fbpx

Czy Bitcoin zastąpi karty płatnicze?

Bitcoin, często określany jako cyfrowe złoto, w założeniu miał pełnić również funkcję środka płatniczego. Czy ma szansę zastąpić powszechnie używane dziś karty kredytowe i stać się metodą płatności na globalną skalę? Przyjrzyjmy się obecnej sytuacji i zobaczmy czy jest to możliwe.

Karty kredytowe są przyjazne dla użytkowników. Bitcoin trochę mniej.

Pomimo wielu zalet Bitcoina i innych kryptowalut, mają one również wiele wad, których nie mają inne, powszechnie przyjęte metody płatności. Karty kredytowe są bardzo łatwe w użyciu. Niektórzy twierdzą, że tak proste, że wręcz szkodliwe dla użytkowników. Bitcoin wymaga pewnego wysiłku, aby go właściwie przechowywać, zabezpieczyć i wysyłać transakcje. Upewnienie się, że płatność trafia na właściwy adres, jest prawdopodobnie najbardziej znaczącą wadą Bitcoina. Ponadto, jeśli użytkownik popełni błąd, nie ma działu obsługi klienta, który mógłby go naprawić.

Oznacza to, że karty kredytowe mają ogromną przewagę, jeśli chodzi o łatwość użycia, szczególnie w przypadku użytkowników, którzy nie są podatni na naukę nowych technologii. Starsze osoby, które wciąż korzystają z gotówki, a czasem z kart kredytowych, najprawdopodobniej nie skorzystają z Bitcoina. Niechęć może być spowodowana również brakiem wiary w ideę Bitcoina, jako waluty deflacyjnej.

Właściwości Bitcoina nie zachęcają do używania go jako metody płatności

Jako waluta deflacyjna, której wzrost wartości ma wynikać z ograniczonej liczby monet i rosnącego popytu, Bitcoin zniechęca do wydawania pieniędzy. Firmy, które chciałyby zastąpić płatności kartą kredytową płatnościami Bitcoin, muszą zrozumieć, że nawet jeśli wszyscy przyjmą kryptowalutę, ich sprzedaż może spaść, ponieważ ludzie będą dwa razy zastanawiać się, zanim dokonają zakupu. Fakt, że tylko 21 milionów monet zostanie kiedykolwiek wytworzonych, sprawia, że ​​właściciele Bitcoina zachowują się inaczej niż przeciętni klienci.

bitcoin karty platnicze

Opłaty transakcyjne

Załóżmy jednak, że ludzie nadal wydają pieniądze w tym samym tempie i zaakceptują mniej przyjazną metodę płatności niż karty kredytowe. Przyjrzyjmy się teraz opłatom transakcyjnym i sprawdźmy, czy płacenie za pomocą Bitcoina jest bardziej korzystne niż płacenie kartą kredytową. W zależności od usługi, płatności kartą kredytową objęte są prowizją między 2,5% a 3%. Opłaty w sieci Bitcoin zależne są natomiast od aktualnego rynku.

Obecnie opłaty za transakcje BTC są znacznie niższe niż wartość 1 USD za każdą transakcję. Jeśli nie zależy nam na czasie, kwotę tę można obniżyć nawet do kilku centów. Nie zawsze jednak tak było. W grudniu 2017, kiedy cena Bitcoina oscylowała w okolicy 20 000 USD i sieć była mocno obciążona, trzeba było zapłacić nawet 30 USD za jedną transakcję. Niestety nikt nie może zagwarantować, że opłaty dla korzystających z Bitcoina będą niższe niż opłaty za używanie kart kredytowych.

Ponadto, opłaty za używanie kart kredytowych są już uwzględnione w cenach większości produktów, dzięki czemu są niewidoczne dla klientów. Opłaty transakcyjne dla korzystających z BTC występują zawsze. Użytkownicy Bitcoina są tego świadomi. To zniechęca do wydawania pieniędzy w niektórych przypadkach i jest to opłacalne głównie przy dużych transakcjach. Ci, którzy sądzą, że Bitcoin powinien zostać używany do wszystkiego, niestety stracili argumenty, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że kilka centów, które wydamy dziś na transakcję, z czasem będzie warte wielokrotnie więcej.

Czy warto więc interesować się Bitcoinem?

Myślenie o Bitcoinie jako metodzie płatności, która może zastąpić karty kredytowe, jest trochę naciągane. Nie oznacza to, że ludzie nie powinni mieć możliwości używania swoich monet wszędzie, jeśli zechcą. Im więcej firm zaakceptuje Bitcoina, tym lepiej dla tych, którzy posiadają monety i dla całego rynku. Bitcoin jest przede wszystkim alternatywą dla tradycyjnych, inflacyjnych środków wymiany, kontrolowanych przez rząd. Powinni mieć tego świadomość wszyscy, którzy inwestują w tę kryptowalutę. Ludzie muszą pamiętać, że jeśli dojdzie do kryzysu gospodarczego, którego byliśmy świadkami w latach 2008-2009 lub innych zdarzeń, które ograniczą tradycyjne metody płatności, takie jak karty kredytowe, Bitcoin stanie się jedną z najlepszych alternatyw dla obecnego systemu finansowego.

Obserwuj nas na Telegramie i zapisz się do naszego newslettera poniżej, aby być na bieżąco.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,922.16
ethereum
Ethereum (ETH) $ 215.28
ripple
XRP (XRP) $ 0.316282
litecoin
Litecoin (LTC) $ 92.27
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 301.44
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.96
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 27.36
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 122.43
stellar
Stellar (XLM) $ 0.082930