Warning: preg_match(): Compilation failed: nothing to repeat at offset 1 in /home/bitshop/domains/cryptoprofit.pl/public_html/wp-includes/class-wp.php on line 223

Warning: preg_match(): Compilation failed: nothing to repeat at offset 1 in /home/bitshop/domains/cryptoprofit.pl/public_html/wp-includes/class-wp.php on line 224
Czy chińska waluta cyfrowa CBDC to przyszłość? - CryptoProfit.pl

Czy chińska waluta cyfrowa CBDC to przyszłość?

Każdą rzecz wymyśloną przez człowieka prędzej czy później czeka ewolucja. Tak było z komputerami, samochodami czy wieloma innymi…

Każdą rzecz wymyśloną przez człowieka prędzej czy później czeka ewolucja. Tak było z komputerami, samochodami czy wieloma innymi przedmiotami codziennego użytku. Bardzo możliwe, że wiemy już jaki kolejny przedmiot ulegnie ewolucji, która zmieni jego postrzeganie. Mowa o gotówce, która prawdopodobnie już niedługo zostanie zastąpiona swoim cyfrowym odpowiednikiem. Tak przynajmniej twierdzi były wiceprezes Bank of China. Czy to koniec papierowych banknotów, jakie znamy? Co będzie dalej z naszymi pieniędzmi?

Czy CBDC to przyszłość?

Wang Yngli, który był wiceprezesem Bank of China i aktualny dyrektor Haixia Blockchain Research Institute, stwierdził niedawno, że pewne jest to, że gotówka już niedługo zostanie zastąpiona przez waluty cyfrowe. Dodał też, że te nie powinny ograniczać się tylko do tego.

Według Wanga waluty cyfrowe mogą wręcz zmienić strukturę monetarną świata. Jedną z takich rewolucji może być zakładanie kont podstawowych dla każdego podmiotu na platformie walut cyfrowych banku centralnego. To pozwoliłoby bankowi sprawować nadzór nad walutami cyfrowego bez dużego wpływu na obecnie funkcjonujący system finansowy

Dodał również, że waluty cyfrowe poprawia także skuteczność prowadzonej polityki pieniężnej. Dzięki nim bowiem można zapobiec niepotrzebnej nadmiernej emisji papierowych pieniędzy.

Rośnie popularność cyfrowej gotówki

Mogłoby się wydawać, że fizyczna gotówka jeszcze długo będzie bardzo popularnym rozwiązaniem. W Chinach jednak to rozwiązanie traci coraz bardziej na popularności. Mówi się nawet, że są całe regiony, w których osoba płacąca gotówką musi być świadoma tego, że może nie otrzymać reszty z kwoty, którą zapłaciła.  To chyba największy dowód na to, że jeszcze  trochę i możemy być świadkami naturalnej śmierci banknotów.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że lista banków centralnych, które rozważają wprowadzenie walut cyfrowych, ciągle rośnie. Oczywiście Bank of China jest jednym z czołowych zwolenników tego rozwiązania. Co prawda Chiny nie ujawniły jeszcze szczegółów dotyczących wirtualnej wersji juana, ale niektórzy specjaliści z branży już wspominają o tym, że projekt ten może być początkiem dominacji tej waluty na całym świecie! Chiny zresztą już od jakiegoś czasu prowadzą zaawansowane testy tego projektu w kilku miastach. Słyszy się, że może on się nawet pojawić na rynku w tym roku.

Chiny nie są jedynym państwem, które pracuje nad takim rozwiązaniem. Japonia również włączyła podobną inicjatywę do swojego oficjalnego planu rozwoju gospodarczego. Podobnymi projektami interesuje się także Francja, a nawet Facebook. Ten ostatni jednak milczy o swoim projekcie wirtualnej gotówki, który nazwany został Libra. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić czy wirtualna waluta giganta rynku social media pojawi się na rynku już niedługo. Tym bardziej że był to projekt bardzo kontrowersyjny, któremu wielu urzędników przyglądało się niechętnie.

Co jednak może być zaskakujące, USA aktualnie nie ma własnego projektu dotyczącego wirtualnej gotówki. Tam trwają jedynie debaty dotyczące tego tematu.

 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts