fbpx

Czy nowego prezydenta Ukrainy finansowano za pomocą Bitcoina?

Jednym z najważniejszych newsów europejskiej polityki ostatnich dni są wyniki wyborów prezydenckich na Ukrainie. Okazuje się, że w tej sprawie pojawia się wątek Bitcoina.

Nowym prezydentem Ukrainy został Wołodymyr Zełenski. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie to, że nie jest on politykiem. Wcześniej był komikiem oraz gwiazdą telewizji. Grał prezydenta w serialu “Sługa narodu”. Teraz okazuje się, że scenariusz filmowy tylko wyprzedził rzeczywistość. W jego kampanię zaangażowane były jednak ponoć siły z Rosji…

Teoria spiskowa czy fakt?

Już w czasie kampanii wyborczej Zełenski był mocno atakowany przez swojego głównego rywala – prezydenta Petra Poroszenkę. Sztab głowy państwa oskarżał polityka-komika, że ten jest tylko marionetką Kremla i jest podstawiony przez Władimira Putina. Komentatorzy często zestawiali sympatycznego Wołodymyra z Donaldem Trumpem czy Viktorem Orbanem.

Czy to tylko próba zdeklasyfikowania młodego polityka? Czy może jest w tym trochę prawdy?

Trochę światła na sprawę rzuca korespondencja e-mailowa prowadzona między oficerem rosyjskiej FSB (i przy okazji byłym “ministrem bezpieczeństwa państwowego” Donieckiej Republiki Ludowej) Andriejem Pinczukiem oraz bojownikiem z DRL Dmitrijem Chawczukiem. Ten drugi jest też właścicielem giełdy kryptowalut. Czy więc kampania obecnego prezydenta-elekta była finansowana za pomocą Bitcoinów? W jednej z wiadomości obaj panowie wspominają o “akcji komik”. Podano w niej, że budżet na ten cel został już ustalony. Operacja miała kosztować 200 tysięcy USD.

Dowody?

Sam fakt, że Chawczuk jest szefem giełdy kryptowalut jeszcze nie oznacza, że Bitcoin okazał się pomocny służbom. Tyle, że coraz więcej faktów przemawia za tym, że Rosja wykorzystała cyfrowe waluty także w czasie kampanii prezydenckiej w USA. Jak wynika z tzw. Raportu Muellera, co najmniej jedna z jednostek rosyjskiego wywiadu płaciła Bitcoinami w zamian za działania mające wesprzeć Trumpa w walce o Biały Dom (choć nie udowodniono, że obecny prezydent USA o tym wiedział).

Rosyjskie służby kupiły za pomocą BTC infrastrukturę komputerową, która była potrzebna do przeprowadzenia ataków w sieci. Bitcoin pomagał też w finansowaniu tzw. kampanii spear phishingowych, które były główną bronią wymierzoną w sztab wyborczy Hillary Clinton.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,206.44
ethereum
Ethereum (ETH) $ 180.77
ripple
XRP (XRP) $ 0.287711
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 222.05
litecoin
Litecoin (LTC) $ 54.84
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 18.47
eos
EOS (EOS) $ 2.97
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 89.57
stellar
Stellar (XLM) $ 0.063812