fbpx

Czy QuadrigaCX była powiązana z piramidą finansową?

Historia QuadrigaCX jednak nie zakończy się tak szybko, jak można było jeszcze niedawno sądzić. Wiele zaczyna wskazywać na to, że giełda działała sprzecznie z prawem.

Firma ogłosiła parę dni temu swoją upadłość. Miało to na celu usprawnienie procesu odzyskiwania środków przez jej wierzycieli. Teraz na jaw wychodzą jednak nieznane dotąd fakty.

Kryminalna historia giełdy kryptowalut

Świat usłyszał o QuadrigaCX początkiem tego roku, gdy okazało się, że jej użytkownicy utracili dostęp do swoich środków. Co się stało? Otóż, właściciel firmy Gerry Cotten zmarł w grudniu 2018 r. w czasie wycieczki do Indii na ostrą niewydolność jelit. Problem polegał na tym, że był jedyną osobą, która miała dostęp do kluczy prywatnych portfeli kryptowalut giełdy.

Sprawą zajęła się prokuratura i bada ją firma audytorska Ernst & Young. Na jaw zaczynają wychodzić coraz to dziwniejsze fakty. Po pierwsze, poprzez analizę portfeli należących do QuadrigaCX, okazało się, że były one powiązane z oszustwami na rynku e-walut.

Jakby tego było mało, media sugerują, że współzałożyciel platformy, Michael Patryn to tak naprawdę Omar Dhanani, powiązany z piramidą finansową Liberty Reserve. Oprócz tego działał na rynku złodziei tożsamości, a także oferował możliwość prania pieniędzy za pośrednictwem innej platformy – Midas Gold.

Wspomniane Liberty Reserve było scentralizowanym zasobem cyfrowym. Midas Gold odgrywało ważną rolę w handlu tym tokenem i zapewniała płynności projektowi. Tłem dla tego wszystkiego było ponoć pranie pieniędzy.

Co dalej?

Już sam upadek giełdy w wyniku zgonu jej szefa wywołał wiele kontrowersji. Bardziej doświadczeni inwestorzy na rynku cyfrowych aktywów zwracali uwagę na nieprofesjonalne podejście w kwestii trzymania środków platformy.

Teraz majątek odziedziczony po Cottenie przez jego żonę został niejako zamrożony. Nie może ona go sprzedać czy przepisać na osoby trzecie do momentu zamknięcia sprawy.

Sami użytkownicy muszą czekać na koniec procesu, by odzyskać swoje środki. Ponoć aż 70 milionów dolarów z tej kwoty jest przechowywane na zewnętrznych procesorach płatności. Sprawa jest w toku…

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,841.57
ethereum
Ethereum (ETH) $ 167.90
xrp
XRP (XRP) $ 0.232302
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 338.77
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 291.48
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 59.01
eos
EOS (EOS) $ 3.87
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.57
tron
TRON (TRX) $ 0.017298