fbpx

Circle stworzy swojego stablecoina

Circle, start-up wspierany między innymi przez Goldman Sachs oraz Bitmain, planuje stworzyć kryptowalutę utrzymującą kurs 1:1 do dolara, czyli tak zwanego „stablecoina”.

Stablecoiny nie są niczym nowym. Najstarszy i najpopularniejszy z nich – Tether (USDT) – powstał w lutym 2015 roku.
Możliwość wymiany USD:USDT gwarantowana jest przez spółkę Tether założoną przez giełdę Bitfinex, wymaga więc od użytkowników zaufania.
Drugi największy stablecoin – DAI – jest zdecentralizowanym i dość skomplikowanym projektem. W największym skrócie utrzymuje on stabilny kurs dzięki ekonomicznym zachętom. Oprócz tego istnieje kilka mniejszych projektów, które nie mają tak dużego znaczenia, jak bitUSD czy trueUSD.

Circle USD (USDC) będzie bezpośrednim konkurentem USDT, ponieważ w ten sam sposób ma działać mechanizm stabilizacji kursu – każdy 1 wirtualny dolar ma gwarancję pokrycia w 1 fizycznym dolarze. Ale to nie koniec podobieństw. Tak samo jak Tether, USDC będzie operować jako token na Ethereum, a w przyszłości wypuści również wersję z EUR i GBP (tutaj drobna różnica: Tether posiada wersję dla Euro, EURT, ale dla funta już nie).

Circle, które może pochwalić się 7 milionami użytkowników, zamierzać zintegrować USDC ze swoją aplikacją do płatności Circle Pay oraz z usługą Circle Trade – rynkiem OTC (miejsce, w którym handlować mogą wyłącznie bogaci inwestorzy zawierający transakcje na wysokie kwoty.
Dzięki temu unikają wpływania na kurs). Firma planuje również wprowadzenie swojej kryptowaluty na giełdę Poloniex. Jeśli chodzi o prowizje, Circle nie zdecydowało jeszcze, czy będzie je pobierać.

CEO spółki w poniedziałkowym wywiadzie tak opisał nowy projekt:

„Jest to wersja waluty FIAT, która może być przesyłana globalnie z prędkością internetu, w dodatku znacznie tańsza i bezpieczniejsza. Dla konsumentów i przedsiębiorców, którzy chcą dokonywać i przyjmować płatności wirtualnymi tokenami, to duży krok naprzód”.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 3,415.71
ripple
XRP (XRP) $ 0.300183
ethereum
Ethereum (ETH) $ 88.19
stellar
Stellar (XLM) $ 0.113098
tether
Tether (USDT) $ 1.01
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 99.25
eos
EOS (EOS) $ 1.85
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 88.35
litecoin
Litecoin (LTC) $ 23.76
tron
TRON (TRX) $ 0.013346