fbpx

Blochain NeXt – Relacja z największej w Europie konferencji na temat blockchaina

Serwis CryptoProfit.pl uczestniczył w konferencji Blockchain NeXt jako partner medialny. Było to największe w Europie wydarzenie branży blockchain. Celem eventu było zwiększenie publicznej świadomości o efektach wynikających z implementacji technologii blockchain w różnych sektorach gospodarki, a także administracji rządowej, bankowości, edukacji i służbie zdrowia.

Głównym organizatorem wydarzenia był Opus – jeden z najbardziej znanych polskich projektów blockchainowych. Celem platformy jest decentralizacja przemysłu muzycznego i sprawienie, że będzie on bardziej przyjazny dla artystów. Przypomnijmy, że podczas ICO przeprowadzonego w zeszłym roku, projekt zebrał na rozwój niemal 6 mln USD.

Głównymi sponsorami Blockchain NeXt były firmy Nextrope oraz MC2 Solutions. Wśród prelegentów występujących na głównej scenie znaleźli się:

Mateusz Mach – CEO projektu Opus oraz blockchain house’u Nextrope
Miko Matsumura – współtwórca giełdy kryptowalut Evercoin
Michał Boni – członek Parlamentu Europejskiego
Ivo Lõhmus – manager firmy Guardtime
Ali Safri – CTO firmy Avanza Innovations
Marloes Pomp – przedstawicielka duńskiego rządu, odpowiedzialna za program wdrażania blockchaina do administracji.
Tomasz Kibil – ekspert strategiczny z firmy EY EMEIA, pomysłodawca akceleratora technologii blockchain.
Waqas Mirza – CEO firmy Avanza Innovations
Tomasz Smus – Założyciel i CEO Blochain Allliance
Philip Young – dyrektor marketingu Gibraltar Blockchain Exchange
Jacek Figuła – Chief Commercial Officer firmy Billon
Volker Brendel – CIO projektu Kodak One
Maciej Jędrzejczyk – lider rozwoju technologii blockchain w firmie IBM
Tomasz Kozar – Technology Strategist z firmy Microsoft
Viktor Wanli – CEO projektu Kinguin
Andrzej Regulski – COO projektu Golem
Kai Lung-Hui – przedstawiciel Uniwersytetu Nauk i Technologii z Hong Kongu
Dorota Zimnoch – ekspertka branży FinTech i InsurTech
Michał Grzybkowski – autor książki “Kryptowaluty” i CEO firmy Beyond.pl

blockchain next relacja

Podczas konferencji odbyło się kilka paneli dyskusyjnych, podczas których były poruszane istotne tematy związane z rozwojem blockchaina i kryptowalut.

Pierwszym panel dyskusyjny na temat wpływu technologii blockchain na demokrację został poprowadzony przez Macieja Sawickiego. Wzięli w nim udział także Dorota Zimnoch, ekspertka branży Fintech i Dariusz Żuk z Business Link.

Kolejny panel dotyczył zastosowań blockchaina w służbie zdrowia i opiece medycznej. Dyskusję poprowadził Tomasz Szelągowski, prezes zarządu Polskiego Innowacyjnego Klastra Medycznego. Wśród rozmówców znaleźli się Adam Kruszewski z pHase2 Microtechnologies Ltd., Anna Katarzyna Nietyksza z Cloud Community Europe oraz Michał Legumina z Polskiej Izby Informatyki Medycznej.

Następny panel, po krótkiej przerwie dotyczył roli rozproszonej księgi w zabezpieczaniu infrastruktury miejskiej. Moderatorem dyskusji był Ahmad Piraiee, a jego rozmówcą był autor książki “Kryptowaluty”, Michał Grzybkowski oraz Michał Ciach z SSW Pragmatic Solutions. Po zakończeniu panelu, odbyły się krótkie prezentacje startupów oraz projektów ICO, których celem było przedstawienie swoich pomysłów gronu inwestorów i społeczności zainteresowanej kryptowalutami.

