fbpx

Cena Bitcoina – co na nią wpływa?

Najprostszą odpowiedzią na pytanie jak ustalana jest cena Bitcoina jest oczywiście popyt i podaż. Jednak za Bitcoinem stoi coś znacznie więcej. Od momentu kiedy pierwsza pizza została sprzedana za 10 000 BTC, miało miejsce dużo fundamentalnych wydarzeń, które sprawiły, że cała sieć ciągle rośnie. Oczywiście Bitcoin, podobnie jak standardowe pieniądze, ma wartość czysto umowną, która może zmieniać się z dnia na dzień m. in. przez spekulacje na giełdach.

Wiadomości a cena Bitcoina

Wiadomości w mediach, zarówno tych mniej popularnych jak i mainstreamowych wpływają na cenę BTC. Przykładowo, prasa ściągnęła wiele uwagi na BTC, kiedy ujawniła, iż Craig Wright to Satoshi Nakamoto. Wpłynęło to na wzrost ceny, ponieważ zapewniło Bitcoinowi darmową reklamę, która z kolei sprawiła, że z 10 mln portfeli, w krótkim czasie pojawiło się 20 mln. Kiedy ilość ludzi zaangażowanych w projekt zwiększyła się, to samo stało się z popytem.

Wiadomości mają fundamentalny wpływ na cenę Bitcoina jak i altcoinów, dlatego warto być na bieżąco i śledzić najnowsze wydarzenia ze świata kryptowalut. Możesz dołączyć do newslettera CryptoCenter.pl, aby najważniejsze informacje trafiały prosto na Twoją skrzynkę mailową.

Ekostystem i Technologia a cena Bitcoina

Powstaje coraz więcej rozwiązań opartych o system Blockchain. Zdecentralizowane aplikacje, platformy tradingowe, czy instytucje finansowe. Świadczy to o skuteczności i niezawodności tego systemu i ma duże przełożenie na cenę BTC. W miarę jak te rozwiązania będą stawały się coraz bardziej powszechne, będzie wśród nich większa konkurencyjność, to zaczną przyciągać coraz więcej ludzi i wytworzą większy popyt.

Wiele sklepów wykorzystuje płatności w Bitcoinie, a nawet daje zniżki, jeśli ktoś wybiera ten środek płatności. Co za tym idzie, im więcej sklepów i miejsc, w których można płacić za pomocą BTC, tym większy jest popyt na tę kryptowalutę.

Polityka a cena Bitcoina

Mimo, że Bitcoin jest niezależny od rządu, to pewne regulacje rządowe wpływają na jego cenę. Pewne wydarzenia polityczne mogą skutkować wzrostem lub spadkiem popytu na BTC. Przykładowo w Chinach w skutek sytuacji gospodarczej, ludzie zaczęli powszechniej korzystać z kryptowalut, aby odejść od swojej waluty lokalnej. Brexit i kryzys w strefie euro czy konflikty zbrojne. To wszystko sprawia, że cena Bitcoina się zmienia. Jednakże z reguły na korzyść BTC, ponieważ tam gdzie rządy mają problemy, tam kryptowaluty zyskują aprobatę. Oświadczenia rządów w sprawie Bitcoina, także mają niemały wpływ na jego cenę. Gdy jakieś państwo uznaje BTC za oficjalny środek płatniczy, jest to dobry sygnał dla inwestorów. Z drugiej strony, wiąże się to także z opodatkowaniem i większą kontrolą ze strony rządu, na czym nie wszystkich użytkownikom sieci zależy.

Inwestorzy a cena Bitcoina

Coraz więcej inwestorów z dużym portfelem, czy całych funduszy interesuje się kryptowalutami. Za każdym razem gdy taka “gruba ryba” zakupi pokaźną sumę kryptowaluty, jej cena rośnie, ponieważ nagle z rynku została wycofana duża część kapitału co bezpośrednio przekłada się na mniejszą podaż gdy popyt pozostaje ten sam.

Czas a cena Bitcoina

Działa na korzyść każdej kryptowaluty i osób, które ją posiadają. Wciąż jest tak, że wiele tokenów jest w rękach niewielu ludzi – w porównaniu do bardziej tradycyjnych form inwestowania oczywiście. Wszystkie powyższe czynniki będą powodowały wzrost popytu na kryptowaluty. Podaż natomiast nie będzie rosła wraz z popytem. Maksymalna ilość Bitcoinów, jaka kiedykolwiek się pojawi, wyniesie 21 mln. Oznacza to, że nie będzie ani jednego BTC powyżej tej liczby. Dodajmy do tego halvingi, które co 4 lata zmniejszają nagrodę za wykopanie bloku o połowę. Ilość BTC dostępnych na rynku rośnie znacznie wolniej, niż ilość osób, które zaczynają interesować się kryptowalutami.

Wszystkie te czynniki wpływają na popyt i podaż, a w konsekwencji na cenę kryptowalut. Uważamy jednak, że największą rolę gra tu czas i zamiast patrzeć na non-stop zmieniające się wykresy i wahania warto trzymać kryptowaluty jako inwestycję długoterminową. Pomyślcie – gdybyście w 2009 poszli po pizzę za 10 000 BTC i trzymali je do dzisiaj, ile pizz moglibyście teraz za nie kupić? 🙂

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,328.87
ethereum
Ethereum (ETH) $ 158.36
xrp
XRP (XRP) $ 0.218433
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.02
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 252.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.70
eos
EOS (EOS) $ 3.44
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 16.60
stellar
Stellar (XLM) $ 0.054852