fbpx

Czy Fed spodziewa się recesji? Zza oceanu napływają niepokojące dane.

Czy amerykańskie elity spodziewają się recesji w 2020 r.? Czy tak obstawia też Fed? Planowane, potencjalne decyzje władz USA nie napawają optymizmem.

Rok do roku amerykańska gospodarka rośnie w dużym tempie 3,2 proc. PKB. Bezrobocie osiągnęło teraz wynik 3,8 proc., co jest najniższą wartością od 50 lat. Średnia płaca może wzrosnąć w tym roku nawet o 3,1 proc., co także jest imponującym wynikiem. To nie koniec. Firmy zauważają też, że rośnie wydajność pracy – 0 3,6 proc (dla porównania w Unii Europejskiej to tylko 1,2 proc.).

Dane te nie są tylko wirtualne, ale są także odczuwane przez obywateli. CNN zbadało nastoje Amerykanów. Aż ok. 70. proc. z nich jest zdania, że gospodarka jest w dobrej kondycji.

Kiedy korekta?

Każdy rozwój musi zostać kiedyś skorygowany. I słuchać coraz więcej głosów, że może to nastąpić w 2020 r.

Może stąd obawy Fed i plany obniżki stóp procentowych, do których może dojść już pod koniec lipca. Patrząc na ostatnie notowania kontraktów terminowych zauważyć można, że rynek stawia na taki scenariusz – mowa o  ponad 70-proc. prawdopodobieństwa. To jednak nie miałby być koniec. Fed ponoć bierze pod uwagę dalsze redukcje stóp. Do końca tego roku proces miałby powtórzyć się jeszcze nawet dwa razy.

Czego obawia się rynek i Fed? Zapewne tego, przed czym drży cały świat. Skutków wojny handlowej, która trwa pomiędzy USA a Chinami. Sytuacja geopolityczna przypomina dziś klasyczną pułapkę Tukidydesa. Co to oznacza? Pojęcie odnosi się do słynnej, starożytnej analizy wojny peloponeskiej przez greckiego historyka. Konflikt wybuchł pomiędzy dwoma mocarstwami antycznego świata – Atenami a Spartą. Teoretycznie wygrało go to drugie państwo, ale długoterminowo okazało się, że był to początek końca także Sparty.

Potem podobny scenariusz powtarzał się w historii wielokrotnie. Dziś więc analitycy i stratedzy zastanawiają się, czy taki finał nie czeka też USA i Chin. W końcu wszyscy dostrzegli, że jednobiegunowy świat dobiegł końca (właściwie miało to miejsce już w 2008 r., gdy Stany zostały dotknięte ostatnim krachem, a następnie mocno zaangażowały się w konflikty na Bliskim Wschodzie). Chiny otwarcie chcą walczyć o dominację. Amerykańskie elity nie zamierzają się jednak poddać.

Teraz globalne trzęsienie ziemi rozpoczęło się od słynnych tweetów Donalda Trumpa z początku maja, gdy amerykański przywódca ogłosił, że zamierza nałożyć nowe cła na Chiny. Było to o tyle zaskakujące, że jeszcze kilka dni wcześniej jego administracja zapewniła o bliskości zawarcia porozumienia handlowego z Państwem Środka. Była to jednak tylko zasłona dymna.

W odpowiedzi słynny inwestor i miliarder Stanley Druckenmiller przyznał otwarcie w jednym z wywiadów, że sam tweet zmienił jego strategię inwestycyjną. Ponoć natychmiast sprzedał swoje akcje i kupił za te pieniądze obligacje.

Obniżka stóp

Całkiem realne, że obstawiany przez inwestorów termin pierwszej od czasu ostatniego kryzysu finansowego obniżki stóp jeszcze się przesunie. Tyle że same takie oczekiwania są już ściśle związane z rosnącym ryzykiem recesji. Forbes pisze:

“Z najnowszego, majowego odczytu modelu nowojorskiego oddziału Fedu wynika, że prawdopodobieństwo nadejścia recesji w ciągu najbliższych 12. miesięcy podskoczyło do poziomu najwyższego od … 2007 roku.”

Jeśli Fed zarejestruje pierwsze pogorszenie się stanu gospodarki, czy samo obniżenie stóp procentowych pomoże? Na to pytanie nie znamy dziś odpowiedzi. Błędna polityka Rezerwy Federalnej doprowadziła wręcz do eskalacji krachu z lat 20. Z drugiej strony w 1998 r. – czyli okresie zdecydowanie nam bliższym – łagodna polityka Fed-u pomogła w przedłużeniu ekspansji gospodarczej.

Walka o władzę

Pamiętajmy, że dziś w USA w tle toczy się już zażarta walka o władzę nad Białym Domem. Kadencja Donalda Trumpa powoli dobiega końca. W obozie Demokratów nie widać na razie lidera, który miałby stawić czoła kontrowersyjnemu politykowi-biznesmenowi. Dane makroekonomiczne przemawiają jeszcze na razie na korzyść obecnego prezydenta. Jak jednak wiemy z historii, te potrafią bardzo gwałtownie ulec zmianie i to w najmniej spodziewanym momencie.

Przed USA i elitami tego kraju stoi chyba największe wyzwanie od czasów II wojny światowej, która wyniosła to mocarstwo na piedestał.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,668.21
ethereum
Ethereum (ETH) $ 197.21
ripple
XRP (XRP) $ 0.274552
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 316.69
litecoin
Litecoin (LTC) $ 75.11
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 28.20
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.64
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 140.58
monero
Monero (XMR) $ 86.44