Bitcoin jak zacząć zarabianie? – Poradnik krok po kroku dla początkujących

Jak zacząć z Bitcoinem? – to jedno z najczęściej zadawanych pytań nowicjuszy. Warto zapoznać się z poniższymi informacjami…

Jak zacząć z Bitcoinem? – to jedno z najczęściej zadawanych pytań nowicjuszy. Warto zapoznać się z poniższymi informacjami odnośnie BTC, aby wiedzieć, jak można zarabiać.

Bitcoin – jak rozpocząć inwestowanie?

W Bitcoin można inwestować na kilka sposobów. Przykładowo można wskazać na: holowanie (długoterminowe trzymanie), tradowanie (kupowanie na dołku i sprzedawanie po wzroście ceny), kopanie (poprzez koparki kryptowalutowe). Istotne jest, iż rynek kryptowalutowy jest zmienny.

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Kursy wirtualnych walut nieustannie zmieniają się. Podczas podejmowania inwestycji z wielkim ryzykiem, najlepiej, aby wejść na rynek z kapitałek, który ewentualnie można stracić. Nie warto inwestować wszystkich swoich posiadanych oszczędności. Najlepiej, aby najpierw rozpocząć zarabianie na Bitcoinie na mniejszch kwotach. BTC dzieli się na 8 cyfr po przecinku – tzw. Satoshi. W związky z tym nie trzeba kupować całego Bitcoina, gdyż można bowiem rozpocząć od inwestycji w jego nieco mniejszą część.

Kopając Bitcoin, górnik kryptowalutowy musi posiadać koparkę kryptowalutową. Przez to potrzebuje on większej ilości energii elektrycznej. Wykopanie bloku Bitcoin wiąże się z wysokimi opłatami za prąd. Okazuje się, iż nie każde kopanie (mining) opłaca się. Urządzenia do wydobywania Bitcoinów rozwiązują skomplikowane łamigłówki matematyczne.

Bitcoin – czym jest?

Bitcoin powstał w 2009 r. Kryptonim jego twórcy to Satoshi Nakamoto. Określił on Bitcoina jako elektroniczny system kasowy, który działa peer-to-peer – w architekturze aplikacji rozproszonych. Nikt nie sprawuje kontroli nad BTC. Użytkownicy weryfikują wykonywane w sieci transakcje.

Bitcoin – który portfel wybrać?

Bitcoiny umieszcza się w rozproszonej sieci, zatem każdy może śledzić wykonane transakcje. Portfel na Bitoiny posiada dwa klucze – prywatny i publiczny. Po zgubieniu prywatnego klucza, użytkownik nie ma dostępu do Bitcoinów, bo on sam sprawuje nad nim kontrolę. Klucz prywatny służy do dostępu do funduszy. Drugą funkcją tego klucza jest podpisywanie przeprowadzonej transakcji. Klucz publiczny można natomiast udostępniać innym użytkownikom. Na jego adres wysyła się Bitcoiny.

Bardzo ważne jest to, że są portfele dedykowane do przechowywania wskazanych kryptowalut. W związku z tym nie można przesyłać różnych coinów tylko na ten sam wallet, bo każda kryptowaluta musi zostać odczytana we właściwym standardzie. Jest dostępnych wiele rodzajów portfeli kryptowalutowych przeznaczonych do przechowywania danych monet cyfrowych. Trzymając kryptowaluty na giełdzie dużo ryzykuje się, gdyż wiele giełd może zostać objętych atakami hakerskimi albo upadają. Tylko tradując, takie działanie jest nieuniknione.

Portfele dla Bitcoina

Portfele kryptowalutowe dzielą się na gorące i zimne. Zimne portfele działają offline, czyli nie muszą być podłączone do sieci. Portfele gorące muszą natomiast posiadać dostęp do internetu, aby móc funkcjonować. Te portfele dzieli się jeszcze na podkategorie. Spośród zimnych można wskazać portfele sprzętowe, papierowe i metalowe. W gorących znajdują się portfele desktopowe, przeglądarkowe i mobilne.

Klucze publiczne i prywatne mogą posiadać formę kodu QR. To idealne rozwiązanie, kiedy użytkownik chce przesłać swoje bitcoiny na adres publiczny. Wystarczy go bowiem zeskanować z kodu. Klucz prywatny można natomiast zaimportować do wskazanego serwisu/aplikacji, aby posiadać dostęp do kryptowalut. Tę metodę stosuje się przy portfelach papierowych.

W rzeczywistości użytkownik posiada klucze do zarządzania bitcoinami. Nie wolno udostępniać klucza prywatnego, a portfele działające offline są znacznie bardziej bezpieczniejsze w porównaniu do tych podłączonych do sieci.

Bitcoin – rodzaje giełd kryptowalutowych

Bitcoin stoi na czele dostępnych kryptowalut i jest on dostępny na każdej giełdzie kryptowalutowej. BTC można nabyć w bitomacie, kantorze kryptowalutowym albo odkupując od innego użytkownika. Jak funkcjonują giełdy? Zakup Bitcoinów na giełdzie to najpopularniejszy sposób na wejście w ich posiadanie. Każda z nich posiada swoją specyfikę, a niektóre z nich są też dostosowane dla początkujących graczy. Giełdy kryptowalutowe dzieli się na giełdy wymiany fiat-krypto i krypto-krypto.

Każda giełda kryptowalutowa jest inna. Posiadają one różne interfejsy i ograniczoną ilość dostępnych kryptowalut oraz rynki wymiany. Niektórzy użytkownicy korzystają nawet z kilku platform. Chcąc korzystać z giełdy kryptowalutowej należy zarejestrować się na niej. Po przejściu ewentualnego procesu weryfikującego tożsamość, można zalogować się na giełdę, a następnie rozpocząć handel. Giełdy kryptowalutowe dzielą się na scentralizowane, czyli kontrolowane przez firmy oraz instytucje, jak również zdecentralizowane – oparte na blockchainie.

Bitcoin – jak sprawdzić jego notowania?

W celu sprawdzenia notowania Bitcoina, jego cenę można odczytać bezpośrednio z udostępnionego wykresu. Zwykle poziomo prezentuje się zakres (dzienny, miesięczny, roczny lub tygodniowy).Pionowa linia to cena BTC. Pod profesjonalnym wykresem powinny zostać umieszczone specjalne słupki odzwierciedlające wolumen transakcyjny. Chcąc odczytać informacje nt kursów Bitcoina, można też wykorzystać CoinMarketCap, na którym znajduje się ranking kryptowalut zgodnie z kapitalizacją rynkową. Cena nie odzwierciedla wartości wskazanego coina.

Obecnie w przeliczeniu na polskie złotówki, 1BTC kosztuje ok. 207 609 zł. Wszystkich Bitcoinów nie będzie więcej niż 21 milionów. Istotne jest, aby na bieżąco i stopniowo uzupełniać swoją wiedzę o jeszcze dodatkowe i coraz bardziej skomplikowane elementy z zakrecu Bitcoinów.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts