fbpx

Chiński Bank Centralny wprowadza cyfrowe czeki oparte o blockchain

Chiński Bank Centralny skończył pracę nad opartym o blockchain systemem, który cyfryzuje czeki wydawane przez firmy krajowe. Di Gang – zastępca szefa w laboratorium badań nad walutami cyfrowymi w Ludowym Banku Chin powiedział, że departament „ skompletował infrastrukturę systemu opartego o blockchain, który emituje czeki cyfrowe za pomocą smart contracts”.

Według Di, dzieło powstało po rocznym procesie badawczo-rozwojowym, który rozpoczął się w 2016 roku. Wtedy laboratorium po raz pierwszy ogłosiło plany wykorzystania technologii blockchain w nadziei rozwiązania problemu oszustw czekowych na chińskim rynku. W 2017 odnotowano udaną próbę działania systemu w sztucznym środowisku.

Di wyjaśnił jak działają fizycznie czeki biznesowe w Chinach. Są jak przekazy pieniężne, z tym wyjątkiem, że oprócz tego, że są używane do wymiany na pieniądze w banku, odbiorcy mogą również wymieniać je z innymi podmiotami.

Widocznym problemem w aktualnie istniejącym systemie jest duża ilość pośredników, która bierze na siebie role tradycyjnych banków wydających czeki. To z kolei wiążę się z dodatkowym ryzykiem oszustwa , powiedział. Następnie fałszywe czeki mogą krążyć między bankami komercyjnymi i potencjalnie podważać integralność finansową kraju.

Platforma jest zbudowana by osiągnąć konsensus pomimo możliwości zaistnienia problemu Bizantyjskich Generałów (PBFT – brak problemów z komunikacją między węzłami, lecz jest ryzyko, iż niektóre węzły mogą chcieć utrudniać osiągnięcie porozumienia sieć i chcieć ją w jakiś sposób sabotować). Di powiedział, że platforma ta może tokenizować czeki, podczas gdy transakcje mogą być kontrolowane dzięki smart contracts.

Główna korzyścią płynącą z tego systemu jest zapewnienie organom regulacyjnym przejrzystego przeglądu całego cyklu życia czeku cyfrowego. Niezależnie od tego czy jest on wymieniany na gotówkę czy też wykorzystywany jako zabezpieczenie w celu ochrony aktywów korporacyjnych.

Di wyjaśnił to słowami:

“Odkąd zasady smart contracts funkcjonują w sieciach blockchain, żaden z użytkowników nie może przerabiać systemu w prosty sposób. Nawet w przypadku aktualizacji kodu, regulujący będą mieli pełny dostęp do rekordu. Zwiększy to wydajność regulacyjną i obniży koszty poprzez usunięcie potrzeby ręcznego sprawdzania transakcji.”  

 

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 3,649.55
ripple
XRP (XRP) $ 0.303130
ethereum
Ethereum (ETH) $ 117.69
litecoin
Litecoin (LTC) $ 43.79
eos
EOS (EOS) $ 2.71
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 123.41
tether
Tether (USDT) $ 1.01
tron
TRON (TRX) $ 0.025500
stellar
Stellar (XLM) $ 0.078220
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 9.27