fbpx

Chiny: wiemy coraz więcej o chińskiej walucie cyfrowej

Chiny: bank centralny ma nowego szefa zespołu, który zajmuje się pracami nad emisją krajowej waluty cyfrowej. Został nim Changchun Mu – wcześniej wicedyrektor ds. płatności i rozliczeń Banku Ludowego Chin. Teraz Mu za zarządzać Digital Currency Research Institute, donosi Shanghai Securities News.

Według nowych doniesień, Mu opisał chińską walutę cyfrową jako “elektroniczne narzędzie do płatności”.

„Jego funkcjonalne cechy są dokładnie takie same jak papierowego pieniądza, ale ma postać cyfrową”

– twierdzi Mu.

Jak to działa?

Cyfrowy juan ma być przesyłany pomiędzy użytkownikami nie posiadającymi kont w banku. Oprócz tego możliwe ma być przesyłanie e-monet w trybie offline. Potwierdził to ponoć sam Mu. Użytkownikowi ma wystarczyć sam telefon i specjalny portfel w postaci aplikacji. Waluta cyfrowa ma być możliwa do przeniesienia na portfel innej osoby poprzez umieszczenie obok siebie dwóch telefonów. Można przypuszczać, że ta funkcja będzchinyie możliwa dzięki technologii komunikacji bliskiego pola (NFC).

Do obsługi e-juana nie będzie potrzebne też konto bankowe. Moneta jest ponoć „wolna od kontroli w systemie tradycyjnych rachunków bankowych”. Mu uważa, że pozwoli to użytkownikom zachować pełną prywatność podczas korzystania z usługi.

Problem polega jednak na czymś innym. Waluta cyfrowa zostanie dostarczona na rynek za pośrednictwem banków komercyjnych. Banki mają mieć rachunki z cyfrową walutą i odsprzedawać ją klientom. Użytkownicy mogą także założyć cyfrowy portfel dla waluty wirtualnej  za pośrednictwem banków lub tego typu organizacji handlowych.

Chiny i ich walka o suwerenność

Według artykułu, Mu dodał, że głównym powodem rozwoju waluty cyfrowej są plany dot. tego, aby chronić suwerenność Chin. To oczywiste – ponowne – nawiązanie do LibraCoin Facebooka, której to waluty obawiają się już nie tylko politycy z USA, ale też – jak widać – Państwa Środka.

Kiedy waluta ujrzy światło dzienne? Tego jeszcze nie wiemy, możliwe jest jednak, że stanie się to niebawem, bowiem Chiny pracowały nad nią podobno już od pięciu lat. Prac przyspieszyły w związku z newsami dot. Libry.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,242.88
ethereum
Ethereum (ETH) $ 187.73
ripple
XRP (XRP) $ 0.290157
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 292.76
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 62.00
eos
EOS (EOS) $ 3.50
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 20.40
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 134.29
stellar
Stellar (XLM) $ 0.074915