fbpx

Czy Nowoczesna Teoria Monetarna (MMT) doprowadzi do skoku popularności Bitcoina?

Mario Draghi, ustępujący prezes Europejskiego Banku Centralnego, wspomniał teraz, że instytucja jest otwarta na Nowoczesną Teorię Monetarną (MMT). To niejako zachęta do drukowania pieniędzy, dopóki inflacja będzie pod kontrolą. Zwiększy to tylko popyt na Bitcoiny.

Nowoczesna Teoria Monetarna proponuje, aby rządy, zamiast martwić się deficytem fiskalnym, wydrukowały tyle pieniędzy, ile potrzeba, aby wzmocnić swoją gospodarkę. Mają też nie przejmować się wysoką inflacją. Teoria wyjaśnia, że ​​można to osiągnąć poprzez współpracę banków centralnych i rządów.

Nowoczesna Teoria Monetarna

kurs bitcoinaMMT było przedmiotem wielu debat. Pewien ekonomista z Uniwersytetu Bentley nazwał ją „dziwnym, nielogicznym, zawiłym sposobem myślenia makro”. Mimo tego zyskuje na popularności. Politycy wykorzystują ją też jako uzasadnienie zwiększenia wydatków socjalnych, co jednak przeczy jej założeniom, bowiem jej twórcy zakładają istnienie państwa minimum z bardzo ograniczonym socjalem.

Nawet Ray Dalio – współzałożyciel największego na świecie funduszu hedgingowego, Bridgewater Associates – podał kilka interpretacji MMT. Inwestor i miliarder napisał w maju, że obecna polityka monetarna, polegająca na dostosowywaniu stóp procentowych i luzowaniu ilościowym, jest nieproduktywna, co wymaga „koordynacji polityki fiskalnej i monetarnej” opisanej przez teoretyków MMT.

Bitcoin zyska dzięki MMT

Słowa Draghi’ego mogą teraz podziałać jak woda na młyn w kwestii popularyzacji MMT. Co do oznacza dla Bitcoina?

Peter C. Earle, pracownik naukowy z American Institute for Economic Research, powiedział Bloombergowi, że w makroekonomii skoncentrowanej na MMT „metale szlachetne i kryptowaluty gwałtownie zyskałyby na popularności, a tym samym [wzrosłaby ich] cena”. Jego zdaniem metale szlachetne i kryptowaluty służą jako „zabezpieczenia inflacyjne”.

Analiza Earle’a została potwierdzona przez szereg innych ekonomistów. Analityk Alex Krüger napisał na Twitterze, że oddanie politykom kontroli “nad polityką pieniężną, jak i fiskalną”, jak opisuje to MMT, jest „katastrofą”. Nie opisując skutków ubocznych MMT, Krüger dodał jednak, że „Bitcoiny i złoto powinny czerpać korzyści z tego długoterminowego motywu przewodniego”.

W szczególności Bitcoin może stać się kuszącą inwestycją, gdy dług państwowy stanie się liczbą, której rządy nie mogą dłużej lekceważyć. W przeciwieństwie do dolara lub euro, Bitcoin ma stały limit podaży na poziomie 21 milionów monet, a jego stopa inflacji jest ustalana w zdecentralizowanym protokole. Przypomina przez “twardy pieniądz”.

Gospodarka, w której emitowane przez rząd pieniądze stale tracą siłę nabywczą lub przynajmniej grozi im utrata siły nabywczej, zmusza inwestorów do poszukiwania bezpiecznych inwestycji, aktywów, których nie można dodrukować. W takiej sytuacji BTC wydaje się idealnym rozwiązaniem…

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,261.78
ethereum
Ethereum (ETH) $ 144.88
xrp
XRP (XRP) $ 0.218410
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 208.57
litecoin
Litecoin (LTC) $ 43.98
eos
EOS (EOS) $ 2.62
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 14.83
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 92.84
tezos
Tezos (XTZ) $ 1.72