fbpx

Co rząd Niemiec myśli o kryptowalutach?

Rząd Niemiec i niemiecki bank centralny, Deutsche Bundesbank, ściśle współpracują w kwestiach związanych z ewentualną emisją waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC), wynika z nowego dokumentu rady ministrów. Dowiadujemy się z niego też o stanowisku Niemiec dot. cyfrowych walut.

29 sierpnia niemiecki parlament federalny (Bundestag) opublikował oficjalną notkę na wniosek grupy parlamentarnej Wolnej Partii Demokratycznej, która poprosiła rząd o odpowiedź na sześć pytań związanych z CBDC jeszcze w lipcu 2019 r.

Co rząd Niemiec myśli o kryptowalutach?

rząd niemiecW dokumencie z dn. 16 sierpnia rząd odpowiedział na wszystkie pytania grupy deputowanych, powołując się na najważniejsze raporty i ankiety dot. kryptowalut. Wśród źródeł podano np. raport Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) ze stycznia br. W szczególności, zapytany o swoją wiedzę lub spostrzeżenia na temat CBDC, gabinet ministrów zacytował BIS, twierdząc, że 70 proc. banków centralnych jest zaangażowanych w pracę nad CBDC, ale tylko dwa z nich mają dziś już konkretne plany emisji tego typu e-walut.

Gabinet podkreślił, że Szwecja jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który rozważa obecnie emisję CBDC. Jednak organ nie podjął ostatecznej decyzji w sprawie emisji cyfrowej waluty. Ponadto, istnieją pewne konkretne plany dot. CBDC w Urugwaju. Tam jednak też nie zapadały żadne decyzje.

Władze wspomniały też o sytuacji związanej z chińskim bankiem centralnym, który uruchomił program badawczy dotyczący możliwej emisji CBDC jeszcze w 2014 r., ale wciąż brakuje pełnej jasności w tej kwestii. Gabinet Niemiec przywołał także projekt Petro (PTR) w Wenezueli, powołując się na raport Reutersa z 2018 r., w którym stwierdzono, że “moneta” nie jest zabezpieczona ropą naftową, jak pierwotnie obiecywano. Podważa to ekonomiczne fundamenty Petro, które miało przecież uratować wenezuelską gospodarkę.

W lipcu 2019 r. szef Bundesbanku Jens Weidmann wyraził jednak poparcie dla szeroko dyskutowanego projektu kryptograficznego Libra na Facebooku, twierdząc, że globalni regulatorzy nie powinni tłumić tej inicjatywy w początkowej fazie rozwoju.

Czy więc doczekamy się cyfrowej waluty Niemiec? Na razie niewiele na to wskazuje, choć w przyszłości nie można tego wykluczyć. Kraj ten raczej stara się obserwować rozwój takiej idei w innych państwach.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,328.87
ethereum
Ethereum (ETH) $ 158.36
xrp
XRP (XRP) $ 0.218433
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.02
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 252.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.70
eos
EOS (EOS) $ 3.44
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 16.60
stellar
Stellar (XLM) $ 0.054852