fbpx

Czy Ripple nie jest kryptowalutą?

Fińska giełda Coinmotion w mijającym tygodniu wprowadziła na swoją platformę nowy rynek. Można na niej już handlować tokenem XRP, czyli e-monetą należącą do Ripple. Co ciekawe, sama giełda zasugerowała, że nie jest to kryptowaluta, czym wywołała dyskusje w mediach.

Czy to dość osobliwy sposób, by tak promować swój nowy rynek i Ripple? Chyba nie, zresztą token XRP od dawna budzi kontrowersje. Na razie oddajmy głos pracownikom Coinmotion, którzy napisali na blogu firmy artykuł pt. „XRP to scentralizowana waluta wirtualna”.

Dlaczego więc XRP to nie kryptowaluta? Giełda tłumaczy to tak:

„To, co na pewno trzeba wiedzieć o XRP to to, że nie jest on cyfrowym aktywem w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Technologia ta nie opiera się na łańcuchu bloków, nie jest w żaden sposób wydobywana oraz ma mocno scentralizowany charakter. Sieć Ripple to nic innego jak zestaw różnych aplikacji Ripple Labs, natomiast token XRP to waluta tejże sieci, wykorzystywana do płatności w owych aplikacjach”.

To, co wzbudza skrajne emocje przy tym projekcie, to sposób emisji tokenów. Finowie odnieśli się i do tego:

„XRP nie jest wydobywana w taki sam sposób, jak ma to miejsce w innych, tradycyjnych kryptowalutach. Wszystkie 100 miliardów monet zostało już stworzonych. Ripple planuje wypuścić na rynek około połowy z nich, zaś drugą połowę – zachować dla siebie. Takie działania nie spełniają podstawowego standardu wirtualnych tokenów, gdzie to społeczność podejmuje decyzje. Ripple posiada na rynku monopol i kontroluje „wydobywanie” nowych monet”.

Problemy

XRP straciło niedawno 2. pozycje na CoinMarketCap.com oddając ją ponownie Ethereum. To jednak nie koniec problemów.

Właściciele Ripple Labs są od kilku miesięcy oskarżani o to, że zarabiali pieniądze łamiąc prawo federalne, w  tym przepisy dotyczące papierów wartościowych, i wprowadzając odbiorców w błąd poprzez sprzedaż niezarejestrowanych tokenów Ripple (XRP). Oskarżyciele domagają się zwrotu pieniędzy i odszkodowań. Firmie zarzuca się też, że stosowała praktyki manipulacyjne, które miały napędzić popyt na jej tokeny.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,242.88
ethereum
Ethereum (ETH) $ 187.73
ripple
XRP (XRP) $ 0.290157
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 292.76
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 62.00
eos
EOS (EOS) $ 3.50
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 20.40
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 134.29
stellar
Stellar (XLM) $ 0.074915