fbpx

Bitomaty stają się coraz bardziej popularne. Ich liczba rośnie w zawrotnym tempie

Odkąd pierwsza maszyna została zainstalowana przez Robocoin w Vancouver w październiku 2013 r., Bitomaty napotkały na swojej drodze rozwoju  wiele wzlotów i upadków. Sam Robocoin zakończył swoją działalność w 2016 r. Niedawno nawet pojawiło się złośliwe oprogramowanie, które zostało zakwalifikowane jako potencjalne zagrożenie dla bitomatów.

Pomimo pojawiających się problemów, liczba bankomatów kryptograficznych na świecie stale rośnie razem z liczbą klientów, którzy z nich korzystają. Wynik nie powinien być tak imponujący ze względu na aktualny status prawny krypto, który powinien również ograniczać przyrost bitomatów. Stale podnoszące się prowizje także działają na niekorzyść użytkowników.

Wzrost

coinatmradar.com

Według rzecznika z Coin ATM Radar, dostawcy danych na temat rynku bitomatów,  poinformował Cryptonews.com, że nastąpił znaczący na świecie wzrost liczby bankomatów kryptowalutowych.

“w dniu 1 sierpnia 2017 r. było 1 443 maszyny, czyli teraz mamy o 152% więcej niż w ubiegłym roku (obecnie 3646 maszyn).”

Aktualnie, w chwili pisania tego wpisu jest 3646 maszyn, a wskaźnik instalacji wynosi 6 na dzień. Około 2074 z nich znajduje się w USA, co stanowi ponad połowę wszystkich ATM’ów.

Jednak niektóre cechy bitomatów przyczyniają się do zmian lokalizacji, między innymi dlatego, że pojawia się coraz więcej maszyn, które obsługują tzw. alty, czyli inne kryptowaluty od bitcoina, alternatywne. Oczywiste jest to, że niektóre “altówki” mogą być bardziej popularne do wymiany(kupna/sprzedaży) w Europie niż np. w USA. 22% wszystkich bitomatów znajduje się obecnie w Europie.

Bitomaty na kontynentach

coinatmradar.com

Według Coin ATM, w 2015 roku około 99% bitomatów służyło głównie do obsługi bitcoinów – teraz ponad 50% maszyn obsługuje również inne kryptowaluty.

Dokładniejsze dane prezentują się tak:

Taki wzrost następuje równolegle ze stopniowym spadkiem dominacji Bitcoina w całkowitej kapitalizacji rynkowej wszystkich kryptowalut, która wyniosła około 91% na koniec 2015 roku, a następnie spadła do około 38% w czerwcu 2017 roku. Ciekawe czy aktualna dominacja BTC (53%) pozwoli nam ocenić czy altcoiny takie jak Litecoin, Ethereum i Bitcoin Cash zwiększą swoją dostępność w Bitomatach.

Problemy

Bardziej zadziwiające jest to że, pomimo rosnącej konkurencji, opłaty za korzystanie z bitomatów nie zmniejszyły się od czasu ich pojawienia się w 2013 roku.

“Wymogi prawne nakładają wiele kosztów na rozpoczęcie takich działalności, a także na ich prowadzenie – wyjaśnia rzecznik prasowy Coin ATM Radar. Obecnie istnieje wiele dużych firm, które obsługują całkiem już rozbudowane sieci maszyn.”

Większymi operatorami są – np. Coinsource, Coin Cloud ATM oraz Bitcoin Depot – Oni są w stanie obniżyć prowizje do około 7% lub 8% wartości transakcji, wykorzystując korzyści skali.

Coin ATM Radar dodaje, że prowizje na poziomie 15% na rynku amerykańskim są całkiem normalne.

Średnie opłaty w bitomatach:

coinatmradar.com

Innymi słowy, zdeponowanie lub wycofanie kryptowalut w bitomacie nadal pozostaje dość kosztowną opcją dla użytkownika. Oczywiście tym samym zalicza się do jednych z najbardziej wygodnych i preferowanych. Korzystanie z większości maszyn szacuje się na około dwie do pięciu transakcji dziennie (chociaż kilka bardzo popularnych maszyn osiąga 30 lub więcej).

Według Coin ATM Radar, dla producentów jednym z wyzwań jest skalowanie ich działalności.

“Na przykład, kiedy zamawiasz u najlepszych dostawców, wciąż trzeba trochę poczekać na dostawę (kilka miesięcy), producenci również dostarczają oprogramowanie (jedna z głównych propozycji), wszystko działa sprawnie i bezpiecznie, jednakże to również wymaga wielu badań i rozwoju co zajmuje dużo czasu.”

A dla tych, którzy chcieliby zainstalowaći bitomat w swoim sklepie lub miejscu prowadzenia działalności, wciąż pozostaje kwestia niejasnego statusu prawnego krypto… “Głównym problemem jest niepewność prawna lub niejasność, która wymaga inwestycji w doradztwo prawne i rejestrowanie wszystkiego we właściwy sposób.”

Kłamstwa

Pomimo tego, że takie problemy stanowią wąskie i nie łatwe przejście w naturalnym rozwoju bitomatów, przynajmniej jeden inny problem został najwyraźniej już rozwiązany.

General Bytes ujawnił w komunikacie prasowym, że raporty dotyczące złośliwego oprogramowania dla bitomatów były fałszywe, a oferowanie sprzedaży takiego złośliwego oprogramowania w “ciemnej stronie internetu” było w rzeczywistości oszustwem.

Mimo stosunkowo wysokich opłat i zapytań dotyczących statusu prawnego crypto, Bitomaty radzą sobie dobrze i promują świat kryptowalut.
Możemy to zjawisko zauważyć w Polsce, powstaje coraz więcej bitomatów i coraz więcej ludzi chce z nich korzystać.
Opis jednego z największych operatorów bitomatów i kantorów kryptowalutowych w Polsce już niedługo na naszej stronie.
Dajcie nam znać w komentarzu czy korzystaliście już z bitomatów, jeśli tak to z jakich?

Obserwuj nas na Telegramie i zapisz się do naszego newslettera poniżej, aby być na bieżąco.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,994.37
ethereum
Ethereum (ETH) $ 174.70
ripple
XRP (XRP) $ 0.283452
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 216.66
litecoin
Litecoin (LTC) $ 52.60
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.66
eos
EOS (EOS) $ 2.92
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 85.87
stellar
Stellar (XLM) $ 0.061977