fbpx

Coinbase planuje stworzyć fundusz ETF dla Bitcoina we współpracy z BlackRock

W ramach rozszerzenia usług instytucjonalnych, Coinbase dołącza do grona firm starających się o utworzenie funduszu ETF (Bitcoin exchange traded fund).

Jak donosi Business Insider, właściciel giełdy kryptowalut nawiązał w tym celu współpracę z BlackRock, firmą zarządzającą inwestycjami w USA. Wartość aktywów firmy inwestycyjnej wynosi 6 bilionów USD. Osoby zaangażowane w projekt ujawniły, że Coinbase szuka wskazówek od grupy roboczej blockchain stworzonej przez BlackRocka.

Coinbase współpracuje bezpośrednio z pracownikami związanymi z działem Blockchain firmy BlackRock, jednak liczy się tu również doświadczenie na klasycznych rynkach. Firma zyskała renomę, koncentrując się na funduszach hedgingowych i funduszach ETF. Dla przykładu, iShares, najpopularniejszy pakiet funduszy ETF, w 2017 roku osiągnął kapitalizację 1,41 biliona USD. Całość tych aktywów była zarządzana przez BlackRock.

To właśnie to doświadczenie oraz działania związane z pomyślnym uruchomieniem ETF stanowiły przedmiot rozmowy giełdy Coinbase’a i BlackRocka. Źródła podały jednak, że grupa robocza ds. blockchaina nie wskazała zespołowi giełdy żadnego ostatecznego kierunku działania.

Utworzony w 2015 roku zespół ekspertów może wydawać się nietrafionym dodatkiem do usług doradczych BlackRock, zważywszy że Larry Fink, CEO firmy, nazwał Bitcoina “indeksem prania brudnych pieniędzy”. Stwierdził, że jego klienci interesują się kryptowalutami w niewielkim stopniu lub wcale. Mimo to, grupa robocza skupia utalentowanych pracowników z różnych działów BlackRock, aby oszacować potencjał technologii blockchain w usługach finansowych.

Kolejne kroki giełdy Coinbase

Jeśli Coinbase rzeczywiście posunie się naprzód z wnioskiem ETF, produkt będzie prezentował ofertę funduszy powierniczych i indeksowych dla akredytowanych inwestorów.

ETF musi jednak najpierw zostać zatwierdzony. Coinbase nie jest jedynym uczestnikiem wyścigu. Obecnie urzędnicy Komisji Papierów Wartościowych i Giełd badają aż 9 wniosków o utworzenie ETF dla Bitcoina, które zostały odrzucone tego lata.

Wspomniane ETF’y są częścią toczącej się walki z organami regulacyjnymi, które twierdzą, że rynki nie są wystarczająco dojrzałe i zabezpieczone przed manipulacją, aby utworzyć taki instrument finansowy. Takie uzasadnienie zostało przedstawione w ostatnich decyzjach, m.in. w odpowiedzi na wniosek braci Winklevoss.

Próbując odróżnić się od konkurentów, ETF Coinbase’a obejmuje większą liczbę kryptowalut. Według źródeł magazynu Business Insider, oprócz Bitcoina, jest mowa również o kryptowalutach takich jak Ethereum oraz Litecoin.

ETF, niezależnie czy dedykowany bitcoinowi, czy skupiony na różnych kryptowalutach, może być katalizatorem do napływu gotówki na rynek kryptowalut. Zarówno dla inwestorów detalicznych, jak i instytucjonalnych, planowana usługa jest postrzegana jako bardziej przystępna droga dla tych, którzy chcą zyskać udziały w rynku, bez konieczności obsługi giełd i portfeli kryptowalutowych.

Obserwuj nas na Telegramie i zapisz się do naszego newslettera poniżej, aby być na bieżąco.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,206.44
ethereum
Ethereum (ETH) $ 180.77
ripple
XRP (XRP) $ 0.287711
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 222.05
litecoin
Litecoin (LTC) $ 54.84
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 18.47
eos
EOS (EOS) $ 2.97
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 89.57
stellar
Stellar (XLM) $ 0.063812