71.98