fbpx

Bitmain wypuszcza ASIC-a pod Ethereum za 800$

Bitmain, monopolista na rynku profesjonalnych koparek, zasłynął dzięki stworzeniu jednej z pierwszych koparek ASIC do kopania Bitcoina. Chiński gigant jakiś czas temu zaczął prace nad rozwojem ASIC-ów do kryptowalut stosujących algorytmy, które z założenia miały znacząco utrudnić produkcję takich urządzeń.

Na pierwszy ogień poszedł DASH ze swoim algorytmem X11 – Bitmain wypuścił Antminera D3 we wrześniu ubiegłego roku.
Następnie wziął się za Monero z algorytmem CryptoNight, wypuszczając niespełna miesiąc temu Antminera X3.
Wygląda na to, że teraz przyszła pora na Ethereum i algorytm Ethash.

Pierwsza partia Antminera E3 rozeszła się jak świeże bułeczki w cenie 800 dolarów za sztukę, a wysyłka planowana jest na drugą połowę lipca.
Plotki o koparce do Ethereum pojawiły się już w lutym, gdy chińska strona o nowinkach technologicznych Technews.cn opublikowała spodziewaną specyfikację urządzenia.

W marcu zaś CNBC cytował analityka Christophera Rollanda, który potwierdził, że Bitmain opracował koparkę ASIC do Ethereum, a trzy inne firmy również pracują nad swoimi wersjami.

W obecnej sytuacji pojawiły się głosy, że Ethereum powinno zmienić algorytm kopania poprzez hardfork i tym samym kupić sobie więcej czasu przed przejściem na PoS. Piper Merriam, jeden z członków Ethereum Foundation, 29 marca zaproponował na githubie projektu (EIP 958) zablokowanie ASIC-a i wprowadzenie zmian, dzięki którym w przyszłości ten problem nie powróci. Uargumentował to stwierdzeniem, że koparki ASIC zwiększają centralizację w porównaniu do koparek GPU. W chwili pisania tego artykułu  1156 osób poparło pomysł, a 45 było przeciwko, co oznacza ponad 96% poparcie. Póki co Vitalik Buterin nie zabrał głosu. Sprawa czeka na dalszy rozwój.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,242.88
ethereum
Ethereum (ETH) $ 187.73
ripple
XRP (XRP) $ 0.290157
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 292.76
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 62.00
eos
EOS (EOS) $ 3.50
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 20.40
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 134.29
stellar
Stellar (XLM) $ 0.074915