Kolejna dyskusja dotyczyła koncepcji Smart City, która obecnie rozwija się w niesamowitym tempie. Większość dużych miast prowadzi badania i wdrożenia proekologicznych rozwiązań, które mają za zadanie poprawić komfort życia mieszkańców miast. Jednocześnie wpływają na zwiększenie efektywności zarządzania miastami. To był główny temat prelekcji poprowadzonej przez Macieja Sawickiego. Wzięli w niej udział dr Sohail Munir – odpowiedzialny za wdrażanie blockchaina w administracji Dubaju, Marloes Pomp – zarządzająca rozwojem zdecentralizowanych rozwiązań w duńskim rządzie oraz Alexander Shulgin z grupy KompaniyFamilia.

Po prelekcji odbyła się przerwa lunchowa połączona z networkingiem. Była to świetna okazja do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń z praktykami i pasjonatami branży blockchain. Następnie rozpoczęła się druga część paneli dyskusyjnych. Tym razem prelegenci skupili się na rozważaniach dotyczących zastosowań blockchaina w ekonomii.

Pierwszy panel dyskusyjny po przerwie został poprowadzony przez Miko Matsumurę, przedstawiciela giełdy Evercoin. Zdaniem eksperta, globalna bankowość nie ma przyszłości bez wdrożenia technologii blockchain. Jedynie 8% światowych pieniędzy istnieje w fizycznej formie, a pozostałe 92% to zapisy cyfrowe. Obecne systemy informatyczne banków są dalekie od doskonałości. Ich szybkość i bezpieczeństwo pozostawia wiele do życzenia. Podczas dyskusji, Daria Pawęda z Alior Banku oraz Piotr Gałka z SSW Pragmatic Solutions wypowiadali się na temat potencjału blockchaina w rozwoju bankowości.

Kolejna rozmowa dotyczyła wpływu blockchaina na biznes. Dyskutowano na temat efektów wynikających z wdrażania blockchaina w wielkich korporacjach. Rozmówcami Anny Nietykszy z Cloud Community Europe byli Waqas Mirza z Avanza Innovations, Tomasz Kozar z Microsoftu, dr Tomasz R. Smus z Blockchain Alliance oraz Viktor Wanli, CEO firmy Kinguin.

Następny panel dyskusyjny był skierowany do przedsiębiorców, którzy dopiero planują wdrażać blockchaina w swoich firmach. O tym co powinni wiedzieć przed zastosowaniem zdecentralizowanych rozwiązań, rozmawiali Arkadiusz Szczebiot z MC2 Solutions, Mateusz Mach – CEO projektu Opus, Miko Matsumura – przedstawiciel giełdy Evercoin oraz Ivo Lõhmus z Guardtime.

Ostatnie 2 panele dotyczyły blockchaina w świetle prawa. Ahmad Piraiee oraz dr Ian Gauci prowadzili dyskusję na temat rozwoju i implementacji blockchaina w świetle rozpatrywanych regulacji.

Dla wielu uczestników, dużym zaskoczeniem był udział w wydarzeniu firmy Arrinera – producenta pierwszego polskiego supersamochodu Arrinera Hussarya. Właściciele firmy poinformowali, że pracują nad rozwiązaniem, które dzięki technologii blockchain będzie zapisywało historię połączonych w sieci samochodów. W rozproszonej księdze znajdą się dane właścicieli aut, historia napraw i wszystkie szczegóły, które są istotne dla zainteresowanych zakupem. Token, który firma planuje stworzyć, będzie również dużym ułatwieniem dla inwestorów i przyspieszy proces finansowania nowych projektów Arrinery.

Organizatorzy wydarzenia Blockchain Next zapowiadają już kolejne edycje, które planują zorganizować w Berlinie, Dubaju i Hong Kongu.

 

 

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,892.27
ethereum
Ethereum (ETH) $ 248.23
ripple
XRP (XRP) $ 0.381517
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 409.10
litecoin
Litecoin (LTC) $ 93.59
eos
EOS (EOS) $ 6.24
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 33.12
tether
Tether (USDT) $ 1.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.125157
cardano
Cardano (ADA) $ 0.080896