fbpx

Bitcoin prawie stał się oficjalną walutą Szwecji

Hakerzy przejęli kontrolę nad twitterowym kontem partii rządzącej w Szwecji. Ich kolejnym krokiem było opublikowanie informacji o zmianie oficjalnej waluty kraju na… Bitcoina!

Wypowiadając się dla lokalnego portalu Trijo, jeden z pięciu hakerów zaangażowanych w ten wyczyn powiedział, że zrobił to, ponieważ uważa, że socjalizm „jest błędem”.

Szwecja zdobyta… na 30 minut

Wszystko miało miejsce 15 kwietnia, kiedy oficjalny profil socjaldemokratów na Twitterze zaczął publikować podejrzane wiadomości. Wśród nich pojawił się post o tym, że koniecznością staje się uczynienie Bitcoina oficjalną walutą Szwecji.

“Zlikwidowaliśmy szwedzką koronę i zastąpiliśmy ją Bitcoinem”

– czytali skonsternowani wyborcy.

Hakerzy władali profilem tylko około 30 minut. Co ciekawe, udało im się przekonać wsparcie techniczne Twittera, że są prawowitymi użytkownikami profilu. Jak do tego doszło? Wystarczyło przesłać do firmy sfałszowaną dokumentację potwierdzająca autentyczność nowych właścicieli konta, a potem już tylko zmienić numer telefonu i adres e-mail, które były przypisane do profilu.

Po co to wszystko? „Po prostu uważam, że socjalizm jest błędem” – powiedział cytowany już haker, pytany o jego motywację. Dodał też:

“(…) myślę, że jeśli nie możesz sam na siebie zarobić, jesteś po prostu leniwy.”

Gotówka do lamusa

Wszystko ma miejsce w ciekawym okresie dziejów Szwecji. Kraj ma bowiem zamiar zastąpić gotówkę cyfrową wersją korony – taką, która stanowiłaby całkowicie scentralizowaną walutę cyfrową.

“Gdyby gotówka przestała istnieć, pozostawiłoby to wszystkim osobom prywatnym [pełen] dostęp do pieniędzy i metod płatności. Byłaby to historyczna zmiana bez precedensu” – powiedział w listopadzie zastępca gubernatora szwedzkiego banku centralnego na Światowym Forum Ekonomicznym.

Pewne obawy nadal jednak istnieją i tyczą się zwłaszcza osób starszych, które nadal korzystają z banknotów.

Bitcoin a Szwecja

Tymczasem dla szwedzkich władz Bitcoin stanowi nadal pewien powód do niepokoju.

W styczniu pewien trader otrzymał tam nakaz zapłacenia ogromnego podatku po tym, jak dział podatkowy zdecydował się traktować jego działalność jako związaną z biznesem, a nie jako prywatną grę na giełdzie. Wartość wyliczonej daniny wyniosła, jak twierdził trader, ponad 300 procent jego całkowitych zysków z handlu kryptowalutami.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,328.87
ethereum
Ethereum (ETH) $ 158.36
xrp
XRP (XRP) $ 0.218433
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.02
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 252.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 51.70
eos
EOS (EOS) $ 3.44
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 16.60
stellar
Stellar (XLM) $ 0.054852