fbpx

Chiny: krajowa cyfrowa waluta jest gotowa

Jakiś czas temu w mediach pojawił się temat cyfrowej waluty Ludowego Banku Chin (PBoC). Teraz okazuje się, że instytucja ma już niemal gotowy tego typu produkt. Czy więc Chiny wyemitują swoją kryptowalutę jeszcze przed Facebookiem?

O projekcie powiedział więcej w mediach zastępca dyrektora PBoC, Mu Changchun. Przyznał, że instytucja posiada już prototyp cyfrowej waluty. Jest ona ponoć częściowo oparta na blockchainie i pracowano nad nią aż pięć lat. Oświadczenie urzędnika, wygłoszone na China Finance 40 Forum, zostało opublikowane przez lokalny serwis informacyjny Shanghai Securities News 10 sierpnia.

Chiny a cyfrowa waluta

Co więc wiemy o cyfrowej walucie? Mu przyznał, że Ludowy Bank Chin dopracował już szczegóły. Konserwatywnych zwolenników kryptowalut zawiedzie fakt, że waluta ma nie być oparta na “czystej architekturze blockchain”. Eksperci uważają, że wdrożenie pełnej sieci bloków nie jest realne przy tak dużym projekcie i tak ogromnym kraju jak Chiny. Opinia ta może dziwić…

Cyfrowa waluta będzie w rezultacie oparta na dwupoziomowym systemie operacyjny. Chodzi o to, by móc obsłużyć „złożoną gospodarkę kraju z rozległym terytorium i dużą populacją”. Za e-walutą ma stać samo PBoC. Na rynku wtórnym dystrybucją będą zajmowały się banki komercyjne. Mu dodaje, że poprawi to dostępność, zwiększy wskaźniki adopcji wśród społeczeństwa i będzie promowało innowacje wśród podmiotów komercyjnych.

Kryptowaluta jest ponoć zaprojektowana tak, aby była odpowiednia dla „drobnych detalicznych scenariuszy biznesowych o wysokiej częstotliwości”.

Chiny vs. LibraCoin

chiny libraCyfrowa waluta ma być odpowiedzią na LibraCoin Facebooka.

Jeśli Libra będzie powszechnie stosowana do płatności transgranicznych i będzie funkcjonowała jako pieniądz, będzie miała duży wpływ na politykę monetarną, stabilność finansową i międzynarodowy system walutowy

–  mówił niedawno Wang Xin, szef działu badań w chińskim banku centralnym.

W istocie będzie jeden „szef ”- to dolar amerykański i Stany Zjednoczone. Jeśli to prawda, doprowadzi to do wielu gospodarczych, finansowych, a nawet międzynarodowych konsekwencji politycznych”

– dodaje Xin.

Czy Chiny prześcigną Facebooka? Przekonamy się zapewne za kilka miesięcy.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,328.87
ethereum
Ethereum (ETH) $ 158.36
xrp
XRP (XRP) $ 0.218433
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.02
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 252.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.70
eos
EOS (EOS) $ 3.44
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 16.60
stellar
Stellar (XLM) $ 0.054852