fbpx

Cisco pracuje nad grupowym chatem opartym na blockchainie

Jak wynika z zgłoszenia patentowego, Cisco planuje wykorzystać technologię blockchain jako sposób na ułatwienie i zwiększenie bezpieczeństwa rozmów grupowych.

W zgłoszeniu patentowym opublikowanym w czwartek przez amerykański Urząd Patentów i Znaków Towarowych (USPTO), firma opisała, w jaki sposób blockchain może umożliwić ludziom spontaniczne tworzenie grup i dzielenie się plikami oraz innymi informacjami przy jednoczesnym monitorowaniu członkostwa.

Jak twierdzi Cisco, rozwiązałoby to częste problemy, z którymi borykają się tymczasowe chaty grupowe, konkretnie:

„sposób, w jaki sposób członkostwo w grupie jest ustanawiane, komunikowane, aktualizowane i zabezpieczane przed nieupoważnionymi manipulacjami […] w kontekście grup dynamicznych, zdecentralizowanych i samoorganizujących się”.

Patent, który został zgłoszony w grudniu 2017 roku, opisuje wykorzystanie kluczy kryptograficznych współdzielonych przez uczestników grupy w celu stworzenia sieci P2P – innymi słowy, stworzenia zdecentralizowanego czatu grupowego, do którego dołączyć mogą tylko posiadacze tych kluczy.

Pierwszy blok (tzw. genesis block) tworzony byłby przez pierwszego uczestnika, a wszystkie działania jak np. dodawanie i usuwanie członków grupy rejestrowane byłyby w kolejnych blokach. Ponadto dokument wymienia więcej zastosowań tej technologii:

„Podsumowując, dokument ten prezentuje metodę autoryzacji poufnej komunikacji grupowej z zastosowaniem chronologicznej listy bloków zawierających zabezpieczone przed manipulacjami informacje o czynnościach dokonanych przez uczestników grupy. […] Istnieje wiele zastosowań tej technologii. Przykładem może być umożliwienie pełnego szyfrowania błyskawicznych wiadomości, udostępnianie treści czy strumieniowanie multimediów”.

Poprzednie zgłoszenie patentowe wydane przez USPTO ujawniło, że na tym nie kończy się zainteresowanie Cisco blockchainem.

W opublikowanym w październiku zgłoszeniu firma nakreśliła sposób wykorzystania blockchaina do śledzenia urządzeń internetu rzeczy (tzw. Internet of Things).

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,566.01
ethereum
Ethereum (ETH) $ 268.76
ripple
XRP (XRP) $ 0.434376
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 442.96
eos
EOS (EOS) $ 8.27
litecoin
Litecoin (LTC) $ 113.37
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 33.19
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 192.72
tether
Tether (USDT) $ 1.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.132396