fbpx

Czechy planują uderzyć w rynek kryptowalut

Niepokojące informacje dochodzą do nas zza naszej południowej granicy. Czechy planują wkrótce wprowadzić w życie nowe przepisy dot. rynku kryptowalut. Niestety – zgodnie z doniesieniami medialnymi – mają być one ostrzejsze niż ogólnie obowiązujące prawo w Unii Europejskiej (UE) w tym zakresie.

Według doniesień lokalnej gazety Hospodářské Noviny z 8 sierpnia, czeski rząd pracuje obecnie nad wdrożeniem do systemu prawnego swojego kraju piątej unijnej dyrektywy AML (AMLD5). W założeniu ma ona rozszerzyć zakres nadzoru regulacyjnego na giełdy kryptowalut i dostawców portfeli kryptograficznych. Wprowadza bardziej rygorystyczne wymogi dotyczące przejrzystości anonimowych płatności – zarówno dokonywanych za pośrednictwem giełd, czy kart przedpłaconych. Państwa wchodzące w skład UE muszą ją wdrożyć do 20 lutego 2020 r.

Czechy a AML

Czesi – choć słyną w całej Europie z dość liberalnego podejścia do wszystkiego – chcą przy okazji wdrażania AMLD5 mocno zaostrzyć przepisy dot. giełd kryptowalut.

czechyCo w praktyce to oznacza? Czescy politycy myślą o  wprowadzeniu w życie systemu wysokich kar finansowych, które miałyby płacić wszystkie firmy z rynku kryptowalut, które nie zarejestrują się w specjalnym rejestrze. Mówimy tu o karach sięgających ponoć nawet pół miliona euro. To znaczne zaostrzenie wymogów dyrektywy UE. Takie zapisy mogą mocno uderzyć w rynek kryptowalutowych giełd i doprowadzić do tego, że część tego typu podmiotów “przeprowadzi się” poza grancie swojego kraju.

To dziwne działania. Czesi nie obserwują chyba, co dzieje się w innych państwach. W Polsce kolejne próby atakowania firm z tego rynku doprowadziły już do tego, że największa polska giełda – BitBay – od ponad roku posiada swoją oficjalną siedzibę na Malcie. Upadły niedawno Bitmarket był zarejestrowany na Seszelach.

UE a kryptowaluty

Sam stosunek UE do kryptowalut nie jest jednoznaczny. Czołowi europejscy politycy czy urzędnicy podchodzą do nich albo z lekceważeniem (Mario Draghi), albo często zmieniają na ich temat zdanie (Christine Lagarde) albo wreszcie z nieufnością (europoseł Markus Ferber). Szef Banku Anglii Mark Carney uważa z kolei, że należy przyjrzeć się tematowi, a nie od razu zakazywać (mówił tak o LibraCoin).

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,242.88
ethereum
Ethereum (ETH) $ 187.73
ripple
XRP (XRP) $ 0.290157
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 292.76
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 62.00
eos
EOS (EOS) $ 3.50
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 20.40
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 134.29
stellar
Stellar (XLM) $ 0.074915