fbpx

Cryptopia kończy działalność po ataku hakerskim

Giełda kryptowalut Cryptopia nie była bardzo znana fanom kryptowalut. Wszystko uległo zmianie, gdy w połowie stycznia 2019 roku została zaatakowana przez hakerów…

Choć zjawisko ataków hakerskich jest nadal powszechne na rynku kryptowalut, skutki owych cyber-przestępstw są z roku na rok coraz mniej dotkliwe. Wystarczy przypomnieć niedawny włam na Binance. Niestety tym razem jest inaczej…

Historia kradzieży

W styczniu giełda zawiesiła działalność po ataku hakerskim. Było to słuszne posunięcie (podobnie zareagowało Binance, gdy ostatnio zostało zaatakowane). Nie do końca było jednak jasne, jak dotkliwe są straty firmy. Początkowo mówiono o 2,5 mln USD. Ostatecznie okazało się, że kwota jest o wiele wyższa i wynosi aż 16 mln USD.

Co prawda Cryptopia zaczęła ponownie działać w drugiej połowie marca 2019 roku. Jej użytkownikom umożliwiono handel na czterdziestu parach.

Niestety dwa miesiące po chwalebnym powrocie, firma Grant Thornton z Nowej Zelandii poinformowała, że została właśnie likwidatorem Cryptopii. Wiadomość o likwidacji została już też potwierdzona przez samą giełdę.

Grant Thornton dodaje, że cios w postaci styczniowego ataku hakerskiego był na tyle dotkliwy, że firmie nie udało się potem sprawnie funkcjonować. Stąd decyzja o likwidacji.

David Ruscoe i Russell Moore z Grant Thornton mają pomóc giełdzie w zabezpieczeniu aktywów „z korzyścią dla wszystkich interesariuszy” – czytamy w oświadczeniu. Handel na giełdzie pozostaje ponownie zawieszony.

Co na to klienci?

Co nie może nikogo dziwić, na wiadomość bardzo nerwowo zareagowali sami klienci. Część z nich nawołuje już do pozwu zbiorowego.

David Ruscoe z Grant Thornton skomentował sprawę w następujący sposób:

„Zdajemy sobie sprawę, że klienci Cryptopia będą chcieli jak najszybciej rozwiązać tę sprawę. Przeprowadzimy szczegółowe dochodzenie, współpracując z kilkoma różnymi interesariuszami, w tym z kierownictwem i udziałowcami, aby znaleźć rozwiązanie, które leży w najlepszym interesie klientów i interesariuszy”.

Teraz Grant Thornton ma ponoć przygotować wstępny raport na temat sprawy. Rezultaty mamy poznać w przyszłym tygodniu na stronie internetowej New Zealand Companies Office.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,328.87
ethereum
Ethereum (ETH) $ 158.36
xrp
XRP (XRP) $ 0.218433
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.02
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 252.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.70
eos
EOS (EOS) $ 3.44
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 16.60
stellar
Stellar (XLM) $ 0.054852