fbpx

Bitcoin jest bydlęcym kałem? Tak uważa ekspert z Berkeley.

Nicolas Weaver z International Computer Science Institute w Berkeley nie jest raczej fanem Bitcoina. I mówiąc o kryptowalucie nie przebiera w słowach. W najnowszym odcinku podcastu Odd Lots nazwał dzieło Satoshi’ego Nakamoto… krowimi odchodami.

W tak niewyszukany sposób o BTC mówiło już wielu wrogów nowej technologii, wliczając w to nawet znanych inwestorów, spekulantów czy ekonomistów.

Co ciekawe, Weaver to astrofizyk i doktor nauk komputerowych po University of California w Berkeley. Dziś pełni funkcję starszego analityka w International Computer Science Institute w Berkeley. Patrząc na takie CV można byłoby oczekiwać bardziej stonowanej wypowiedzi.

– Wszyscy, którzy mają od kilkunastu lat dostatecznie dużą wiedzę informatyczną, już w 2010 roku wiedzieli, że Bitcoin to coś w rodzaju bydlęcych odchodów – twierdzi jednak naukowiec.

Ponadto punktuje słabe strony BTC:

“Bitcoin jako waluta, jako środek płatniczy, nie ma praktycznie żadnego zastosowania. On nigdy nie będzie używany na dużą skalę. Nie jest w stanie konkurować z takimi systemami, jak PayPal czy VISA. Jeśli tylko nie jesteś przestępcą, albo spekulantem, nie masz tak naprawdę powodów, by używać BTC.”

3 dowody na to, że BTC upadnie

Próbując ugryźć temat od merytorycznej strony, wymienia powody, przez które Bitcoin zniknie. Trzy głównej grzechy kryptowaluty to:

1. Nie możesz cofać transakcji w sieci BTC.

2. Jest problem z bezpiecznym przechowywaniem kryptowaluty.

3. Wydawanie kryptowalut – w sensie płacenia nimi za towary czy usługi – jest trudne.

Każdy z tych argumentów łatwo dziś jednak obalić. To, że nie można cofnąć transakcji, jest uznawane wręcz powszechnie za zaletę i podstawę całej idei blockchaina.

Problem z bezpiecznym trzymaniem Bitcoinów? Jeśli tylko nadasz portfelowi bezpieczne hasło i nie trzymasz środków na giełdzie (tam faktycznie nie do końca są bezpieczne) – w czym problem? Sam Tim Draper – znany inwestor – przyznał, że woli trzymać swoje oszczędności na blockchainie, niż na koncie w banku.

Co do faktycznego obrotu kryptowalutami na rynku tu sprawa jest prosta. Bitcoin nie został jeszcze ostatecznie zaadoptowany przez świat biznesu. To tak jakby krytykować w latach 90. internet za to, że jako technologia, że jest powszechnie dostępny.

Jak widać, krytyczne uwagi eksperta łatwo obalić…

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,084.49
ethereum
Ethereum (ETH) $ 178.60
ripple
XRP (XRP) $ 0.256738
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.15
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.96
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.78
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 21.86
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 125.97
monero
Monero (XMR) $ 71.98