fbpx

Bitcoin a Wenezuela – czy dojdzie do obalenia Maduro i upadu Petro?

Jak donosił Reuters, Erik Prince, założyciel firmy ochroniarskiej Blackwater, powiązany z prezydentem Donaldem Trumpem, szuka źródeł  finansowania oddziałów specjalnych, które miałyby pomóc obalić reżim Nicolasa Maduro w Wenezueli.

Niepewna sytuacja polityczna Wenezueli po raz kolejny stała się tematem numer jeden w mediach na całym świecie we wtorek po tym, jak lider opozycji Juan Guaido zasugerował, że by obalić obecne władze konieczny jest zamach stanu. Ponoć demokratyczne metody nie wystarczają.

Co to oznacza dla Bitcoina?

Guaido jest znanym zwolennikiem Bitcoina, więc przejęcie przez niego sterów władzy może być korzystne dla lokalnego rynku kryptowalut. Co ważne, już dziś jest uznawany za głowę państwa przez różne zachodnie kraje, w tym USA.

Wracając do Price’a, on z kolei chce wysłać do Wenezueli armię 5 000 najemników – „Peruwiańczyków, Ekwadorczyków, Kolumbijczyków” – którzy mają pomóc opozycji obalić obecny reżim. Wszyscy oni otrzymaliby finansowanie od zagranicznych rządów.

Prince dodatkowo „szuka 40 milionów dolarów od prywatnych inwestorów”, w tym bogatych zwolenników Trumpa i wenezuelskich emigrantów.

Wenezuelczycy chcą Bitcoina

Jak media informowały już opinię publiczną, utrzymujący się kryzys gospodarczy w Wenezueli spotęgował desperację wśród zwykłych obywateli. Wprowadzona w zeszłym roku nowa waluta kraju, „Sovereign Bolivar” (VES), nie sprawdziła się i cierpi z powodu inflacji, która – jak sugerują ekonomiści – osiągnie poziom 8 milionów procent w 2019 roku.

Jak można było przewidzieć, Wenezuelczycy masowo zwrócili się w takiej sytuacji w kierunku Bitcoinów. Wszystko to pomaga im obejść kontrolę rządu i uciec przed inflacją. Jak widać po wolumenach, co tydzień na giełdy kryptowalut wpływa coraz to większy kapitał.

Maduro próbował odwrócić uwagę swoich obywateli od niekontrolowanych, zdecentralizowanych kryptowalut i apelował do nich oraz zagranicznych inwestorów, by kupowali emitowane przez państwo Petro, token kryptograficzny, który jest ponoć pomysłem samego obecnego prezydenta. Dziś już wiadomo, że Petro okazało się wydmuszką i nie przyjęło się na rynku.

Wenezuelczycy uciekają zaś w Bitcoina. Dojście do władzy opozycji teoretycznie może umocnić pozycję kryptowalut w kraju. Czy może sprawić, że ten kraj ponownie stanie się “Szwajcarią Ameryki Południowej”?

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,261.78
ethereum
Ethereum (ETH) $ 144.88
xrp
XRP (XRP) $ 0.218410
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 208.57
litecoin
Litecoin (LTC) $ 43.98
eos
EOS (EOS) $ 2.62
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 14.83
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 92.84
tezos
Tezos (XTZ) $ 1.72