fbpx

Czy Bitcoin jest wykorzystywany jako pieniądz – analizuje think tank z USA

Bitcoin (BTC) i inne kryptowaluty są używane jako narzędzia do czystej spekulacji, a nie pieniądze – stwierdza raport amerykańskiego think tanku Congressional Research Service (CRS) z dn. 10 maja.

Raport dot. potencjalnego spadku wykorzystywania gotówki i wpływu tego zjawiska na gospodarkę. Eksperci think tanku przewidują, że zmniejszy się wykorzystanie pieniądza papierowego, zaś wzrośnie płatność kartami zbliżeniowymi.

Płatności za pomocą kryptowalut

Naukowcy przeanalizowali jednak również inne formy płatności, w tym kryptowaluty. I to zarówno te obecnie istniejące, jak i te potencjalnie emitowane przez bank centralny.

„Chociaż dane dotyczące ceny Bitcoina ilustrują zainteresowanie publiczne i ogólny popyt na tę kryptowalutę, jest to słaby wskaźnik tego, jak często jest [BTC] wymieniane na towary i usługi (tj. jak często jest wykorzystywane jako pieniądz)”

-czytamy w raporcie. Ponadto eksperci dodają:

„Niektóre analizy pokazują, że waluty cyfrowe nie są powszechnie stosowane i akceptowane jako zapłata za towary i usługi, ale raczej jako środki inwestycyjne”.

Jak donosiły wcześniej media, analiza przeprowadzona w zeszłym miesiącu przez firmę programistyczną DataLight przedstawiła zupełnie inny obraz kryptowaluty. Według tych badań Bitcoin jest już gotowy do przyjęcia roli pełnoprawnej waluty i środka płatniczego. Wszystko, co jest potrzebne, twierdzą autorzy, to kontynuacja rozwoju rynku Bitcoinów w obecnym stylu.

„Jeśli utrzyma się to tempo, w ciągu kolejnych 10 lat [Bitcoin] pokona wszelką konkurencję”

-podsumowali.

BTC to przyszłość?

Inni pozostają mniej przekonani co do roli BTC jako pieniądza. Temat badał np. przedsiębiorca i zagorzały zwolennik złota Peter Schiff. Z kolei Tim Draper, legendarny inwestor rynku VC i kryptowalut, uważa, że za parę lat wszyscy przejdziemy za płatności za pomocą cyfrowych walut opartych na blockchainach. Tym też argumentuje swoją prognozę ceny BTC, w której uważa, że za jednego coina będzie trzeba zapłacić nawet 200-300 tys. USD.

Tymczasem dzień przed publikacją raportu CRS senator Brad Sherman wezwał innych amerykańskich polityków do wprowadzenia całkowitego zakazu kryptowalut. Uważa on, że BTC jest zagrożeniem dla dominacji dolara na świecie.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,614.47
ethereum
Ethereum (ETH) $ 259.18
xrp
XRP (XRP) $ 0.274489
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 380.68
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 297.32
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.53
eos
EOS (EOS) $ 4.02
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 22.11
tezos
Tezos (XTZ) $ 3.72