fbpx

Bitcoin zmieni algorytm kopania?

Theymos, jedna z najważniejszych osób w Bitcoinie, chce wprowadzić zmiany w algorytmie Proof-of-Work w obawie przed centralizacją.

Theymos (znany też jako „Cobra”) to postać kontrowersyjna, ale wielu o nim nie słyszało, więc wypada zrobić małe wprowadzenie.
Nie jest znana jego tożsamość (niektórzy twierdzą, że nazywa się Michael Marquardt), mimo to sprawuje kontrolę nad głównymi kanałami komunikacji – posiada domenę Bitcoin.org, forum Bitcointalk, subreddit /r/bitcoin oraz wiki Bitcoin.it. Kilka lat temu samodzielnie podjął decyzję o tym, że Bitcoin powinien skalować się przy użyciu tak zwanej „drugiej warstwy”, a nie poprzez zwiększenie rozmiaru bloku, jak planował Satoshi. Z tego powodu zaczął cenzurować na /r/bitcoin osoby o odmiennym zdaniu, w tym niektórych ówczesnych deweloperów Core (tak powstało /r/btc), oraz stosować inne nieeleganckie sztuczki. Kilka miesięcy temu proponował nawet wprowadzenie zmian w white paperze.

19 czerwca Cobra napisał na Twitterze:

„Bitcoin nie będzie wiecznie odporny na cenzurę, jeśli prawie cała moc obliczeniowa skupiona jest w rękach jednostki. Nie da się zbudować »cyfrowego złota« na czymś, co może zostać wyłączone przez jedną osobę. Sytuacja wymaga zjednoczenia się i szybkiej, stanowczej reakcji”.

Cobra twierdzi, że Bitmain kontroluje przynajmniej 80% mocy obliczeniowej sieci, ale dla niepoznaki podzielił ją na wiele pooli, między innymi BTC.com, Antpool i ViaBTC.

„Czekaliśmy ponad rok na konkurencję, która się nie pojawiła. Koparki firmy Halong odpowiadają za mniej niż 1% mocy, w dodatku już ich nie sprzedają. Wygląda na to, że nikt nie może konkurować z Bitmainem pod względem wydajności. W długim okresie Bitmain zwiększy swoją dominację i nic go nie powstrzyma”.

Z tego powodu proponuje następujące rozwiązanie:

„Rozwiązaniem jest zmiana PoW i zakończenie ich monopolu, albo chociaż soft fork z nowym algorytmem kopania zamiast SHA-256. Obecny algorytm to całkowita porażka”.

Z Cobrą zgadza się jeden z głównych deweloperów zespołu Bitcoin Core – Luke Jr. Tego samego dnia zamieścił na Twitterze ankietę:

 

„Jeśli uważasz, że hardforki w Bitcoinie są możliwe/akceptowalne: czy popierasz zmianę PoW z konsensusem? (Zakładamy najlepszy przypadek: algorytm, jaki chcesz + opcje, które chcesz)”.

 

Ankieta kończy się za 4 dni i wzięło w niej udział do tej zagłosowało około 5300 osób.

Wynika z niej, że jedynie 20% jest stanowczo przeciwko hardforkowi.

Nie jest to pierwszy taki przypadek, kiedy ponad połowa sieci kontrolowana jest przez jednostkę.
W 2014 roku pool Ghash.io kilkukrotnie przekroczył próg 50%.
Obiecał jednak nie nadużywać tej „władzy” i postanowił podzielić się na kilka oddzielnych pooli.

A czy wy poparlibyście zmianę algorytmu kopania?

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,892.27
ethereum
Ethereum (ETH) $ 248.23
ripple
XRP (XRP) $ 0.381517
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 409.10
litecoin
Litecoin (LTC) $ 93.59
eos
EOS (EOS) $ 6.24
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 33.12
tether
Tether (USDT) $ 1.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.125157
cardano
Cardano (ADA) $ 0.080896