fbpx

Bitcoin Cash planuje kolejnego hardforka

Deweloperzy Bitcoin Cash planują aktualizację poprzez hardfork, która ma dodać do BCH kilka nowych opcji, a dodatkowo zwiększyć limit bloku z 8 MB do 32 MB. Przeprowadzona zostanie 15 maja.

Joshua Yabut, deweloper jednej z implementacji Bitcoin Cash, Bitcoin ABC, powiedział, że nie spodziewa się żadnych protestów ze strony użytkowników (w przeciwieństwie do Bitcoina i jego implementacji Bitcoin Core, nad Bitcoin Cash pracuje kilka niezależnych zespołów).

“Zwiększenie rozmiaru bloku nie jest w tym momencie kontrowersyjne, miło jest widzieć skalowanie on-chain”.

Kolejną zmianą ma być powiększenie tak zwanego “pola OP_RETURN” z 80 do 220 bajtów, które może służyć do przechowywania danych. Jest to prosta modyfikacja, ale jak twierdzą deweloperzy bardzo istotna, ponieważ pozwoli na zwiększenie zastosować kryptowaluty.

Oprócz dodania nowych rzeczy programiści postanowili przywrócić coś, co Satoshi usunął.

Mowa tu o nowego rodzaju smart kontraktach czy instrukcji if-then, które zwiększą funkcjonalność przesyłania BCH między użytkownikami.

Możliwość tworzenia smart kontraktów została zablokowana Nakamoto, gdy zdał sobie sprawę, że mogą one stanowić wektor ataku, ale deweloperzy Bitcoin Cash uważają, że mieli wystarczająco dużo czasu, aby załatać wszystkie luki.

„Z powodu przesadnej ostrożności i brak czasu na dokładną analizę i załatanie ewentualnych problemów, w przeszłości została podjęta decyzja o wyłączeniu wszystkich Opcodes, przy których pojawił się choćby cień wątpliwości. […] Od tamtej pory minęło siedem lat, ale teraz znacznie lepiej rozumiemy możliwości Opcodes. Decyzja o ich wyłączeniu została podjęta pośpiesznie i pod przymusem” wyjaśnił na swoim blogu Steve Shadders, deweloper NChain.

Ponieważ niektóre smart kontrakty nadal są podatne na ataki, Bitcoin Cash umożliwia użycie tylko kilku z nich. Yabut nastawiony jest pozytywnie:

„Jest to pierwszy krok do wprowadzenia smart kontraktów, co ostatecznie pozwoli nam konkurować z Ethereum”.

Podczas gdy większość społeczności Bitcoin Cash wydaje się podekscytowana tą zmianą, niektórzy użytkownicy podchodzą do niej sceptycznie. Wiele z tych obaw wynika z faktu, że zmiany te nie zostały poddane głosowaniu społeczności.
Część osób ma wątpliwości co do “modelu zarządzania” BCH.

Ogólnie jednak planowana aktualizacja została dobrze przyjęta i nie zapowiada się na rozłam.

Wszystkie implementacje Bitcoin Cash, wliczając Bitcoin ABC, Bitcoin Unlimited i Bitcoin Classic, zgodziły się na zmiany.
Górnicy, giełdy, portfele online czy inne usługi, które będą musiały zaktualizować oprogramowanie, również nie zgłosiły żadnego sprzeciwu.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 10,084.49
ethereum
Ethereum (ETH) $ 178.60
ripple
XRP (XRP) $ 0.256738
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 303.15
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.96
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.78
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 21.86
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 125.97
monero
Monero (XMR) $ 71.98